Bigoreksja dotyka głównie mężczyzn, choć mogłoby się wydawać, że są oni mniej narażenie na zaburzenia odżywiania. Nic bardziej mylnego. Obecne czasy charakteryzują się gonitwą za idealną sylwetką, pracą i stylem życia. W mediach społecznościowych, ale także telewizji można obserwować na pozór idealne życie gwiazd, a także zwykłych ludzi. Jednak wiele osób zapomina, że to jedynie mały wycinek życia. Niewiele osób pokazuje gorsze momenty, które przecież zdarzają się każdemu. Omawiane schorzenie to obsesja na punkcie własnego wyglądu, chory ma zaburzony obraz własnego ciała. Mimo ogromnych wysiłków i widocznych postępów na treningach na siłowni osoba borykająca się z bigoreksją wciąż uważa, że nie jest wystarczająca. Ten problem bardzo często dotyczy osób pasjonujących się kulturystyką, które obsesyjnie dbają o swoją muskulaturę.
Czym jest bigoreksja?
Bigoreksja jest inaczej dysmorfią mięśniową. To zaburzenie psychiczne związane z odżywianiem i niewłaściwym spojrzeniem na swoje ciało. Bigorektyk cierpi na uzależnienie od ćwiczeń na siłowni, ma obsesję na punkcie zdrowego odżywiania i dąży do ideału. Nadmierna koncentracja na swoim wyglądzie i brak akceptacji swojego ciała to cechy charakterystyczne osób chorych na omawiane zaburzenie odżywiania. Pierwszy raz termin bigoreksja został użyty w 1997 roku przez amerykańskiego psychiatrę doktora Harrisona Pope’a. Bardzo często osoby borykające się z tym schorzeniem nie dostrzegają problemu, w związku z tym nie podejmują leczenia, a choroba wciąż postępuje. Zaburzone postrzeganie własnego ciała może wpływać także na życie zawodowe i prywatne, prowadzić do ogromnej frustracji, a nawet depresji. Pacjent całe swoje życie podporządkowuje pod mordercze treningi i dietę.
Kim jest osoba cierpiąca na bigoreksję?
Osoba z bigoreksją najczęściej ma umięśnioną sylwetkę, która jednak w jej oczach wciąż jest niewystarczająco dobra. W niektórych przypadkach dochodzi również do tego, że pacjent unika plaży i innych tego typu miejsc, gdyż nie chce odsłaniać ciała, które w jego mniemaniu ma zbyt niski poziom tkanki mięśniowej. Na to schorzenie bardziej podatki są młodzi mężczyźni, kulturyści, perfekcjoniści dążący do ideału.
Jakie są przyczyny bigoreksji?
Bigoreksja to schorzenie, które znacznie częściej dotyka mężczyzn. Niestety nie można wskazać jednej przyczyny odpowiadającej za pojawienie się tej choroby. Do czynników, które wpływają na możliwość zachorowania na bigoreksję, zalicza się między innymi:
- obniżone poczucie własnej wartości,
- brak pewności siebie,
- kompleksy,
- obsesyjne myślenie o własnym wyglądzie,
- perfekcjonizm,
- stawianie sobie za wysokich wymagań i celów,
- trudne doświadczenia w dzieciństwie,
- wyśmiewanie ze strony rówieśników,
- uzależnienie od ćwiczeń fizycznych,
- chęć dopasowania się do grupy, obowiązujących standardów,
- skłonności do popadania w skrajności,
- poczucie braku akceptacji ze strony otoczenia,
- podatność na wpływy,
- niezadowolenie ze swojego wyglądu i życia,
- podatność na wpływy ze strony mediów społecznościowych i telewizji.
Na pojawienie się obsesji na punkcie dążenia do umięśnionego ciała może mieć wpływ wiele czynników, jednak kluczowy jest tu brak akceptacji samego siebie, wrogość wobec siebie i wiele kompleksów. To właśnie główne przyczyny zaburzeń odżywiania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Objawy bigoreksji
Rozpoznanie i leczenie bigoreksji jest dosyć trudne ze względu na to, że bardzo mały odsetek chorych w ogóle zauważa i przyznaje się do tego, że ma problem. Niestety bez tego niemożliwe jest podjęcie leczenia, które może pomóc pacjentowi wrócić do zdrowia. Właśnie tego warto obserwować zarówno siebie, jak i swoich bliskich i reagować na niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych.
Jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę i skłonić do konsultacji ze specjalistą? Do głównych objawów bigoreksji można zaliczyć:
- obsesyjne kontrolowanie przyrostu masy mięśniowej,
- liczenie kalorii,
- stosowanie rygorystycznej diety,
- wycieńczające treningi,
- podporządkowanie wszystkich sfer życia pod plan treningowy i plan posiłków,
- zaniedbywanie wszystkich obowiązków,
- osłabienie kontaktów towarzyskich,
- unikanie jedzenia na mieście,
- spożywanie wyłącznie posiłków przygotowanych samodzielnie,
- ciągły brak zadowolenia z wyglądu mimo widocznych efektów pracy,
- unikanie pokazywania swojego ciała, które wciąż wydaje się niewystarczająco umięśnione,
- złe samopoczucie,
- stosowanie wspomagaczy w postaci sterydów.
Wymienione objawy mogą świadczyć o tym, że dana osoba boryka się z bigoreksją. Choć oczywiście trzeba pamiętać, że nie każda osoba, która dba o wygląd, odpowiednią dietę i chodzi na siłownie, będzie borykała się z omawianym zaburzeniem. Warto jednak nie bagatelizować niepokojących sygnałów i udać się na konsultację do specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować problem. Nie da się zaprzeczyć, że popadanie w skrajności nie jest dobre dla zdrowia fizycznego, ani psychicznego.
Jakie mogą być skutki bigoreksji?
Bigoreksja podobnie jak inne zaburzenia odżywiania może mieć bardzo negatywne konsekwencje, szczególnie w przypadku, gdy osoba chora w bardzo restrykcyjny sposób podchodzi do diety i wysiłku fizycznego.
Do negatywnych konsekwencji bigoreksji można zaliczyć między innymi:
- nieodpowiednią relację z jedzeniem,
- wycofanie z życia społecznego,
- obniżony nastrój lub depresję,
- frustrację i niezadowolenie ze swojego życia,
- wyczerpanie organizmu, ze względu na brak regeneracji,
- brak realizacji planów zawodowych,
- zaniedbanie relacji towarzyskich i rodzinnych,
- permanentny stres i napięcie emocjonalne.
Schorzenie, jakim jest bigoreksja, może znacząco obniżać jakość życia i wpływać na zadowolenie ze swojej codzienności. W przypadku omawianego zaburzenia koniecznie trzeba poszukać pomocy u specjalisty.
Jak przebiega leczenie bigoreksji?
W przypadku pierwszych objawów zaburzeń odżywiania, w tym także omawianej obsesji na punkcie umięśnionej sylwetki, konieczna jest wizyta u psychologa lub psychiatry. Wyłącznie doświadczony specjalista po przeprowadzeniu obszernego wywiadu z pacjentem może postawić trafną diagnozę i wdrożyć leczenie, które pozwoli na powrót do zdrowia, a co za tym idzie podniesienie jakości życia. Jedną z metod leczenia w tym przypadku jest psychoterapia, a także leczenie farmakologiczne. Jednak trzeba pamiętać, że powrót do zdrowia to długi proces, który wymaga od pacjenta zaangażowania i wysiłku.
Bigoreksja to schorzenie, które w dużej mierze dotyka młodych mężczyzn dążących do idealnej, umięśnionej sylwetki. Niestety chorzy zapominają o tym, że każdy człowiek jest inny, a piękne zdjęcia w mediach społecznościowych to jedynie mały wycinek rzeczywistości. Poza tym zdjęcia bardzo często są poprawiane w specjalnych programach. Pacjent cierpiący na omawiane zaburzenie niewłaściwie postrzega swój wygląd, który nigdy nie spełni jego oczekiwań. To z kolei prowadzi do ogromnej frustracji i obniżenia jakości życia. Jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą i rozpoczęcie terapii, która pomoże w powrocie do zdrowia.
Powiązane:
- Bulimia to zaburzenie odżywiania nazywane żarłocznością psychiczną. Na czym polega leczenie bulimii? Sprawdź!
- Ortoreksja – obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Wykonaj test na ortoreksję i przekonaj się, czy cierpisz na to schorzenie!
- Anoreksja – jadłowstręt psychiczny, który ma poważne skutki. Jak przebiega leczenie anoreksji? Sprawdź!
- ARFID – avoidant restrictive food intake disorder. Czy to groźne schorzenie? Sprawdź!
- Kompulsywne objadanie się – jak uwolnić się od zaburzeń odżywiania? Na czym polega leczenie kompulsywnego jedzenia? Sprawdź!
- Anoreksja – objawy, test psychologiczny SCOFF