Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania?

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania wrócić do prawidłowych nawyków żywieniowych? Najważniejsze, aby nie stawiać samodzielnie diagnozy i powstrzymać się od oceniających komentarzy. Rozmawiaj i słuchaj, aby wypracować wzajemne zaufanie.
Paulina Lewandowska
jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania

Istnieją różne zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja, bulimia i inne znane pod łączną nazwą ED NOS (ang. eating disorder not otherwise specified). Podejrzewasz, że bliska ci osoba cierpi na którąś z tych chorób i zastanawiasz się, jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak reagować na niepokojące sygnały.

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania?

W pierwszej kolejności warto zadbać o diagnozę. To, że ktoś jest szczupły lub mało je niekoniecznie oznacza zaburzenia odżywiania. Dowiedz się jak najwięcej o chorobach związanych z odżywianiem. Jednocześnie postaraj się nie wydawać własnych osądów. Zapanuj nad własnymi emocjami. Nie osądzaj chorego, nie bagatelizuj problemu, ani nie stawiaj go przed żadnymi trudnymi wyborami.

Na zaburzenia odżywiania często cierpią osoby młode, które przykuwają dużą wagę do swojego wyglądu i opinii innych na swój temat. Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami i wrócić do spożywania odpowiednich posiłków? Przede wszystkim dobrze zaplanuj moment i czas na rozmowę. Nie powinno być to w trakcie posiłku. Nie komentuj wyglądu chorej osoby. Postaw na swoje emocje i obawy, lecz postaraj się nie wywoływać poczucia winy.

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania? Ważne, aby podczas rozmowy nie tylko mówić – staraj się słuchać i zrozumieć. Chorowanie na zaburzenia odżywiania często wiąże się z lękiem lub poczuciem wstydu. Oznacza to, że możesz być okłamywany. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, nie oskarżaj chorego i nie kłóć się. Podziel się swoją troską i wyrozumiałością. Nie zniechęcaj się i próbuj wielokrotnie, aż chory poczuje, że może ci zaufać. Jednocześnie postaraj się nie przytłaczać i rób przerwy, jeśli czujesz frustrację.

Przeczytaj  Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Wskazówki i porady

Czego nie mówić podczas rozmawiania o anoreksji i innych zaburzeniach?

Jak pomóc osobie z nerwicą, która cierpi na anoreksję lub bulimię? Poruszając temat zaburzeń odżywiania z bliską ci osobą chorą, unikaj poniższych stwierdzeń i zachowań:

  • oskarżanie lub wywoływanie poczucia winy;
  • zmuszanie do spożywania posiłków;
  • komentowanie wagi lub wyglądu;
  • udawanie, że nie ma problemu;
  • grożenie lub innego rodzaju wymuszanie obietnic lub konkretnego zachowania;
  • reagowanie z agresją;
  • stawianie potrzeb lub zdrowia osoby chorej przed swoimi;
  • naruszanie prywatności i działanie bez zgody chorego;
  • udawanie eksperta.

Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania? Proces powrotu do zdrowia może być długi i frustrujący. Ważne, aby uświadomić sobie, że nie masz realnego wpływu na decyzje drugiej osoby. Nie możesz zmusić jej do leczenia. Oferuj swoje bezgraniczne wsparcie i podkreślaj, że się o nią troszczysz. Zachęcaj do wizyty u specjalisty, lecz postaraj się nie być przy tym nachalny.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły