Wskazówki
- Jeśli masz wątpliwości, jak wygląda wizyta u psychologa, zadzwoń do wybranego gabinetu i zapytaj o szczegóły. 🫶
- Twoje obawy przez pierwszą wizytą są zrozumiałe, bowiem boimy się tego, czego nie znamy. 🫶
- Psycholog nie ocenia, nie wyśmiewa i nie krytykuje. Posiada natomiast wiedzę, dzięki której może realnie pomóc! 🫶
- Im lepiej przygotujesz się do wizyty, tym sprawniej przebiegnie spotkanie, nie będziesz się tak denerwować i zostanie ci czas na zadanie ewentualnych dodatkowych pytań. 🫶
- Pamiętaj o tym, że decyzja o rozpoczęciu terapii to wyraz ogromnej odwagi i dojrzałości! Pokazujesz w ten sposób, że dostrzegasz problem i pragniesz go rozwiązać. 🫶
Jak wygląda wizyta u psychologa? Najważniejsze kwestie
Jeśli nie wiesz, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i nie masz pojęcia, jak się do niej przygotować, dopytaj o szczegóły w czasie umawiania terminu. Masz prawo nie wiedzieć i zadawać pytania. Z pewnością otrzymasz wyczerpujące informacje. Pierwsza wizyta u specjalisty będzie sprowadzać się do konsultacji, w czasie której psychoterapeuta zbierze szczegółowy wywiad psychologiczny w celu postawienia diagnozy. Wobec tego, aby nie denerwować się i oszczędzić czas, spróbuj ustalić pewne fakty. Pomocne może okazać się spisanie najważniejszych danych na kartce. Czego się spodziewać? Psycholog zapyta o takie kwestie jak:
- rodzaj problemu, z którym przychodzisz;
- objawy, ich natężenie, zmiany w ciągu dnia, zmiany pod wpływem określonych czynników etc.;
- czas trwania problemu;
- prawdopodobna przyczyna (twoim zdaniem) pojawienia się problemu;
- konsekwencje zmagania się z problemem (m.in. zawodowe, w relacjach prywatnych etc.);
- dotychczasowe sposoby na radzenie sobie;
- twoje oczekiwania względem terapii.
Oczywiście specjalista może zapytać, w zależności od rodzaju problemu, o wiele innych kwestii. Początkowo jednak zbierze najważniejsze dane, a ty będziesz mieć chwilę na oswojenie się z psychologiem, gabinetem i całą sytuacją.
Skąd bierze się obawa przed spotkaniem z psychologiem?
Przyznanie tego, że jest jakiś problem, dla wielu osób jest oznaką słabości, nieumiejętności radzenia sobie. Niedoszłych pacjentów paraliżuje lęk przed wyśmianiem, przed oceną. Tymczasem to naprawdę duży i odważny krok, który zasługuje na podziw i szacunek. Pamiętaj również o tym, że jest to pierwszy krok do poprawy jakości twojego życia, do rozwiązania twoich problemów w sposób bezpieczny dla ciebie i skuteczny.
Jak przekonać samego siebie do wizyty?
Wiesz już, jak wygląda wizyta u psychologa, ale nie wiesz, jak do niej dotrwać? Co zrobić, aby nie zrezygnować tuż przed spotkaniem? Pierwszy kontakt może być stresujący, ale powtarzaj sobie jedno. Psycholog jest specjalistą, którego zadaniem jest niesienie pomocy. Zadba o twój komfort, bezpieczeństwo i dobry stan psychiczny. Jeśli po spotkaniu stwierdzisz, że ten konkretny specjalista z jakiegoś powodu ci nie odpowiada, zawsze możesz poszukać kogoś innego, ale daj sobie szansę, nie rezygnuj przed spotkaniem!
Co wydarzy się po pierwszym spotkaniu?
To oczywiście zależy od tego, jaką diagnozę postawi psycholog. Jeśli uzna, że jest odpowiednią osobą do udzielenia ci pomocy, na pewno zaproponuje kolejne spotkanie i poinstruuje cię, jak masz się do niego przygotować. Może jednak zdecydować np. o zawieszeniu psychoterapii i konsultacji z psychiatrą. Naturalnie nie musisz zrealizować jego sugestii, jednak nie rezygnuj od razu, daj sobie czas na zastanowienie.
Istnieje niezliczona ilość problemów, z którymi ludzie zgłaszają się do psychologa, od złego samopoczucia „bez powodu”, stresującej przeprowadzki czy zmiany pracy, po trudności w pogodzeniu się z rozwodem lub śmiercią bliskiej osoby. Wiesz już, jak wygląda wizyta u psychologa. To nic strasznego. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie swojego problemu, nie wahaj się, umów się na spotkanie i pozwól sobie pomóc!
Powiązane:
- None Found