Hipochondria – objawy i leczenie nerwicy hipochondrycznej. Jakie skutki może mieć ciągły lęk o zdrowie? Sprawdź!

Hipochondria polega na odczuwaniu ciągłego strachu o własne zdrowie. Osoba borykająca się z tym problemem wyolbrzymia objawy i często pojawia się u lekarza. Jakie są przyczyny i objawy hipochondrii? Sprawdź!
beata
hipochondria

Hipochondria zaliczana jest do zaburzeń nerwicowych. Nadmierna koncentracja na własnym zdrowiu i ciągłe odczuwanie strachu w związku z potencjalnymi zagrożeniami to codzienność hipochondryka. To zaburzenie lękowe jest dosyć częstym schorzeniem w dzisiejszym społeczeństwie. Pacjent może mieć różne objawy somatyczne takie jak na przykład bóle brzucha, wymioty, bóle głowy, które pojawiają się ze względu na stan psychiczny i stres. Biorąc pod uwagę te czynniki, specjalista nie może bagatelizować problemu i musi wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Jednak nawet zapewnienie lekarza o braku poważnych chorób nie jest w stanie uspokoić hipochondryka. Następnie pacjent powinien skonsultować swój problem z psychiatrą i rozpocząć psychoterapię.

Czym jest hipochondria?

Hipochondria zaliczana jest do zaburzeń somatoformicznych, czyli takich, które wywołują dolegliwości fizyczne. Jednak lekarze zazwyczaj nie są w stanie zdiagnozować żadnej choroby, która stanowiłaby wytłumaczenie odczuwanych przez pacjenta objawów. Hipochondrycy są przekonani o tym, że cierpią na jakąś poważną chorobę, bacznie przyglądają się swojemu organizmowi i wyolbrzymiają faktyczny stan. Z racji tego, że pacjent cały czas odczuwa bardzo silny lęk i właściwie nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie, omawiane zaburzenie może wpłynąć na pojawienie się depresji. Paniczny strach o własne życie jest zaburzeniem nerwicowym.

Rola lekarza rodzinnego

Lekarz pierwszego kontaktu, do którego zgłaszają się hipochondrycy z różnymi dolegliwościami, ma niezwykle trudne zadanie. Nie może bagatelizować zgłaszanych przez pacjenta objawów, musi dokładnie sprawdzić stan jego zdrowia i wykluczyć potencjalne schorzenia. Jednak nawet wykonanie dokładnych badań zazwyczaj nie przynosi ulgi pacjentowi, który wciąż odczuwa strach. Nadmierna koncentracja na własnym zdrowiu może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, budowanie relacji i rozwój zawodowy. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u psychiatry i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Przeczytaj  Neurastenia – jakie są jej przyczyny, objawy i metody leczenia tego zaburzenia? Sprawdź!

Kim jest hipochondryk?

Hipochondryk to osoba przesadnie koncentrująca się na swoim zdrowiu, panicznie bojąca się choroby i przekonana o tym, że nawet najmniejsze dolegliwości świadczą o poważnej chorobie. Często odczuwa różne dolegliwości, które jednak mają podłoże nerwicowe i nie są skutkiem poważnych chorób toczących się w organizmie. Nie da się zaprzeczyć, że taki stan może prowadzić do znacznego obniżenia nastroju i problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie. To jednak nie wszystko, hipochondryk ma również skłonności do pesymistycznego myślenia w innych sferach życia. Inne cechy hipochondryka to nieufność, podejrzliwość, wrogie nastawienie do innych. Osoba borykająca się z omawianym problemem jest niezadowolona ze swojego życia, nieszczęśliwa i sfrustrowana. W takich przypadkach zdecydowanie warto szukać pomocy u specjalisty, aby poprawić komfort życia na co dzień.  

Przyczyny hipochondrii

Hipochondria to schorzenie, które może mocno uprzykrzyć życie człowieka, a nawet doprowadzić do depresji. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń nerwicowych trudno jest wskazać jedną przyczynę, która wywołała obecny stan pacjenta. Do najczęstszych czynników przyczyniających się do pojawienia się hipochondrii można zaliczyć:

  • traumatyczne doświadczenia,
  • zaburzenia postrzegania własnego ciała,
  • trudne dzieciństwo,
  • nieprawidłowe relacje w rodzinie,
  • niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych,
  • narcystyczną osobowość,
  • wycofanie i introwertyzm,
  • skłonności do popadania w stany lękowe,
  • skłonności do popadania w stany depresyjne,
  • nadopiekuńczość rodziców.

Wymienione czynniki mogą być przyczyną pojawienia się hipochondrii, jednak jest to kwestia indywidualna. Zdecydowanie warto udać się na konsultację do psychiatry, który będzie w stanie rozpoznać problem. 

Jakie są objawy hipochondrii?

Nie da się zaprzeczyć, że hipochondria to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na codzienne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdecydowanie nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych. Jeśli obawiasz się, że ten problem cię dotyczy lub boryka się z nim ktoś z twoich bliskich, koniecznie pomyśl o wizycie u specjalisty. Doświadczona osoba pomoże ci lepiej zrozumieć problem, zaproponuje również najlepszą metodę leczenia, która przyniesie ulgę i poprawi stan psychiczny. 

Przeczytaj  Lęk przed burzą i piorunami. Skąd się bierze brontofobia i jak ją pokonać?

Jakie objawy mogą wskazywać na to, że chorujesz na hipochondrię? Zalicza się do nich między innymi:

  • skłonność do wyolbrzymiana odczuwanych dolegliwości i bólu,
  • ciągłe skarżenie się na swoje zdrowie,
  • trudności w dokładnym opisaniu odczuwanych dolegliwości,
  • permanentny strach o własne zdrowie,
  • zamartwianie się normalnymi reakcjami organizmu np. poceniem się, drżeniem rąk sytuacji stresu, podniesionym tętnem podczas aktywności fizycznej itd.,
  • problemy ze snem,
  • dręczące myśli, nad którymi nie można zapanować,
  • ciągłe niezadowolenie z opieki medycznej,
  • zmienianie lekarzy,
  • odczuwanie irytacji, gdy lekarz informuje o wykluczeniu choroby,
  • nieufność wobec służby zdrowia,
  • pojawienie się objawów somatycznych, przy jednoczesnym wykluczeniu poważnych chorób.

W przypadku hipochondrii trafną diagnozę może postawić jedynie doświadczony specjalista. Psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu pomoże pacjentowi zmierzyć się z problemem i znaleźć wyjście z sytuacji, aby poprawić komfort życia. Wskazane objawy mogą świadczyć o tym, że pacjent boryka się z hipochondrią. Uświadomienie sobie faktycznego problemu i zmierzenie się z nim to pierwszy krok do powrotu do zdrowia.

Jak przebiega leczenie hipochondrii?

Jeśli codziennie odczuwasz nadmierny strach o swoje zdrowie, który paraliżuje twoje myśli i sprawia, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, może się okazać, że borykasz się z zaburzeniem nerwicowym, jakim jest hipochondria. Jednak prawidłową diagnozę może postawić psychiatra, do którego warto wybrać się na konsultację. Przekonanie o toczącej się w organizmie chorobie somatycznej musi utrzymywać się przynajmniej przez pół roku, aby psychiatra mógł rozpoznać hipochondrię. 

Psychoterapia jako forma leczenia

Jednym z najlepszych rozwiązań w leczeniu zaburzenia hipochondrycznego jest psychoterapia. Zdarza się również, że lekarz decyduje o wdrożeniu leczenia farmakologicznego, które ma wspomóc proces leczenia. Warto pamiętać o tym, że leczenie zaburzeń nerwicowych nie jest łatwe, a proces psychoterapii może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Jednak warto podjąć leczenie, aby cieszyć się życiem bez ciągłego lęku.

Przeczytaj  Jak radzić sobie z atakami paniki? Skuteczne metody

Hipochondria to schorzenie zaliczane do zaburzeń nerwicowych. Nie da się zaprzeczyć, że ciągły lęk przed zachorowaniem może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Polega na odczuwaniu strachu w związku z własnym zdrowiem. Hipochondryk jest przekonany o tym, że boryka się z jakimś poważnym schorzeniem. To silne przekonanie sprawia, że zaczyna odczuwać objawy fizyczne, które jednak nie są związane z chorobą. Mimo zapewnień lekarskich o braku choroby somatycznej pacjent nie odczuwa ulgi. W związku z permanentnym niepokojem i lękiem może popaść w depresje, problemem jest dla niego również budowanie relacji z innymi. Niezbędna jest konsultacja z psychiatrą lub psychoterapeutą i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym ze sposobów leczenia.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły