Jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć? Wskazówki i porady

Jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć? Motywacją do zmian mogą być negatywne konsekwencje przewyższające uczucie przyjemności i ulgi dostarczane przez zażywanie środków odurzających. Sprawdź, jak rozmawiać z narkomanem, by pomóc mu wyjść z nałogu.
beata
jak pomóc narkomanowi który nie chce się leczyć

Narkomania dotyka nie tylko samej osoby uzależnionej, ale też jej bliskich. Często powoduje u nich poczucie bezradności, niemocy, ale też winy i krzywdy. Czy wiesz, że heroina uzależnia dwukrotnie silniej niż alkohol? W obliczu takiej informacji może ci się zdawać, że nawet nie ma sensu dyskutować z osobą owładniętą tak ogromną siłą. Otóż prawda jest inna – rozmowa jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnień i potężnym narzędziem. Sprawdź, jak je wykorzystać i jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć?

Jak zacząć szukać pomocy dla narkomana?

Zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? W pierwszej kolejności zacznij od zdiagnozowania problemu. Następnie musisz go poznać. Uzależnienie ma ogromną siłę. Warto lepiej poznać jego naturę przed rozpoczęciem działania. Możesz w tym celu spotkać się ze specjalistą od leczenia odwykowego, który rozmawiał już z wieloma pacjentami. Istnieje też wiele materiałów (książki, filmy, podcasty, artykuły naukowe itp.), z których możesz uczyć się samodzielnie.

Jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć?

Jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć? Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym i pierwszym narzędziem, po jakie warto sięgnąć, jest szczera rozmowa. Aby przyniosła jakikolwiek sukces, powinna być jednak odpowiednio zaplanowana. Unikaj oskarżeń, domysłów i czegokolwiek, co mogłoby wywołać niepotrzebną kłótnię lub bunt. Wymaga to od ciebie ogromnej dawki życzliwości, cierpliwości i wytrwałości. Postaraj się cały czas okazywać wsparcie, troskę i miłość. Nie odwołuj się jednak do empatii i nie próbuj wzbudzić poczucia winy – będzie to miało odwrotny skutek od zamierzonego.

Przeczytaj  Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

Uzależnienie narkotykowe obniża poczucie własnej wartości. Osobom żyjącym w nałogu wydaje się, że są inni, odizolowani od społeczeństwa i nienormalni. Wywołuje to u nich poczucie buntu i zagrożenia, szczególnie w obliczu zasad, nakazów lub obowiązków. A więc jak pomóc osobie uzależnionej od amfetaminy, heroiny lub innych narkotyków? Skup się na wyrażaniu narkomanowi tego, jak dużo dla ciebie znaczy. Zapewniaj o swoich szczerych, dobrych intencjach i oferuj pomoc bez osądzania. Ważne, aby poczuł, że jesteś po jego stronie. Postaraj się uświadomić go, że podjęcie leczenia może stanowić ulgę, jakiej szuka.

Daj poczuć konsekwencje narkomanii

Wciąż nie wiesz, jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć, a rozmowy zdają się nic nie dawać? Wypróbuj nieco bardziej surowe podejście. Polega ono na jasnym postawieniu granic i ścisłym przestrzeganiu tych postanowień. Pozwól danej osobie uzależnionej odczuć nieprzyjemne konsekwencje swoich działań. Nie akceptuj żadnej formy przemocy i nie bój się sięgać po pomoc prawną. Nie dawaj narkomanowi pieniędzy i nie tłumacz jego zachowań. Niestety, silnym motywatorem są realne, a nawet brutalne konsekwencje – rozpad rodziny, choroba lub śmierć bliskiej osoby, zagrożenie aresztem.

Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od narkotyków – interwencja

Ostatnim sposobem może być interwencja w formie przymusowego leczenia lub zaprowadzanie narkomana do ośrodka leczenia uzależnień podstępem, bez jego wiedzy o tym, gdzie się udaje. Sesja interwencyjna również odbywa się w życzliwej atmosferze, lecz w obecności terapeuty. Ma ona charakter rzeczowy i konkretny, a jej celem jest łagodne nakłonienie do podjęcia terapii z wykorzystaniem logicznych argumentów.

Pamiętaj, że nakłonienie narkomana do leczenia dobrowolnego jest bardzo trudne. Nie obwiniaj się, jeśli mimo starań ci to nie wychodzi. Jeżeli nie wiesz, jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć, najlepiej zasięgnąć specjalistycznej porady psychologicznej. Nie bój się prosić o pomoc także dla samego siebie, jako osoby bliskiej narkomanii. Pamiętaj, że terapia uzależnień może trwać bardzo długo i nie zawsze przynosi pożądane efekty. Zdecydowanie warto jednak skierować chorego na leczenie i dołożyć wszelkich starań, aby ułatwić mu drogę do zdrowia.

Przeczytaj  Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków wyjść z nałogu?

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły