Hipochondria – objawy i leczenie nerwicy hipochondrycznej. Jakie skutki może mieć ciągły lęk o zdrowie? Sprawdź!

Hipochondria polega na odczuwaniu ciągłego strachu o własne zdrowie. Osoba borykająca się z tym problemem wyolbrzymia objawy i często pojawia się u lekarza. Jakie są przyczyny i objawy hipochondrii? Sprawdź!
beata
hipochondria

Hipochondria zaliczana jest do zaburzeń nerwicowych. Nadmierna koncentracja na własnym zdrowiu i ciągłe odczuwanie strachu w związku z potencjalnymi zagrożeniami to codzienność hipochondryka. To zaburzenie lękowe jest dosyć częstym schorzeniem w dzisiejszym społeczeństwie. Pacjent może mieć różne objawy somatyczne takie jak na przykład bóle brzucha, wymioty, bóle głowy, które pojawiają się ze względu na stan psychiczny i stres. Biorąc pod uwagę te czynniki, specjalista nie może bagatelizować problemu i musi wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Jednak nawet zapewnienie lekarza o braku poważnych chorób nie jest w stanie uspokoić hipochondryka. Następnie pacjent powinien skonsultować swój problem z psychiatrą i rozpocząć psychoterapię.

Czym jest hipochondria?

Hipochondria zaliczana jest do zaburzeń somatoformicznych, czyli takich, które wywołują dolegliwości fizyczne. Jednak lekarze zazwyczaj nie są w stanie zdiagnozować żadnej choroby, która stanowiłaby wytłumaczenie odczuwanych przez pacjenta objawów. Hipochondrycy są przekonani o tym, że cierpią na jakąś poważną chorobę, bacznie przyglądają się swojemu organizmowi i wyolbrzymiają faktyczny stan. Z racji tego, że pacjent cały czas odczuwa bardzo silny lęk i właściwie nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie, omawiane zaburzenie może wpłynąć na pojawienie się depresji. Paniczny strach o własne życie jest zaburzeniem nerwicowym.

Rola lekarza rodzinnego

Lekarz pierwszego kontaktu, do którego zgłaszają się hipochondrycy z różnymi dolegliwościami, ma niezwykle trudne zadanie. Nie może bagatelizować zgłaszanych przez pacjenta objawów, musi dokładnie sprawdzić stan jego zdrowia i wykluczyć potencjalne schorzenia. Jednak nawet wykonanie dokładnych badań zazwyczaj nie przynosi ulgi pacjentowi, który wciąż odczuwa strach. Nadmierna koncentracja na własnym zdrowiu może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, budowanie relacji i rozwój zawodowy. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u psychiatry i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Przeczytaj  Lęk napadowy – na czym polega lęk paniczny? Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i skutki zespołu lęku napadowego!

Kim jest hipochondryk?

Hipochondryk to osoba przesadnie koncentrująca się na swoim zdrowiu, panicznie bojąca się choroby i przekonana o tym, że nawet najmniejsze dolegliwości świadczą o poważnej chorobie. Często odczuwa różne dolegliwości, które jednak mają podłoże nerwicowe i nie są skutkiem poważnych chorób toczących się w organizmie. Nie da się zaprzeczyć, że taki stan może prowadzić do znacznego obniżenia nastroju i problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie. To jednak nie wszystko, hipochondryk ma również skłonności do pesymistycznego myślenia w innych sferach życia. Inne cechy hipochondryka to nieufność, podejrzliwość, wrogie nastawienie do innych. Osoba borykająca się z omawianym problemem jest niezadowolona ze swojego życia, nieszczęśliwa i sfrustrowana. W takich przypadkach zdecydowanie warto szukać pomocy u specjalisty, aby poprawić komfort życia na co dzień.  

Przyczyny hipochondrii

Hipochondria to schorzenie, które może mocno uprzykrzyć życie człowieka, a nawet doprowadzić do depresji. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń nerwicowych trudno jest wskazać jedną przyczynę, która wywołała obecny stan pacjenta. Do najczęstszych czynników przyczyniających się do pojawienia się hipochondrii można zaliczyć:

 • traumatyczne doświadczenia,
 • zaburzenia postrzegania własnego ciała,
 • trudne dzieciństwo,
 • nieprawidłowe relacje w rodzinie,
 • niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych,
 • narcystyczną osobowość,
 • wycofanie i introwertyzm,
 • skłonności do popadania w stany lękowe,
 • skłonności do popadania w stany depresyjne,
 • nadopiekuńczość rodziców.

Wymienione czynniki mogą być przyczyną pojawienia się hipochondrii, jednak jest to kwestia indywidualna. Zdecydowanie warto udać się na konsultację do psychiatry, który będzie w stanie rozpoznać problem. 

Jakie są objawy hipochondrii?

Nie da się zaprzeczyć, że hipochondria to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na codzienne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdecydowanie nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych. Jeśli obawiasz się, że ten problem cię dotyczy lub boryka się z nim ktoś z twoich bliskich, koniecznie pomyśl o wizycie u specjalisty. Doświadczona osoba pomoże ci lepiej zrozumieć problem, zaproponuje również najlepszą metodę leczenia, która przyniesie ulgę i poprawi stan psychiczny. 

Przeczytaj  Zaburzenia dysocjacyjne – na czym polegają? Poznaj przyczyny, objawy, a także rodzaje zaburzeń konwersyjnych!

Jakie objawy mogą wskazywać na to, że chorujesz na hipochondrię? Zalicza się do nich między innymi:

 • skłonność do wyolbrzymiana odczuwanych dolegliwości i bólu,
 • ciągłe skarżenie się na swoje zdrowie,
 • trudności w dokładnym opisaniu odczuwanych dolegliwości,
 • permanentny strach o własne zdrowie,
 • zamartwianie się normalnymi reakcjami organizmu np. poceniem się, drżeniem rąk sytuacji stresu, podniesionym tętnem podczas aktywności fizycznej itd.,
 • problemy ze snem,
 • dręczące myśli, nad którymi nie można zapanować,
 • ciągłe niezadowolenie z opieki medycznej,
 • zmienianie lekarzy,
 • odczuwanie irytacji, gdy lekarz informuje o wykluczeniu choroby,
 • nieufność wobec służby zdrowia,
 • pojawienie się objawów somatycznych, przy jednoczesnym wykluczeniu poważnych chorób.

W przypadku hipochondrii trafną diagnozę może postawić jedynie doświadczony specjalista. Psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu pomoże pacjentowi zmierzyć się z problemem i znaleźć wyjście z sytuacji, aby poprawić komfort życia. Wskazane objawy mogą świadczyć o tym, że pacjent boryka się z hipochondrią. Uświadomienie sobie faktycznego problemu i zmierzenie się z nim to pierwszy krok do powrotu do zdrowia.

Jak przebiega leczenie hipochondrii?

Jeśli codziennie odczuwasz nadmierny strach o swoje zdrowie, który paraliżuje twoje myśli i sprawia, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, może się okazać, że borykasz się z zaburzeniem nerwicowym, jakim jest hipochondria. Jednak prawidłową diagnozę może postawić psychiatra, do którego warto wybrać się na konsultację. Przekonanie o toczącej się w organizmie chorobie somatycznej musi utrzymywać się przynajmniej przez pół roku, aby psychiatra mógł rozpoznać hipochondrię. 

Psychoterapia jako forma leczenia

Jednym z najlepszych rozwiązań w leczeniu zaburzenia hipochondrycznego jest psychoterapia. Zdarza się również, że lekarz decyduje o wdrożeniu leczenia farmakologicznego, które ma wspomóc proces leczenia. Warto pamiętać o tym, że leczenie zaburzeń nerwicowych nie jest łatwe, a proces psychoterapii może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Jednak warto podjąć leczenie, aby cieszyć się życiem bez ciągłego lęku.

Przeczytaj  Neurastenia – jakie są jej przyczyny, objawy i metody leczenia tego zaburzenia? Sprawdź!

Hipochondria to schorzenie zaliczane do zaburzeń nerwicowych. Nie da się zaprzeczyć, że ciągły lęk przed zachorowaniem może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Polega na odczuwaniu strachu w związku z własnym zdrowiem. Hipochondryk jest przekonany o tym, że boryka się z jakimś poważnym schorzeniem. To silne przekonanie sprawia, że zaczyna odczuwać objawy fizyczne, które jednak nie są związane z chorobą. Mimo zapewnień lekarskich o braku choroby somatycznej pacjent nie odczuwa ulgi. W związku z permanentnym niepokojem i lękiem może popaść w depresje, problemem jest dla niego również budowanie relacji z innymi. Niezbędna jest konsultacja z psychiatrą lub psychoterapeutą i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym ze sposobów leczenia.

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły