Przegladaj kategorie

Jak pomóc?

26 artykułów
jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce

Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce?

Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce? Najpierw należy ustalić, skąd właściwie biorą się te problemy – rzadko jest to wina samego dziecka. Zamiast karać, pracuj nad kształtowaniem u niego ciekawości i koncentracji.
jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela?

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela? Jako rodzic zapewne przejmujesz się brakiem kontaktu z rówieśnikami twojego dziecka. Nie zawsze jest to powód do obaw. Możesz jednak w pewien sposób pomagać maluchowi w budowaniu relacji.
jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami

Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami?

Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami? Złość, strach czy gniew nie są negatywnymi emocjami – są w życiu niezbędne. Sprawdź, jak pomóc młodzieży radzić sobie z frustracją w zdrowy sposób.
jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami? Przede wszystkim nie upraszczaj emocji dziecka. Jako rodzic, stanowisz przykład i autorytet. Naucz się zdrowo podchodzić do skomplikowanego świata własnych emocji i tych, które doświadcza dziecko.
jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych

Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych?

Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych? Zacznij od szczerej rozmowy, a następnie naucz poświęcać czas na inne czynności, poza przebywaniem w wirtualnym świecie. Skuteczna może okazać się także terapia.
jak pomóc osobie z nerwicą

Jak pomóc osobie z nerwicą? Leczenie nerwicy

Jak pomóc osobie z nerwicą? Najważniejsze jest okazanie swojego wsparcia i zaoferowanie pomocy. Dotarcie do osoby z nerwicą lękową nie zawsze jest proste. Mimo wszystko, twoje działania mogą okazać się terapeutyczne.
jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania?

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania wrócić do prawidłowych nawyków żywieniowych? Najważniejsze, aby nie stawiać samodzielnie diagnozy i powstrzymać się od oceniających komentarzy. Rozmawiaj i słuchaj, aby wypracować wzajemne zaufanie.
jak pomóc osobie w depresji która nie chce się leczyć

Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć?

Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć? Najlepiej wesprzeć ją swoją obecnością i zainteresowaniem. Rozmawiaj, okaż szczerą troskę i zrozumienie. Próbuj namówić chorego na wizytę u lekarza, lecz nie bądź przy tym nachalny.
jak pomóc osobie z myślami samobójczymi

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi?

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi? Najważniejsze jest okazanie empatii i wsparcia. Osoby w kryzysie mogą skorzystać z telefonów zaufania. Niektórzy jednak wołają o pomoc w bardziej subtelny sposób. Nigdy nie pozostawaj obojętnym na niepokojące zachowania.
jak pomóc osobie z atakiem paniki

Jak pomóc osobie z atakiem paniki? Pierwsza pomoc podczas napadu

Jak pomóc osobie z atakiem paniki, która myśli, że przeżywa zawał lub inne zagrażające jej życiu zaburzenie działania organizmu? Najważniejszy jest regularny oddech i spokojne myśli. Zapewniaj o bezpieczeństwie i rozpraszaj uwagę od ataku. Co jeszcze możesz zrobić?
jak pomóc osobie zastraszonej

Jak pomóc osobie zastraszonej – ofierze przemocy psychicznej?

Jak pomóc osobie zastraszonej lub ofierze przemocy fizycznej? To bardzo trudna sytuacja, a często niełatwo ją rozpoznać. Znaczna część przemocy domowej dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Powodami do niepokoju mogą być widoczne siniaki lub stłumione krzyki.
jak pomóc osobie z depresją na odległość

Jak pomóc osobie z depresją na odległość? Czego nie mówić?

Jak pomóc osobie z depresją na odległość? Gdy nie możesz przytulić ani potrzymać za rękę cierpiącego bliskiego, ciężko nie popaść w uczucie bezsilności. Fizyczna odległość wcale nie oznacza, że nie możesz pomóc osobie zmagającej się z depresją.