Uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać uzależnienie od komputera i gier? Jakie są objawy uzależnienia od gier?

Uzależnienie od gier komputerowych dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to poważny nałóg, w którym osoba uzależniona spędza dużo czasu w świecie wirtualnym i zaniedbuje swoje obowiązki oraz bliskich. Jakie są objawy i skutki uzależnienia od gier?
beata
uzależnienie od gier komputerowych

W dzisiejszych czasach dostęp do komputera ma praktycznie każdy. Potrzebujemy tego sprzętu do pracy, do szkoły, a także w celach rozrywkowych. Jeżeli jednak poświęcamy zbyt wiele czasu na gry komputerowe, to możemy doprowadzić do uzależnienia. W tym artykule opiszemy, jakie są sygnały uzależnienia od gier komputerowych i jak je leczyć.

Czym jest uzależnienie od gier komputerowych?

Z biegiem czasu nowe technologie wprowadzają na rynek coraz ciekawsze gry komputerowe. Znamy już nie tylko gry na PC, ale także konsole do gier oraz wirtualną rzeczywistość. Uzależnienie od gier komputerowych pojawia się, gdy osoba traci kontrolę nad swoim graniem, zaniedbuje obowiązki i inne aktywności oraz lekceważy negatywne konsekwencje nałogowego grania. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała to uzależnienie jako zaburzenie psychiczne. Wpis do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ułatwia specjalistom trafną diagnozę takich przypadków.

Problem behawioralny

Nałogowe korzystanie z gier to rodzaj uzależnienia behawioralnego. Polega ono na wielokrotnym powtarzaniu danej czynności (w tym przypadku grania w gry video), aby uzyskać poczucie zaspokojenia i euforię. Korzystanie z komputera jest czymś normalnym, aczkolwiek warto mieć nad tym kontrolę, aby nie dopuścić do problemu uzależnienia od gier komputerowych. Łatwo uzależnić mogą się zarówno osoby dorosłe, nastolatkowie, jak i młodsze dzieci. Jeżeli zauważymy objawy choroby, to warto jak najszybciej rozpocząć psychoterapię.

Przyczyny ucieczki do wirtualnego świata

Dlaczego uzależniamy się gier online? Co przyciąga nas do świata gier? Uzależnienie od gier komputerowych, tak jak inne uzależnienia, ma swoje przyczyny. Główną przyczyną jest powszechny dostęp do urządzeń takich jak komputer, tablet, smartfon, czy konsola. Rodzice nie mają przez to zbyt dużej kontroli nad swoimi dziećmi, przez co one spędzają coraz więcej czasu przed ekranami. Gry komputerowe są tak też skonstruowane, aby działać na mechanizmy psychologiczne człowieka. Dostarczają mu adrenaliny, nagradzają sukcesy, angażują wszystkie zmysły. Uciekanie do wirtualnego świata jest też spowodowana problemami w prawdziwym życiu.

Przeczytaj  Objawy alkoholizmu – test na uzależnienie. Czy cierpisz na chorobę alkoholową?

Gaming – choroba cywilizacyjna

Gaming ciągle się rozwija i rośnie w siłę. Są już specjalne sprzęty to grania, fotele gamingowe, a nawet mistrzostwa świata w grach komputerowych. Dzisiejsza młodzież bezustannie obraca się w tym środowisku, chce zarabiać pieniądze na graniu, marzy, by zostać profesjonalnym gamerem czy vlogerem. W różnego rodzaju gry zaczynają grać coraz młodsze dzieci, a wolny czas spędzany głównie przed komputerem staje się normalnością. Uzależnienie od gier komputerowych jest chorobą cywilizacyjną, która rozwija się wraz z rozwojem technologii.

Uzależnienie od komputera i gier u dzieci

Mówi się, że od komputera i gier uzależniają się częściej dzieci niż dorośli. Dlaczego? Ponieważ przed latami 80. nie było takich urządzeń, a czas z rówieśnikami spędzało się głównie na podwórku. Aktualnie dzieci spotykają się w wirtualnym świecie, grają w różnego typu gry, dążą do sukcesów w grach, aby przypodobać się swoim kolegom i koleżankom. Łatwy dostęp do komputera i internetu jest czymś powszechnym dla dzisiejszej młodzieży, dlatego cyfrowy świat jest im tak dobrze znany.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Osoby uzależnione od gier komputerowych świetnie maskują się ze swoim problemem. Dla nich częste korzystanie z internetu i komputera jest czymś normalnym i nie przyznają się do nałogu. Jak zatem rozpoznać objawy uzależnienia od gier komputerowych? Najczęstsze z nich to:

  • zaniedbywanie obowiązków;
  • ukrywanie się z graniem przed bliskimi;
  • rozdrażnienie;
  • problemy z koncentracją;
  • wahania nastrojów;
  • izolowanie się od ludzi;
  • zaburzenia snu;
  • porzucenie innych zainteresowań i pasji;
  • spędzanie coraz więcej czasu przed komputerem;
  • uczucie przymusu grania;
  • wydawanie coraz więcej pieniędzy na gry i sprzęt do grania.

Jakie są skutki uzależnienia od gier?

Zbyt częste korzystanie z komputera i granie w gry video może powodować negatywne skutki. Osoba uzależniona ma problemy z nawiązaniem kontaktów międzyludzkich w prawdziwym życiu. Mogą też pojawić się zmiany zachowań, problemy z koncentracją i depresja. Dzieci zaniedbują swoje obowiązki szkolne, wagarują i pogarsza im się poziom językowy w mowie i piśmie. Osoby uzależnione miewają napady agresji, nie potrafią rozmawiać o emocjach i uciekają od problemów do świata gier. Uzależnienie od gier komputerowych online może też doprowadzić do uzależnienia od hazardu.

Przeczytaj  Uzależnienie od narkotyków - czy jestem narkomanem? Zapobieganie i leczenie narkomanii.

Negatywne konsekwencje fizyczne

Poza negatywnymi skutkami w sferze psychicznej i emocjonalnej, uzależnienie od gier komputerowych powoduje też konsekwencje fizyczne. Długie przesiadywanie przed ekranem może doprowadzić do bólu karku, pogorszenia wzroku oraz wady postawy. Mogą też pojawić się migreny i chroniczne zmęczenie. Przez nieregularny sen i nieregularne posiłki osoba uzależniona istnieje ryzyko osłabienia układu odpornościowego oraz problemów trawiennych. Pojawiają się również bóle mięśni, zespół cieśni nadgarstka i uszkodzenia kręgosłupa. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji niesie wiele konsekwencji dla ciała człowieka.

Uzależnienie od gier wideo – profilaktyka

Gry komputerowe to jedna z wielu możliwości spędzania wolnego czasu. Jest to powszechna i dobra forma rozrywki, jeżeli ma się nad tym kontrolę. Gdy jednak zauważymy, że granie pochłania nam więcej czasu i zaczynamy lekceważyć obowiązki, to może być początek uzależnienia od gier komputerowych. Warto wówczas zwracać większą uwagę na to ile czasu zajmuje nam granie w gry, można to nawet notować, aby analizować swoje zachowania. Dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy uzależnienia od komputera i gier, żeby móc obserwować siebie lub bliską osobę, u której podejrzewamy ten nałóg.

Leczenie uzależnienia od gier

Kiedy podejrzewamy uzależnienie od gier komputerowych u siebie lub swojego dziecka, to dobrze jest rozważyć wizytę u psychologa. Najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie terapii uzależnień, aby jak najszybciej wyleczyć się z tej choroby. Cały przebieg leczenia jest dopasowany indywidualnie do pacjenta, polega na rozmowach i zadaniach, które wspomagają zdrowienie. Podstawą terapii jest ograniczenie do minimum korzystanie z komputera i kontakt ze światem wirtualnym.

Czy potrzebny jest ośrodek leczenia uzależnień?

Jeżeli osoba uzależniona ma w sobie dużo determinacji i silnej woli, to nie trzeba decydować się na ośrodek leczenia uzależnień. Można spróbować samodzielnie ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera i stopniowo wychodzić ze złych nawyków. Najskuteczniej jednak pomoże wsparcie terapeuty oraz bliskich osób. Wyjście ze świata online i wejście do świata rzeczywistego okaże się dużo bardziej fascynujące i ekscytujące niż świat gier. Nic nie zastąpi nam realnych doznań i kontaktów międzyludzkich, nawet najlepsza gra komputerowa.

Przeczytaj  Czy alkohol uzależnia psychicznie czy fizycznie?

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły