Często grasz w gry hazardowe? Sprawdź, czym jest uzależnienie od hazardu i jakie są jego cztery fazy

Osoby uzależnione od hazardu nie mogą zaprzestać grania w pokera czy inne gry hazardowe, mają nieodpartą chęć obstawiania wyników, czekają na zwycięstwo i nie mogą zrezygnować z dalszej gry. Uzależnienie od hazardu może być leczone.
beata
uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu to poważny problem nie tylko dla osoby uzależnionej, ale też rodziny i przyjaciół. Gracz bezustannie traci coraz większe sumy pieniędzy i zaczyna zaniedbywać życie rodzinne. Sprawdź, jak wygląda terapia tego zaburzenia.

Jakie są gry hazardowe? Czym jest uzależnienie od hazardu?

Około 9% Polaków jest uzależnionych od hazardu lub gra w sposób prowadzący do uzależnienia. Najbardziej przyciąga ich faza zwycięstw, która pozornie przekonuje, że jest to sposób na szybki zarobek sporej gotówki przy inwestowaniu coraz wyższych stawek. Osoba odczuwa coraz silniejsze pobudzenie, oczekuje wielkich wygranych stawiając na wysokie zakłady. Hazard patologiczny zaliczamy do uzależnień behawioralnych, czyli takich, które wiążą się z bezustannym powtarzaniem jakiejś czynności.

Co najczęściej prowadzi do nałogu hazardowego?

  • ruletka;
  • gra w karty, np. poker;
  • kasyno;
  • zakłady bukmaherskie;
  • gry losowe, np. zakłady Lotto;
  • automaty, maszyny do gier;
  • zdrapki.

Problem z hazardem najczęściej zaczyna się od chęci poprawienia swojej sytuacji materialnej, potrzeba zdobycia dużej sumy pieniędzy (np. na leczenie) lub chęć podwyższenia adrenaliny. Uprawianie hazardu wymaga wkładu wysokich sum pieniędzy, a szansa na wygraną jest nikła. Nawet, gdy osoba wygrała w maszynie dużą kwotę, to nie potrafi przestać grać i inwestuje wygraną w kolejne zakłady i próby, przez co traci uzyskane pieniądze. Koło się zatacza, uzależnienie postępuje, zaczyna się bankructwo i branie pożyczek w bankach i parabankach.

Hazard prowadzi do szybkiego uzależnienia i do błyskawicznej utraty oszczędności. Osoba nie przyznaje się do problemu, zaczyna ukrywać swoje uzależnienie, odczuwa potrzebę przeżywania silnego napięcia, jest to dla niej forma radzenia sobie ze stresem. Hazardzista traci kontrolę nad swoim postępowaniem, sytuacje stresowe popychają go w stronę gier, następuje separacja od rodziny i przyjaciół, a po stracie oszczędności mogą pojawić się próby samobójcze. Osoba uzależniona nie przyznaje się do problemu, najczęściej nie chce podjąć terapii uzależnień, lecz pomoc i wsparcie bliskich może namówić go do podjęcia leczenia uzależnienia od hazardu.

Przeczytaj  Czy alkohol uzależnia psychicznie czy fizycznie?

Patologiczny hazard – cztery fazy rozwoju uzależnienia

Rozwój uzależniania od hazardu ma swoje cztery fazy. Każdy etap zwiększa negatywne skutki uzależnienia, prowadzi do większych problemów w sferze rodzinnej, zawodowej i finansowej. Im szybciej rozpoczniemy terapię i proces leczenia, tym większa szansa na pokonanie nałogu i zmniejszenie strat z nim związanymi.

Faza zwycięstw

W tej fazie człowiek gra okazjonalnie, obstawia niskie kwoty, traktuje to jako relaks, a każda duża wygrana powoduje coraz częstsze granie i wzmaga ryzyko uzależnienia. Osoba fantazjuje o wielkich pieniądzach, myśli na co je wyda, ryzykuje coraz większe kwoty. W tej fazie uzależniony stara się wymyślić system, który pozwoli mu na wygranie dużej stawki, każdą przegraną traktuje z lekkością tłumacząc, że był blisko, brakło mu jednej karty, jednego numerka itp.

Faza strat

Po fazie zwycięstw pojawia się faza strat, gdzie hazardzista zaczyna obstawiać duże kwoty, zaciąga pożyczki, unika obowiązków domowych i zawodowych, zaczyna ukrywać swój problem. Każda przegrana wywołuje u niego agresję, pożycza pieniądze z nielegalnych źródeł, unika wierzycieli, a większe wygrane idą na spłatę długów.

Faza desperacji

Rozwój uzależnienia od hazardu postępuje szybko i osoba uzależniona doświadcza utraty pracy, separuje się od najbliższych, a nawet ucieka się do przestępstw, aby zyskać pieniądze na spłatę zaległości i dalszą grę. Długi powodują panikę, pojawiają się stany depresyjne, poczucie winy, wyrzuty sumienia.

Faza utraty nadziei

Ostatnia, najgorsza faza uzależnienia. Hazardzista ma myśli i próby samobójcze, doprowadzają do rozwodów i rozpadu rodziny, traci wiarę w możliwość zmiany sytuacji. W najgorszych sytuacjach popada w uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub alkoholu, trafia do więzienia lub umiera na skutek samobójstwa albo zabójstwa przez swoich wierzycieli.

Objawy uzależnienia od hazardu

Patologiczny hazard niesie za sobą negatywne konsekwencje emocjonalne, ekonomiczne oraz fizyczne. Jest to nałóg podobny do uzależnienia od alkoholu i wymaga psychoterapii. Po czym rozpoznać hazardzistę? Jakie są jego objawy uzależnienia? Objawy zdrowotne to między innymi bóle głowy, bezsenność, problemy żołądkowe i zaburzenia apetytu. Hazardzistę można też poznać po tym, że zaczyna się dystansować od rodziny, często jest nieobecny myślami, ma wahania nastroju, depresję, wybuchy agresji. Najbardziej widocznymi objawami są jednak te związane z finansami. Osoba uzależniona szybko pozbywa się oszczędności na kontach bankowych, lokatach, zaciąga pożyczki w różnych miejscach, a nawet okrada domowników z kosztowności takich jak biżuteria, czy sprzęt elektroniczny. Taka osoba unika wszelkich obowiązków rodzinnych i zawodowych, nie ma czasu na opiekę nad dziećmi, spóźnia się do pracy, co często skutkuje zwolnieniem. Jej głowę zajmują głównie myśli o grach, o tym jak zdobyć pieniądze, jest niespokojna, wchodzi w konflikty z prawem przez dokonywanie kradzieży, często znika z domu na dłuższy czas. Ten nałóg może też wywołać inny, na przykład problem z alkoholem lub narkotykami, ponieważ osoby uzależnione są podatne na inne uzależnienia.

Przeczytaj  Uzależnienie od internetu u dzieci i nastolatków. Czym jest siecioholizm, kiedy potrzebna jest terapia?

Leczenie hazardu w Ośrodku Leczenia Uzależnień

W fazie wstępnej osoba uzależniona nie przyznaje się do swojego problemu, neguje go i mówi, że nie potrzebuje terapii. Ważne jest, aby jak najszybciej zdać sobie sprawę ze swojego nałogu i rozpocząć leczenie, aby zniwelować skutki hazardu do minimum. Podstawą skutecznego leczenia jest chęć zmiany i przyznanie się do uzależnienia. Techniki stosowane do leczenia hazardu to głównie terapia indywidualna lub grupowa, samoobserwacja, techniki relaksacyjne lub mityngi Anonimowych Hazardzistów.

Bardzo ważną rolę w leczeniu odgrywają terapeuci, najlepiej więc skorzystać z pomocy w Ośrodku Terapii Uzależnień. We współpracy ze specjalistą poznamy przyczyny naszego problemu, przeanalizujemy bodźce, które pchają nas w sidła hazardu i dowiemy się jak skutecznie rozpocząć walkę z uzależnieniem. Bardzo ważnym elementem jest przygotowanie planu spłaty długów i nauka radzenia sobie ze stresem w zdrowy sposób. Wsparcie rodziny i przyjaciół również pomaga w leczeniu, można włączyć najbliższe osoby w psychoterapię uzależnień członka rodziny.

Istotnym czynnikiem w zdrowieniu jest zmiana otoczenia i nawyków np. wyjazd na wieś na jakiś czas, zmiana towarzystwa, usunięcie aplikacji i gier z urządzeń elektronicznych, unikanie kasyn i imprez z grami hazardowymi. Tak samo jak w przypadku innych uzależnień behawioralnych, np. uzależnienia od internetu, wyjazd do innego miejsca wzmacnia psychicznie poprzez kontakt z naturą, utrudniony dostęp do miejsc i czynników prowadzących do hazardu oraz relaks dla duszy i ciała.

Powiązane:

Przeczytaj  Kiedy masturbacja staje się nałogiem. Uzależnienie od masturbacji – objawy i skutki nałogowego onanizmu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły