Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych?

Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych? Zacznij od szczerej rozmowy, a następnie naucz poświęcać czas na inne czynności, poza przebywaniem w wirtualnym świecie. Skuteczna może okazać się także terapia.
beata
jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych

Komputer w dość krótkim czasie stał się nieodłącznym elementem rzeczywistości. Znajduje się praktycznie w każdym domu i bywa używany niemal nieustannie. Potrzebny jest do pracy i nauki. Dlatego czasem uzależnienie od komputera może być trudne do wykrycia, a tym bardziej do wyleczenia. Jeśli twoje dziecko nie wyobraża sobie dobrej rozrywki poza światem gier, być może warto zacząć zastanawiać się, jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych.

Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych?

Spędzanie czasu przed ekranem kusi wciągającymi fabułami, możliwością nawiązywania nowych kontaktów, ucieczką przed monotonną rzeczywistością, czy nawet nauką ciekawych kultur i języków. Przyczyn uzależnienia może być wiele, lecz do jednego z ważniejszych zalicza się problemy rodzinne. Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami, zamiast uciekać w świat wirtualny? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • szczera rozmowa – na początku mogą pojawić się wyparcia i bagatelizowanie problemu. Warto to przepracować i pomóc uświadomić sobie realny czas spędzany na grach oraz konsekwencje;
  • wyrozumiałość i cierpliwość w komunikacji – nie stosuj szantaży, gróźb i nie umniejszaj problemu;
  • przygotowanie planu dnia, w którym ilość czasu spędzanego na grze będzie kontrolowana;
  • zachęcanie na zapisanie się na psychoterapię uzależnień – to najpewniejszy sposób na znalezienie i zlikwidowanie przyczyny problemu;
  • udanie się na terapię rodzinną, aby jednocześnie odbudować zaniedbane relacje;
  • edukuj siebie i osobę uzależnioną od gier komputerowych o naturze i powadze problemu.

Negatywne skutki braku leczenia uzależnienia

Komputery i granie same w sobie nie są czymś złym. Jednak nałóg może mieć wiele negatywnych konsekwencji fizjologicznych, psychologicznych, moralnych, społecznych i intelektualnych. Do skutków uzależnienia od gier komputerowych zalicza się m.in.:

  • utratę dawnych zainteresowań;
  • zaniedbywanie relacji;
  • depresję;
  • bóle głowy;
  • bóle kręgosłupa;
Przeczytaj  Jak pomóc osobie, która się tnie, przestać się samookaleczać?

Problem uzależnienia od gier komputerowych kojarzy się głównie z dziećmi i młodzieżą, lecz jak najbardziej może dotykać też osoby dorosłe. Korzystanie z komputera w ramach rozrywki, stało się tak samo naturalne, jak oglądanie telewizji lub czytanie książki. Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych? Zacznij od prób uświadomienia, że problem istnieje oraz że oferujesz swoje wsparcie w jego zlikwidowaniu. Pomoc psychoterapeuty może okazać się pomocna, ale nie jest jedynym rozwiązaniem.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły