Test na depresję – skala depresji Becka pomoże sprawdzić stopień obniżenia nastroju

Test na depresję online nie może zastąpić badania lekarskiego i nie służy do samodzielnej diagnozy, jednak może pomóc w podjęciu decyzji, czy należy udać się do specjalisty.
beata
test na depresję

Depresja jest poważnym stanem, który wpływa na jakość życia i codzienne funkcjonowanie człowieka. Może mieć również negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, prowadząc do różnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z sercem, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i problemy z układem odpornościowym. Dlatego, jeżeli podejrzewasz u siebie ten stan, wykonaj test na depresję.

Depresja trwa dłużej niż 14 dni

Depresja to przewlekła choroba psychiczna, która wpływa na emocje, zachowanie i codzienne funkcjonowanie. Charakteryzuje się długotrwałym uczuciem smutku, beznadziei, utratą zainteresowania i przyjemnością z wykonywania codziennych czynności, a także innymi objawami, takimi jak: zmęczenie, trudności z koncentracją, drażliwość, bezsenność lub nadmierna senność, problemy z apetytem, a nawet myśli samobójcze.

Depresja może być wywołana różnymi czynnikami, np. biologicznymi, takimi jak zmiany poziomu hormonów; genetycznymi, stresem, brakiem wsparcia społecznego, traumy lub innymi chorobami.

Depresja u dzieci i nastolatków

Depresja jest poważnym problemem zdrowotnym, który może dotknąć osoby w każdym wieku, również dzieci i nastolatków. Depresja u nastolatków może mieć wiele przyczyn, takich jak:

  • zmiany hormonalne, 
  • stres,
  • problemy szkolne lub rodzinne,
  • izolacja społeczna,
  • zaburzenia psychiczne w rodzinie.

Objawy depresji u nastolatków mogą być podobne do symptomów tej choroby u dorosłych, jednakże czasem są trudne do zauważenia. Wiele z nich może być związanych z normalnymi doświadczeniami, które są częścią dorastania. Poniżej przedstawiamy niektóre z objawów depresji u nastolatków:

  • Stany nastroju. Częste odczuwanie smutku, irytacji, gniewu lub wycofanie się ze swojego środowiska.
  • Zmiany w jedzeniu i wadze. Nastolatkowie z depresją mogą doświadczać utraty apetytu lub wręcz objadać się, co może prowadzić do znacznych wahań wagi.
  • Zmiany w sposobie myślenia. Nastolatkowie z depresją mogą mieć trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji i pamięcią.
  • Zaburzenia snu. Nastolatkowie z depresją mogą mieć trudności z zasypianiem, przebudzeniami w nocy lub nadmierną sennością.
  • Problemy z zachowaniem. Nastolatkowie z depresją mogą wykazywać zachowania ryzykowne, takie jak nadużywanie substancji, samookaleczanie, agresywne zachowanie lub unikanie interakcji z innymi ludźmi.
  • Brak zainteresowań. Nastolatkowie z depresją mogą wykazywać zmniejszone zainteresowanie swoimi zwykłymi aktywnościami i hobby, co może prowadzić do izolacji społecznej.
Przeczytaj  Depresja – psycholog czy psychiatra? Wybierz właściwego specjalistę!

Młodzi ludzie często przechodzą różne niegroźne stany emocjonalne związane z dorastaniem, jednak jeśli obserwujesz u swojego dziecka te objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Jak możesz sprawdzić, czy masz depresję?

Zdiagnozować depresję może wyłącznie lekarz psychiatra, niemniej jednak, jeżeli zastanawiasz się, czy przypadkiem nie masz objawów depresyjnych, możesz zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  1. Emocje i uczucia. Czy czujesz się smutny, przygnębiony lub beznadziejny przez większość czasu? Czy trudno ci znaleźć przyjemność w czynnościach, które zwykle cię cieszyły? Czy łatwo tracisz zainteresowanie zwykłymi aktywnościami i zajęciami?
  2. Myśli. Czy myślisz o sobie negatywnie, czujesz się bezwartościowy lub beznadziejny? Czy zdarza ci się myśleć o samobójstwie lub o samookaleczaniu?
  3. Ciało. Czy cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność? Czy masz trudności z jedzeniem lub utratą wagi? Czy cierpisz na bóle głowy, bóle mięśni lub problemy żołądkowe?
  4. Relacje z innymi. Czy czujesz się odosobniony lub wyizolowany od innych ludzi? Czy zauważasz zmiany w swoich relacjach z rodziną i przyjaciółmi?

Test na depresję – kwestionariusz Becka

Dostrzegasz u siebie objawy depresji? Test wykonany przez psychiatrę sprawdzi prawdopodobieństwo występowania tej choroby u ciebie. Jednym z tego typu narzędzi jest skala depresji Becka. To narzędzie psychometryczne, które służy do pomiaru stopnia depresji u pacjenta. Nie dotyczy ono wyłącznie osób dorosłych, ale również doskonale sprawdza objawy depresji u nastolatków. Test stanowi narzędzie pomocnicze w rozpoznaniu stawianym przez psychiatrę.

Skala ta składa się z 21 pytań, na które pacjent odpowiada na podstawie swojego samopoczucia w ciągu ostatnich 2 tygodni. Pytania dotyczą takich kwestii jak nastrój, poczucie beznadziei, utrata zainteresowań, trudności w podejmowaniu decyzji, utrudniona komunikacji z innymi, zaburzenia snu i apetytu, uczucie smutku i bezwartościowości. Oto przykładowe pytania z testu Becka:

  1. Czy czujesz się smutny lub przygnębiony?
  2. Czy straciłeś zainteresowanie swoimi zwykłymi aktywnościami i zajęciami?
  3. Czy masz trudności w podejmowaniu decyzji?
  4. Czy czujesz się ciągle zmęczony i pozbawiony energii?
  5. Czy zauważyłeś znaczącą utratę wagi w ciągu ostatniego miesiąca bez zmiany diety lub ćwiczeń?
  6. Czy masz trudności z zasypianiem lub przesypianiem nocy?
  7. Czy czujesz się niespokojny i zaniepokojony?
  8. Czy odczuwasz utratę poczucia własnej wartości lub poczucie winy?
  9. Czy jesteś drażliwy lub zirytowany?
  10. Czy uważasz, że twoje życie jest beznadziejne lub nie ma sensu?
  11. Czy myślisz o samobójstwie lub samookaleczaniu?
Przeczytaj  Depresja poporodowa – objawy, test i leczenie. Sprawdź, czy masz depresję

Test na depresję – PHQ-9 (Patient health questionnaire)

PHQ-9 to standardowy kwestionariusz diagnostyczny, który jest używany do oceny nasilenia objawów depresyjnych u osób dorosłych. Składa się z dziesięciu pytań dotyczących różnych objawów depresji. Oto dziesięć pytań PHQ-9 dotyczących depresji:

  1. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni byłeś smutny lub zdołowany?
  2. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś trudności z zasypianiem lub zbyt długo spałeś?
  3. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś problemy z koncentracją na rzeczach takich jak praca lub czytanie gazety?
  4. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się zmęczony lub pozbawiony energii?
  5. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś brak apetytu lub zbyt dużo jadłeś?
  6. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się winny lub bezwartościowy?
  7. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś trudności z kontrolowaniem myśli o śmierci lub samobójstwie?
  8. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak praca, nauka lub kontakt z przyjaciółmi?
  9. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś trudności w osiągnięciu przyjemności z codziennych aktywności?
  10. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś problemy z osiągnięciem spokoju, bo odczuwałeś napięcie lub byłeś nerwowy?

Leczenie depresji

Leczenie depresji obejmuje zwykle psychoterapię. Ponadto pacjent powinien być pod stałą kontrolą psychiatry, który zadecyduje o leczeniu farmakologicznym, a także zaleci zmianę stylu życia, (zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną i unikanie nadmiernego stresu).

Skala depresji Becka i PHQ-9 są powszechnie stosowane w praktyce klinicznej jako narzędzia diagnostyczne przesiewowe. Jednakże tylko lekarz lub specjalista ds. zdrowia psychicznego może skutecznie zinterpretować wynik testu i postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *