Zaburzenia dysocjacyjne – na czym polegają? Poznaj przyczyny, objawy, a także rodzaje zaburzeń konwersyjnych!

Zaburzenia dysocjacyjne to złożone i trudne schorzenie, które zazwyczaj dotyka osób doświadczających ciężkiej traumy. Jak przebiega diagnozowanie i leczenie chorych? Sprawdź!
beata
zaburzenia dysocjacyjne

Zaburzenia dysocjacyjne nazywane są również konwersyjnymi. Głównym problemem w przebiegu tego schorzenia jest w pewnym sensie rozdzielenie poszczególnych elementów, które w normalnym stanie ze sobą współgrają, czyli pamięci, wspomnień, tożsamości, odczuć i kontrolowania ruchów ciała. W przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów konieczna jest szybka konsultacja z psychiatrą, który będzie w stanie rozpoznać chorobę, wdrożyć leczenie. Czym są zaburzenia dysocjacyjne? Jakie są przyczyny, główne objawy i skutki dysocjacyjnych zaburzeń? Jak przebiega leczenie? Poznaj odpowiedź!

Czym są zaburzenia dysocjacyjne?

Zaburzenia dysocjacyjne nazywane są również zaburzeniami konwersyjnymi. Schorzenie to polega na tym, że pewne funkcje, które w normalnych warunkach ze sobą współgrają, w przebiegu choroby oddzielają się od siebie. Co to właściwie oznacza? Dochodzi do dezintegracji pamięci, tożsamości, świadomości, odczuwania różnych bodźców, kontrolowania ruchów i odczuć. To trudne zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny schorzenie może pojawić się w wyniku doświadczenia traumy, która spowodowała u chorego silny stres.

Niepokojące objawy powinny skłonić chorego do konsultacji ze specjalistą

Choroba wywołuje szereg objawów psychicznych i somatycznych, które mogą wpływać na wiele sfer życia i utrudniać normalne funkcjonowanie. Ciekawy jest fakt, że krótkich epizodów dysocjacji doświadcza praktycznie każdy człowiek, gdy zaczyna marzyć, błądzić myślami i na chwilę odrywa się od otaczającego świata. Jednak trwa to krótko i jest przez niego kontrolowane, więc nie ma powodów do obaw.

Rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych

Zaburzenia psychiczne są zawsze trudnym doświadczeniem zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny i najbliższych przyjaciół. Nie wolno bagatelizować objawów. Najlepszym krokiem do rozwiązania problemu jest wizyta u specjalisty, rozpoznanie problemu i wdrożenie leczenia.

Przeczytaj  Objawy nerwicy – test psychologiczny, który powie ci, czy cierpisz na zaburzenie, jakim jest nerwica!

Wśród zaburzeń dysocjacyjnych można wyróżnić między innymi:

  • amnezję dysocjacyjną – osoba borykająca się z tym problemem zapamiętuje nowe sytuacje i właściwie nie ma problemów z pamięcią. Jednak w jej głowie zupełnie zostały wymazane wspomnienia związane z trudnym traumatycznym przeżyciem.
  • fugę dysocjacyjną – to schorzenie polega na tym, że osoba w wyniku silnego stresu i traumatycznego doświadczenia zmienia tożsamość, chwilowo traci pamięć o tym, kim właściwie jest, zaczyna podróżować do nieznanych miejsc. Może się nawet zdarzyć, że stworzy nową tożsamość w zupełnie innym miejscu niż dotychczas, pozna nowych przyjaciół itd. Osoby, które na swojej drodze spotyka osoba chora, bardzo często nie są w stanie dostrzec problemu, gdyż w ich oczach zachowuje się ona całkowicie normalnie i nie wzbudza podejrzeń.
  • dysocjacyjne zaburzenia ruchu – w przebiegu tego schorzenia pacjent nie może poruszać kończynami, mimo że nie cierpi na żadną chorobę fizyczną.
  • osłupienie dysocjacyjne – osoba borykająca się z tym problemem przestaje reagować na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne.
  • trans i opętanie – to stan, który jest zupełnie niezależny od woli pacjenta, który zupełnie traci kontrolę nad swoją tożsamością, nie panuje nad ciałem.
  • drgawki dysocjacyjne – dochodzi do drgawek, które nieco mogą przypominać objawy padaczki, jednak w przebiegu choroby widoczne są również inne niepokojące objawy, osoba chora w czasie takiego epizodu może częściowo utracić świadomość, choć w większości przypadku jest w pełni świadoma tego, co się z nią dzieje.

Przyczyny zaburzeń dysocjacyjnych

Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne, dlatego nie można go zaniedbywać. Jeśli odczuwasz niepokojące objawy lub widzisz je u kogoś z twoich bliskich, konieczna jest wizyta u specjalisty. W przypadku zaburzeń dysocjacyjnych podobnie jak w przypadku innych schorzeń psychicznych nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny pojawienia się omawianego stanu u pacjenta.

Przeczytaj  Agorafobia – jakie są przyczyny lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni? Sprawdź!

Do głównych przyczyn zalicza się między innymi:

  • traumatyczne doświadczenia, takie jak molestowanie, śmierć bliskiej osoby, wypadek, ciężka choroba, nękanie, agresja ze strony bliskich, wojna, kataklizm i wiele innych;
  • silny stres wywołany trudnym doświadczeniem;
  • głęboka depresja;
  • bardzo niska samoocena;
  • zażywanie substancji psychoaktywnych;
  • zespół stresu pourazowego.

Problemy psychiczne bardzo często są wynikiem trudnych doświadczeń wywołujących silny stres. Niektórzy nie są w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją w racjonalny sposób, czego wynikiem są różne dolegliwości.

Jakie są objawy zaburzeń dysocjacyjnych?

Zdecydowanie warto obserwować zarówno swój organizm i samopoczucie, jak i to, co dzieje się dookoła nas. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś z bliskich ci osób niepokojące objawy, niezwłocznie skorzystaj z pomocy psychologa lub psychiatry.

Do głównych objawów zaburzeń dysocjacyjnych można zaliczyć między innymi:

  • amnezja;
  • zaburzenia ruchu;
  • utrata osobowości;
  • zaburzenia osobowości;
  • zaburzenia czucia;
  • zaburzenia świadomości;
  • osłupienie;
  • drgawki;
  • znieczulenie lub utrata zmysłów.

Wymienione objawy zdecydowanie powinny wzbudzić twój niepokój. Jednak zaburzenia dysocjacyjne to grupa schorzeń, które powinny być diagnozowane przez doświadczonego specjalistę, który świetnie zna się na swojej pracy i będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie, aby pacjent mógł wrócić do zdrowia.

Jak przebiega leczenie zaburzeń dysocjacyjnych?

Zaburzenia dysocjacyjne tożsamości to schorzenia, które mogą prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji i w ogromnym stopniu wpływają na codzienne życie chorego. Objawy somatyczne mogą być bardzo uciążliwe i wpływają na samopoczucie. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów warto niezwłocznie udać się do doświadczonego psychologa lub psychiatry. Rozpoznanie choroby jest pierwszym krokiem, aby odzyskać zdrowie. Ogromną rolę odgrywa psychoterapeuta, który prowadzi pacjenta przez całą terapię.

Co ma na celu terapia osób z zaburzeniami dysocjacyjnymi?

Ma ona na celu uporanie się z wewnętrznymi konfliktami, nauczenie się radzenia sobie z emocjami, stresem i doświadczoną traumą. To jedyny sposób, aby pacjent odzyskał kontrolę nad własnym życiem i mógł cieszyć się codziennością. Zazwyczaj stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Można wdrożyć również wspomagające leczenie farmakologiczne, jednak o wszystkich tych kwestiach decyduje lekarz prowadzący.

Przeczytaj  Hipochondria – objawy i leczenie nerwicy hipochondrycznej. Jakie skutki może mieć ciągły lęk o zdrowie? Sprawdź!

Zaburzenia dysocjacyjne dotykają wiele osób, które doświadczyły w swoim życiu ciężkiej traumy, silnego stresu i nie potrafiły sobie poradzić z takim doświadczeniem. Może dojść u nich do zaburzeń osobowości, utraty pamięci, częściowej lub całkowitej utraty świadomości. Zdecydowanie nie wolno lekceważyć omawianych dolegliwości. Konieczna jest wizyta u specjalisty, rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby pacjent mógł wrócić do zdrowia i odzyskał radość z życia.

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły