Lęk napadowy – na czym polega lęk paniczny? Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i skutki zespołu lęku napadowego!

Lęk napadowy jest jednym z rodzajów zaburzeń nerwicowych, które dotykają wielu osób. To schorzenie charakteryzuje się napadami paniki i narastającym poczuciem zagrożenia. Sprawdź, jak sobie z tym radzić!
beata
lęk napadowy

Odczuwanie strachu w pewnych sytuacjach jest całkowicie normalne. Taka reakcja organizmu pozwala człowiekowi podjąć odpowiednie działania, takie jak na przykład ucieczka. Jednak sytuacja, w której odczuwany lęk nie ma żadnych wyraźnych podstaw, jest irracjonalny i nieadekwatny do sytuacji, może się okazać, że dana osoba boryka się z omawianym schorzeniem. Lęk napadowy to nagły i nawracający atak paniki, któremu towarzyszy silne poczucie, że za chwilę zdarzy się coś złego. Kiedy udać się do lekarza? Jakie są metody leczenia nerwicy? Sprawdź!

Czym jest lęk napadowy?

Lęk napadowy to schorzenie, które dotyka wielu ludzi. Strach jest często obecny w naszym życiu w różnych sytuacjach. Jeśli jest on reakcją na konkretne czynniki i ma racjonalne wytłumaczenie oraz nie utrudnia codziennego funkcjonowania, nie powinno nas to martwić. Natomiast omawiane schorzenie polega na pojawieniu się nagłych ataków paniki, chory nie jest w stanie dokładnie wskazać, co wywołuje u niego taki stan. Przyczyny narastającego lęku nie są dobrze znane, faktem jest jednak to, że z czasem może dojść do pojawienia się tak zwanego lęku przed lękiem. Pacjent po kilku epizodach lęku panicznego boi się, że ta sytuacja znowu się powtórzy. Nie da się ukryć, że odczuwane w tym czasie dolegliwości związane z psychiką, a także objawy somatyczne są trudnym doświadczeniem.

Przebieg napadu paniki

Atak paniki zazwyczaj rozpoczyna się nagle, często bez konkretnych czynników, które mogłyby go wywołać. W związku z tym chory nie jest w stanie przewidzieć, kiedy może nastąpić nasilenie dolegliwości. Napad trwa od kilku do kilkunastu minut, choć u niektórych pacjentów może trwać nawet kilka godzin. W większości przypadków dolegliwości samoistnie znikają po momencie kulminacyjnym. Jeśli chodzi o częstotliwość napadów, nie ma tu konkretnej reguły. Jedni pacjenci mogą doświadczać jednego ataku na kilka miesięcy, a inni nawet kilku w ciągu jednego dnia. To bardzo zróżnicowane, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem i indywidualne podejście do danego przypadku.

Przeczytaj  Neurastenia – jakie są jej przyczyny, objawy i metody leczenia tego zaburzenia? Sprawdź!

Przyczyny lęku panicznego

Podobnie, jak w przypadku innych schorzeń psychicznych, nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny lęku panicznego. Na taki stan psychiczny chorego może wpływać wiele czynników. Jedną z przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie pacjenta są osoby, które borykały się z problemami psychicznymi, istnieje ryzyko, że może on dziedziczyć skłonności do występowania stanów lękowych. Sposób wychowania również może mieć spore znaczenie, jeśli rodzice byli nadopiekuńczy, często ulegali panice, snuli czarne scenariusze, to dziecko w dorosły, życiu może powielać te scenariusze. Do innych przyczyn zaburzenia panicznego można zaliczyć również przeżycie silnej traumy, brak pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Jakie są objawy zespołu lęku napadowego?

W przypadku pojawienia się niepokojących i uciążliwych dolegliwości warto od razu udać się do specjalisty, który szybko rozpozna problem i wdroży skuteczne leczenie. Diagnozowanie się na własną rękę i bagatelizowanie objawów może jedynie pogorszyć obecny stan i wydłużyć proces leczenia. Odczuwany poziom lęku może mieć różne natężenie. Jeśli borykasz się z uporczywym lękiem, który nie ma jasnego uzasadnienia, konieczna jest wizyta u doświadczonego lekarza.

Do głównych objawów lęku można zaliczyć między innymi:

  • niepokój,
  • rozdrażnienie,
  • stres,
  • problemy z koncentracją,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • omdlenia,
  • drżenie rąk lub całego ciała,
  • uczucie gorąca,
  • nadmierne pocenie się,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • katastroficzne myśli,
  • obawa utraty kontroli,
  • ból w klatce piersiowej,
  • uczucie dławienia,
  • bóle brzucha,
  • przyspieszony oddech,
  • poczucie nierealności,
  • suchość w ustach,
  • drętwienie, mrowienie skóry.

Jak ustrzec się przed wystąpieniem tych dolegliwości? Wymienione objawy koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem, który będzie mógł wykluczyć schorzenia fizyczne. Zdarza się, że pacjenci w trakcie napadu paniki są przekonani, że mają do czynienia z zawałem serca lub inną chorobą. Następnie warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry. W przypadkach zaburzeń lękowych z napadami lęku świetnym rozwiązaniem jest terapia. Lekarz może również zadecydować o wdrożeniu farmakoterapii. Jednak wszystko powinno być dopasowane indywidualnie do pacjenta.

Przeczytaj  Zaburzenia dysocjacyjne – na czym polegają? Poznaj przyczyny, objawy, a także rodzaje zaburzeń konwersyjnych!

Skutki zaburzeń nerwicowych

Niestety nie da się stale unikać sytuacji stresowych. Jednak w przypadku lęku napadowego mogą one jeszcze bardziej nasilać objawy napadów. Pomiędzy napadami paniki chory wciąż odczuwa tak zwany lęk przed lękiem. Obawa przed pojawieniem się objawów i katastroficzne myśli mogą wpłynąć na codzienne życie. Osoba borykająca się z tym problemem może stracić radość z życia, przestać wychodzić z domu, zaniedbywać obowiązku zawodowe i rodzinę, a nawet popaść w depresję. To jednak nie wszystko, ciągłe poczucie silnego lęku, napady paniki, silny stres i objawy somatyczne mogą nawet doprowadzić do różnych problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu i poważnych chorób. Właśnie dlatego nie można lekceważyć żadnych objawów, które mogą świadczyć o poważnych schorzeniach wymagających konsultacji.

Leczenie napadów lęku

Ciągłe przeżywanie silnego lęku może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zastanawiasz się, jak przebiega leczenie lęku antycypacyjnego? Doświadczony psycholog lub psychiatra będzie w stanie na podstawie kwestionariusza diagnostycznego postawić trafną diagnozę. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w przypadku napadów paniki świetne efekty przynosi psychoterapia. Jeśli to jednak nie wystarczy, lekarz może zadecydować o wdrożeniu również leczenia farmakologicznego. Leki mogą wykazywać działanie przeciwdepresyjne i obniżające poczucie lęku. Szybkie rozpoczęcie leczenia to gwarancja sukcesu i powrotu do zdrowia. Podczas terapii przede wszystkim dąży się do tego, aby pacjent zrozumiał, czym jest lęk, kiedy i dlaczego go doświadcza. Kolejny krok to nauczenie się odpowiednich reakcji w sytuacjach nasilenia objawów i napadów lęku.

Jak pozbyć się ataków lęku? To pytanie, które zadaje sobie większość pacjentów borykających się z napadami lęku z objawami autonomicznymi. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u psychologa lub psychiatry. Jeśli napady lęku mają lekki przebieg, mogą pomóc ćwiczenia oddechowe. Pomiędzy napadami lęku pacjent wciąż odczuwa strach przed kolejnym epizodem. Objawy napadów paniki mogą bardzo negatywnie wpływać na codzienne życie chorego, który powoli wycofuje się z życia społecznego. Konsultacja ze specjalistą to najlepszy sposób na powrót do zdrowia. Postawienie trafnej diagnozy, wdrożenie terapii i leczenia farmakologicznego sprawi, że pacjent odzyska spokój i radość z życia. Niestety wciąż wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy, co prowadzi do szybkiego rozwoju choroby i pogorszenia się stanu osoby borykającej się z silnym strachem. Warto obserwować siebie oraz bliskich i podejmować odpowiednie działania, jeśli jest taka potrzeba.

Przeczytaj  Agorafobia – jakie są przyczyny lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni? Sprawdź!

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły