Czy psycholog może wystawić zwolnienie z WF-u? Dowiedz się!

Czy psycholog może wystawić zwolnienie z WF-u? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców, których dzieci z różnych przyczyn nie chcą bądź nie mogą ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego. Uzyskaj najważniejsze informacje!
beata
czy psycholog może wystawić zwolnienie z wf

Wiele dzieci, z równie wielu powodów, unika ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego. Nie każdy z nich jednak kwalifikuje ucznia do uzyskania zwolnienia, zwłaszcza długotrwałego. O ile w przypadku przebytych urazów czy rekonwalescencji po chorobie konieczność zwolnienia nie budzi wątpliwości, o tyle w innych sytuacjach, jak np. niechęć dziecka, rzecz jest bardziej złożona. Czy psycholog może wystawić zwolnienie z wf, jeśli nie wynika ono z urazów fizycznych, a np. zaburzeń psychicznych? Sprawdź!

Czy psycholog może wystawić zwolnienie z WF-u?

Najczęstszą przyczyną tymczasowego zwolnienia dziecka z lekcji wychowania fizycznego są problemy zdrowotne, takie jak np. różnego rodzaju urazy ciała. Intensywna aktywność fizyczna nie jest też wskazana w okresie rekonwalescencji po zabiegach i operacjach czy po przebytej chorobie, która negatywnie wpłynęła na odporność organizmu. Poza tym istnieje szereg innych powodów, które mogą kwalifikować ucznia do zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Należą do nich m.in. problemy natury psychicznej, jak lęki czy fobie. Tu jednak należy stwierdzić jednoznacznie – psycholog nie może wystawić zwolnienia z WF-u, o ile jednocześnie nie jest lekarzem.

Kto może wystawić zwolnienie z WF-u?

Jeżeli trudność bądź wręcz niemożność uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego wynika z problemów psychiatrycznych, zwolnienie może wystawić lekarz psychiatra. Zanim jednak to zrobi, musi dokładnie zbadać dziecko i postawić diagnozę. W trakcie tego procesu warto zadbać o stały kontakt ze szkołą i wypracować wspólne postępowanie.

 Warto pamiętać o tym, że niechęć dziecka do brania udziału w lekcjach WF-u nie zawsze jest „wymysłem” i nie musi być podyktowana brakiem zamiłowania do sportu. Problem może tkwić znacznie głębiej i wymagać interwencji specjalisty. Dlatego jeśli zauważysz niepokojące symptomy, nie ignoruj ich, ale poszukaj pomocy dla dziecka, a przede wszystkim okaż mu wsparcie i zrozumienie! 

Przeczytaj  Jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć? Wskazówki i porady

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły