Jak przygotować się do wizyty u psychologa? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć!

Jak przygotować się do wizyty u psychologa, aby nie stresować się przed pierwszym spotkaniem? To ważne informacje, które musisz poznać, by nic cię nie zaskoczyło i nie zdenerwowało.
beata
jak przygotować się do wizyty u psychologa

Wiele osób nie wie, jak przygotować się do wizyty u psychologa i czy w ogóle trzeba to robić, czy może lepiej „iść na żywioł”. Oczywiście warto poukładać sobie w głowie (lub na kartce) pewne fakty, bowiem pozwoli to przeprowadzić wstępną rozmowę ze specjalistą sprawnie i bez dużego stresu. Ale jakie kwestie wcześniej przemyśleć? O co może zapytać psycholog? Poznaj najważniejsze informacje i wybierz się na pierwsze spotkanie bez obaw!

Jak przygotować się do wizyty u psychologa? Podstawowe fakty

Jeśli nie odczuwasz dużego stresu przed spotkaniem z psychologiem lub/i dokładnie wiesz, co chcesz powiedzieć i czego oczekujesz, nie musisz poświęcić wiele czasu na przygotowanie. Jeżeli natomiast już na samą myśl o rozmowie czujesz dyskomfort, a do tego twój problem jest złożony, warto uporządkować pewne dane w domowym zaciszu, gdzie nic cię nie rozprasza, gdzie czujesz się bezpiecznie i swobodnie. O co może zapytać psycholog? Na pewno poruszy takie kwestie jak:

  • czas trwania problemu, z którym przychodzisz;
  • objawy, jakie mu towarzyszą;
  • co (twoim zdaniem) mogło doprowadzić do powstania problemu, jakie wydarzenia go poprzedzały;
  • jak problem wpływa na twoje codzienne funkcjonowanie (w tym m.in. na aktywność, relacje osobiste, sprawy zawodowe etc.);
  • jak radzisz sobie z problemem.

Oczywiście padną również podstawowe pytania dotyczące m.in. twojego wieku, stanu cywilnego, sytuacji zawodowej itp.

Przelej niepokój na papier!

Wiesz już, jak przygotować się do wizyty u psychologa, ale mimo to pierwsze spotkanie ze specjalistą może być stresującym wydarzeniem. Dlatego pamiętaj o tym, że im lepiej się do niego przygotujesz, tym mniej będziesz się denerwować. Śmiało zapisz na kartce najważniejsze dane i wszelkie kwestie, które chcesz poruszyć. Pomyśl, że w ten sposób przelewasz niepokój i wszelkie obawy na papier, idąc tym samym na konsultację ze spokojną głową.

Przeczytaj  Najpierw psycholog czy psychiatra? Jak wybrać specjalistę?

Pierwsze spotkanie z psychologiem może być trudnym doświadczeniem, ale powtarzaj sobie jedno – robisz to dla siebie. Robisz to po to, aby uzyskać niezbędne wsparcie i rozwiązać problemy, z którymi nie jesteś w stanie samodzielnie się uporać!

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły