Najpierw psycholog czy psychiatra? Jak wybrać specjalistę?

Najpierw psycholog czy psychiatra? Którego ze specjalistów odwiedzić, poszukując pomocy w rozwiązaniu problemów natury psychicznej? Dowiedz się, jaką drogę obrać i czym się kierować, podejmując decyzję!
Paulina Lewandowska
najpierw psycholog czy psychiatra

Dbałość o własne zdrowie psychiczne to podstawa. Bez tego wszystko inne nie ma znaczenia. Jeśli zatem czujesz, że tracisz kontrolę nad swoją codziennością i emocjami, nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Ale do kogo udać się najpierw? Psycholog czy psychiatra będzie lepszym rozwiązaniem? Dowiedz się, czym się kierować, dokonując wyboru specjalisty, który pomoże ci przywrócić harmonię i komfort funkcjonowania na co dzień!

Najpierw psycholog czy psychiatra? Do kogo iść?

Czujesz, że masz problem, coś cię przerasta, ale nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc? Zastanawiasz się, czy najpierw psycholog czy psychiatra? Na pytanie to nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego, z jakim problemem się zmagasz. Jeśli odczuwasz np. smutek, dokucza ci bezsenność (lub wręcz przeciwnie – możesz spać bez przerwy), brakuje ci chęci do codziennych aktywności, ale mimo to starasz się funkcjonować stosunkowo normalnie, być może na początek wystarczy konsultacja z psychologiem. Jeśli specjalista uzna, że problem leży głębiej i może wymagać interwencji farmakologicznej, sam zaleci spotkanie z psychiatrą. Jeśli natomiast objawy są znacznie poważniejsze, włącznie np. z utratą chęci do życia i myślami samobójczymi, nie należy zwlekać – wizyta u psychiatry jest konieczna!

Jak „odczarować” psychologa i psychiatrę?

Wiesz, że musisz zasięgnąć porady specjalisty, ale masz wewnętrzny opór przed wizytą? W pierwszej kolejności musisz zrozumieć, że to nie wstyd, a wręcz przeciwnie. To powód do dumy, bowiem decydując się na konsultację z psychologiem lub psychiatrą, pokazujesz swoją dojrzałość i odpowiedzialność za siebie i bliskich, którzy żyją z tobą na co dzień. Pamiętaj też o tym, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Nie rezygnuj z powodu nieuzasadnionych lęków i stereotypów, a przekonasz się już po pierwszym spotkaniu, że naprawdę było warto!

Przeczytaj  Jak wygląda wizyta u psychologa? Przygotuj się na spotkanie z terapeutą!

Zanim zdecydujesz, czy odwiedzić najpierw psychologa czy psychiatrę, dobrze zastanów się, czego potrzebujesz i czego oczekujesz od specjalisty. Bez względu na to, kogo wybierzesz, udaj się na spotkanie i pozwól sobie pomóc, a zobaczysz, że każdy problem można rozwiązać, gdy ma się odpowiednie wsparcie!

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły