Depresja – psycholog czy psychiatra? Wybierz właściwego specjalistę!

Czy wiesz, że najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną XXI wieku jest depresja? Psycholog czy psychiatra to specjaliści, do których musisz zwrócić się o pomoc, jeśli podejrzewasz, że twój zły nastrój to coś więcej niż chwilowy stan, wywołany np. pogodą.
Paulina Lewandowska
depresja psycholog czy psychiatra

Zaburzenia psychiczne, czyli zespoły oraz wzorce zachowań utrudniające lub wręcz uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie, na szczęście nie są już tematem tabu. Jednym z częściej omawianych i lepiej poznanych zaburzeń jest depresja. Psycholog czy psychiatra to specjaliści, do których należy skierować swoje kroki, podejrzewając u siebie zaburzenia depresyjne. Który z nich jest lepszym wyborem? Dowiedz się!

Depresja – psycholog czy psychiatra? Kogo wybrać?

Depresja jest chorobą objawiającą się przewlekłymi zaburzeniami nastroju. Jej symptomy uzależnione są od stopnia rozwoju – od łagodnych stanów przejawiających się smutkiem, nadmierną sennością lub bezsennością, aż po ciężkie stany depresyjne, włącznie z myślami samobójczymi. Jeśli podejrzewasz, że twoje gorsze samopoczucie nie jest jedynie chwilowe (spowodowane np. przesileniem wiosennym lub trudniejszym czasem w pracy), ale wynika z depresji, psycholog czy psychiatra pomogą to ustalić. Ale u którego z nich podjąć leczenie?

To również uzależnione jest od stopnia problemu. W przypadku łagodnego stanu, niewymagającego włączenia farmakoterapii, terapia u psychologa może okazać się wystarczająca. Jeżeli natomiast stan jest cięższy, konieczne jest leczenie psychiatryczne. Psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, może m.in.:

  • wypisać receptę na leki;
  • wystawić zwolnienie lekarskie;
  • skierować na inne badania.

To oczywiście w żaden sposób nie dyskredytuje pomocy psychologicznej. W wielu przypadkach psychiatra wręcz namawia pacjenta do tego, aby jednocześnie uczęszczał na terapię do psychologa.

Terapia łączona – czy przynosi lepsze efekty?

Jak zostało nadmienione, nawet w sytuacji, gdy pacjent już leczy się psychiatrycznie i np. przyjmuje przepisane przez lekarza leki przeciwdepresyjne, bez przeszkód może korzystać jednocześnie z pomocy psychologa. Psychiatra może zalecić spotkanie z psychologiem i odwrotnie. Taka wzmożona terapia, jeśli tylko będzie właściwie prowadzona, może przynieść bardzo dobre efekty.

Przeczytaj  Depresja poporodowa – objawy, test i leczenie. Sprawdź, czy masz depresję

Świadomość własnego zdrowia psychicznego i ewentualnych problemów z nim związanych jest niezmiernie ważna. Jeżeli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, nie wahaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty! 

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *