Fobie – zaburzenia lękowe w postaci fobii mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak przebiega leczenie fobii!

Fobie to zaburzenia, które mogą znacząco utrudnić życie. Każdy człowiek czegoś się boi. Strach jest naturalną reakcją organizmu na zagrożenie lub zupełnie nową sytuację. Jednak gdy jest bardzo silny i nieadekwatny do zagrożenia może obniżać komfort życia.
beata
fobie

Niektórzy boją się pająków, latania samolotem, ciasnych przestrzeni i wielu innych sytuacji. Jeśli strach nie jest paraliżujący i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie – nie ma się czym martwić. Problem pojawia się, gdy strach w danej sytuacji jest obezwładniający, irracjonalny, prowadzi do ataków paniki, unikania wychodzenia z domu. Pacjent w chwilach silnego strachu może odczuwać wiele objawów somatycznych, które jeszcze bardziej nasilają lęk. Jeśli odczuwany lęk utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie i jest uczuciem dominującym w twoim życiu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Doświadczony psycholog lub psychiatra postawi trafną diagnozę i wdroży leczenie, które pomoże w powrocie do zdrowia. Czym są fobie? Jakie są przyczyny i objawy fobii? Jak przebiega leczenie? Sprawdź!

Czym jest fobia?

Zastanawiasz się, czym jest fobia i co odróżnią ją od zwykłego strachu? Fobie to schorzenia zaliczane do zaburzeń lękowych. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zaburzenia jest lęk przed określoną sytuacją i czynnikiem, który wywołuje lęk. Jednak odczuwany przez pacjenta strach jest irracjonalny i nieadekwatny do zagrożenia. Może to doprowadzić do sytuacji, w której chory będzie za wszelką cenę unikał możliwości kontaktu z czynnikiem wywołujących paniczny lęk. To często prowadzi do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi i unikania wychodzenia z domu. Zdecydowanie taka sytuacja może obniżać jakość życia i wpływać negatywnie na samopoczucie. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Tak silny strach może utrudniać normalne funkcjonowanie, pacjent nie może się rozwijać i realizować swoich pasji. Fobie to jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.

Fobie – rodzaje

Pod nazwą fobia kryje się wiele różnych rodzajów irracjonalnego strachu w stosunku do różnych obiektów i sytuacji. Wyróżnia się między innymi:

 • Fobię społeczną – to zaburzenie nerwicowe, które często jest mylone z nieśmiałością. Jednak w tym przypadku osoba chora odczuwa ogromny lęk podczas kontaktów z innymi ludźmi, wystąpień publicznych, przebywania w grupie. Do głównych objawów fobii społecznej można zaliczyć unikanie kontaktów z innymi, niechęć do nawiązywania nowych znajomości, silny stres podczas spotkań z obcymi ludźmi, drżenie rąk, ból brzucha, nadmierną potliwość, zaburzenia mowy, rumieńce na twarzy i wiele innych dolegliwości.
 • Agorafobię – to lęk przez otwartą przestrzenią. Zdecydowanie ten rodzaj fobii może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoba chora często również obawia się, że przebywając w danym miejscu, nie będzie mogła uciec, gdy pojawi się zagrożenie. Dotyczy to na przykład koncertów, szkoleń, czy jazdy autobusem.
 • Arachnofobię – to strach przed pająkami. Choć wiele osób nie przepada za tymi stworzeniami, to w przypadku omawianego rodzaju fobii strach jest tak silny, że może prowadzić nawet do napadów paniki, jeśli chory zobaczy nawet małego pająka, który nie stanowi dla niego zagrożenia.
 • Klaustrofobię – to silny lęk przed małymi, wąskimi lub niskimi pomieszczeniami zamkniętymi pomieszczeniami. Stach może nasilać się w windzie, samochodzie, samolocie, tunelu i wielu innych miejscach.
 • Tanatofobia – to lęk przed śmiercią. Osoba chora panicznie się tego boi, ma natrętne myśli, które utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Często również snuje czarne scenariusze, przez co strach jeszcze bardziej się nasila.
 • Kancerofobia – to silna obawa przed zachorowaniem na nowotwór. Strach dominuje codzienność, pacjentowi ciężko jest się skupić na różnych czynnościach, a nawet delikatne objawy ze strony organizmu odbiera jako poważne zagrożenie dla zdrowia.
 • Akrofobia – to lęk wysokości. Chory obawia się, że może spaść z wysokości i doznać urazu.
 • Awiofobia – to lęk przed lataniem samolotem. Zdecydowanie ten rodzaj fobii może wpływać na życie pacjenta, szczególnie gdy marzy on o wakacjach w odległych zakątkach świata.
 • Nyktofobia – paniczny lęk przed ciemnością. Osoba borykająca się z tą dolegliwością może unikać wychodzenia z domu po zmroku.
Przeczytaj  Nerwica lękowa – na czym polega zespół lęku uogólnionego? Poznaj metody leczenia nerwicy!

Wymienione rodzaje fobii to tylko kilka przykładów, jest ich znacznie więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Jeśli odczuwane lęki utrudniają ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj swój przypadek z psychologiem lub psychiatrą.

Objawy fobii – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na fobię pojawiającą się w związku z konkretną sytuacją, zgłoś się po pomoc do specjalisty. Do głównych objawów lękowych fobii można zaliczyć między innymi:

 • silne napięcie,
 • odczuwanie silnego lęku,
 • nerwowość podczas zetknięcia z obiektem lub sytuacją wywołującą lęk,
 • problemy z koncentracją,
 • zamartwianie się,
 • snucie czarnych scenariuszy,
 • problemy ze snem,
 • napad paniki,
 • przyspieszone bicie serca,
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • dreszcze,
 • zawroty głowy,
 • nadmierna potliwość,
 • uczucie zmęczenia,
 • drżenie rąk,
 • szumy w uszach,
 • napięcie całego ciała.

Każdy człowiek jest inny, objawy również mogą się różnić. Jeśli odczuwasz paraliżujący strach i szereg objawów somatycznych, a lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jakie są przyczyny fobii

Jakie mogą być przyczyny fobii? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie, jak w przypadku innych zaburzeń lękowych, czynniki wywołujące ten stan mogą być związane z genetyką i większą podatnością niektórych osób na pojawienie się silnego lęku. Do innych przyczyn fobii zalicza się między innymi: traumatyczne doświadczenia i negatywne wspomnienia związane z konkretnym bodźcem wywołującym strach. Na skutek przeżycia, które zostawiło trwały ślad w psychice, pacjent będzie obawiał się tego, że ponownie może znaleźć się w podobnej sytuacji. Nieprawidłowe pobranie krwi, zatrzaśnięcie się w windzie, turbulencje w samolocie, wypadek samochodowy, ugryzienie przez psa – to przykłady zdarzeń, które mogą wpłynąć na pojawienie się silnego i trwałego lęku.

Skutki fobii

Osoby z fobią społeczną mogą odczuwać poważne skutki schorzenia, a którym się borykają. Odczuwanie silnego lęku i ciągłe poczucie zagrożenia może negatywnie wpływać na jakość życia, prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, rezygnacji z kontaktów towarzyskich, unikania wychodzenia z domu, niechęci do wychodzenia z własnej strefy komfortu, problemów ze znalezieniem pracy. Nie da się ukryć, że to wszystko może wpływać na brak zadowolenia z życia. Właśnie dlatego, jeśli odczuwany lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do specjalisty i rozpocząć leczenie.

Przeczytaj  Lęk separacyjny – na czym polega to zaburzenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Leczenie fobii społecznej

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy mogące wskazywać na fobię, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Profesjonalna i doświadczona osoba po przeprowadzeniu wywiadu będzie mogła postawić diagnozę, a następnie zaproponować skuteczne leczenie. W przypadku fobii najlepsze efekty przynosi psychoterapia. Lekarz może zadecydować również o wdrożeniu farmakoterapii. Leczenie farmakologiczne jednak ma charakter wspomagający przebieg terapii. W przypadku różnego rodzaju fobii często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Terapia fobii jest niezwykle ważna, jeśli pacjent chce wrócić do zdrowia i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Fobie są zjawiskiem powszechnie występującym w społeczeństwie. Mogą wpływać na pogorszenie jakości życia pacjenta. Zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże wyeliminować problem.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły