Jak pomóc osobie, która się tnie, przestać się samookaleczać?

Jak pomóc osobie, która się tnie? Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczerej rozmowy i jasne okazanie tego, że chcesz pomóc – bez oceniania czy krytykowania. Jeśli temat ten cię przytłacza, nie wahaj się samemu skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty.
Paulina Lewandowska
jak pomóc osobie która się tnie

Samookaleczenie (lub samouszkodzenie) to społecznie nieakceptowalne uszkodzenie własnego ciała bez zamiaru dokonania samobójstwa. Często, lecz nie zawsze, bywa wskaźnikiem towarzyszących problemów psychicznych. Okaleczanie własnego ciała ma oczywiście konsekwencje fizyczne (blizny, rany, zatrucia itp.), ale też psychiczne i emocjonalne – wstyd, poczucie winy, niska samoocena, stres. Czytaj dalej i sprawdź, jak pomóc osobie, która się tnie.

Jak reagować na samookaleczanie?

W wielu przypadkach niełatwo jest u kogoś wykryć samookaleczanie. Osoby praktykujące autoagresję często usiłują to zatuszować. Jakie zachowanie może wskazywać na samookaleczanie? Potencjalnymi oznakami są:

  • noszenie długich rękawów mimo gorącej pogody;
  • unikanie uczestnictwa w sytuacjach, które mogłyby wymagać odsłonięcia ciała (np. basenu);
  • nadmierne skarżenie się na przypadkowe urazy;
  • zamykanie się na długi czas w jednym pomieszczeniu;
  • widoczne siniaki, oparzenia, blizny lub inne ślady bez wyraźnej przyczyny;
  • posiadanie nietypowych ostrych przedmiotów, trzymanie ich w dużej ilości lub nietypowych miejscach.

Jak pomóc osobie, która się tnie? Jeśli dotyczy to kogoś bliskiego tobie, może być ci trudno zapanować nad swoimi emocjami. Spróbuj jednak za wszelką cenę zachować cierpliwość i wyrozumiałość. Zacznij od poradzenia sobie z własną reakcją. Zamiast stawiać warunki lub ultimatum, zaoferuj swoją pomoc i wsparcie. 

Jak pomóc osobie, która się tnie?

Zastanawiasz się, jak pomóc osobie po traumie, która się tnie? Ważne, aby spróbować zrozumieć podłoże psychiczne, z którego wywodzi się chęć samookaleczania. Może chodzić w tym np. o ukaranie samego siebie, stłamszenie poczucia bezsilności, uzyskanie uwagi lub uwolnienie się od nieprzyjemnych emocji. W takiej sytuacji wszelkie kary i groźby mogą tylko pogorszyć sytuację.

Porusz ten temat w empatyczny, nieoceniający sposób. Zapytaj o powód autoagresywnego zachowania i słuchaj – nawet jeśli nie jest to dla ciebie wygodne. Jasno pokaż, że chcesz zrozumieć to, co przeżywa bliska ci osoba. Rozwiązanie problemu rzadko kończy się jednak na rozmowie.

Przeczytaj  Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami?

Jak pomóc osobie z nerwicą lub inną dolegliwością psychiczną, która zmusza to samookaleczania? Dobrymi sposobami na radzenie sobie z chęcią zadawania sobie bólu są:

  • intensywna aktywność fizyczna przez co najmniej 15 minut;
  • skorzystanie z bezpłatnej pomocy, np. telefonu wsparcia;
  • skontaktowanie się z terapeutą – wizyta u psychologa może przynieść dużo dobrego;
  • skorzystanie z innych ujść napięcia emocjonalnego – pisanie pamiętnika, płacz lub krzyk;
  • chwilową ulgę mogą przynieść zamienniki samookaleczania, np. woskowanie nóg, niszczenie mało ważnych przedmiotów, pisanie po ciele markerem lub uderzanie poduszki. Docelowo zdecydowanie lepiej poszukać profesjonalnej pomocy.

Jeżeli dowiedziałeś się, że ktoś z twoich bliskich się samookalecza, zapewne zastanawiasz się, jak pomóc osobie, która się tnie. Nie jest to prosta sytuacja. Polecamy zacząć od poradzenia sobie z własnymi emocjami na ten temat, a następnie przejść do szczerej rozmowy. Zaoferuj swoje wsparcie i powstrzymaj się od jakichkolwiek osądów czy bagatelizowania sytuacji. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i odkryć źródło problemu.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły