Objawy nerwicy – test psychologiczny, który powie ci, czy cierpisz na zaburzenie, jakim jest nerwica!

Poczucie silnego lęku, który jest nieadekwatny do sytuacji – to najczęstsze objawy nerwicy. Test pozwoli ci sprawdzić, czy to ona jest twoim problemem. Pamiętaj, że nie wolno lekceważyć niepokojących objawów nerwicy.
beata
objawy nerwicy test

Nerwica to złożone zaburzenie, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wyróżnia się różne rodzaje nerwicy, jednak tym, co łączy poszczególne rodzaje, jest silne poczucie lęku, który jest irracjonalny i wywołuje wiele objawów somatycznych. Pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia jest uświadomienie sobie problemu i tego, jak przebiegają objawy nerwicy. Test składający się ze specjalistycznych pytań pozwali na wstępną diagnozę. Możesz wykonać je samodzielnie w domu, jednak pamiętaj, że nie zastąpią one obszernego wywiadu u psychiatry. Jedynie doświadczony specjalista będzie mógł postawić trafną diagnozę i zaproponować leczenie. Czym są zaburzenia nerwicowe? Jakie są objawy nerwicy? Jakie można wyróżnić rodzaje nerwicy? Sprawdź!

Czym jest nerwica?

Do zaburzeń nerwicowych zalicza się wiele różnych schorzeń. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 jako nerwicę określa się: zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i występujące pod postacią somatyczną, zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi, reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Do tej grupy schorzeń zalicza się między innymi nerwicę lękową, czyli zespół lęku uogólnionego, nerwicę natręctw i różne fobie. Czynnikiem, który łączy wymienione zaburzenia lękowe, jest ciągłe poczucie strachu, natrętne myśli, nad którymi ciężko jest zapanować. Chory może doświadczać ataków paniki, a nawet fizycznych dolegliwości takich jak: duszności, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, kołatanie serca, trudności z koncentracją, zaburzenia snu. Rozpoznaniem konkretnego schorzenia powinien zająć się psychiatra, który po przeprowadzeniu obszernego wywiadu z pewnością będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie.

Jakie są objawy nerwicy?

Do zaburzeń nerwicowych zaliczane są różne schorzenia, w których przebiegu pacjent odczuwa silny lęk. Oczywiście każda z tych chorób ma charakterystyczne objawy, których rozpoznaniem powinien zajść się specjalista. Jednak można wskazać kilka ogólnych dolegliwości charakterystycznych dla pacjentów doświadczających wysokiego poziomu lęku.

Przeczytaj  Czym jest fobia społeczna? Poznaj przyczyny i objawy i metody leczenia lęku społecznego!

Ogólne objawy, które mogą odczuwać pacjenci borykający się z nerwicą to między innymi:

  • napady paniki,
  • odczuwanie lęku, który jest irracjonalny,
  • nasilenie lęku w konkretnych sytuacjach,
  • przyspieszone bicie serca,
  • duszności,
  • nadmierne pocenie się,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy ze snem,
  • obsesyjne myśli,
  • ból brzucha,
  • zawroty głowy,
  • unikanie różnych sytuacji nasilających lęk.

Każdy człowiek jest inny, więc odczuwane dolegliwości mogą się różnić. Zdecydowanie nie można lekceważyć żadnych objawów i należy udać się po pomoc do specjalisty. Psychoterapia to świetne rozwiązanie w przypadku nerwicy.

Objawy nerwicy – test

Jak przebiega leczenie nerwicy? Pierwsze niepokojące objawy powinny skłonić pacjenta do wizyty u psychiatry, który po przeprowadzeniu obszernego wywiadu będzie mógł przeanalizować problem i postawić diagnozę. Następnym krokiem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak jeszcze przed wizytą u psychiatry osoba borykająca się z trudnymi dolegliwościami może wykonać w zaciszu własnego domu bezpłatny test, który może nieco pomóc we wstępnym rozpoznaniu problemu. Jednak należy pamiętać, że nawet w razie objawów nerwicy test i jego wyniki to jedynie sygnały dla pacjenta, że warto skonsultować się z lekarzem. Psychoterapeuta pomoże pacjentowi uporać się z problemem i wrócić do zdrowia. Jeśli cierpisz na nerwicę, zdecydowanie powinieneś podjąć leczenie, aby odzyskać radość z życia.

Interesuje Cię praca psychiatry i chcesz pomagać innym? Odwiedź stronę: https://infojob.pl/jak-zostac-psychiatra

Kwestionariusz lęku uogólnionego GAD-7

Zespół lęku uogólnionego zaliczany jest do zaburzeń nerwicowych. Polega na tym, że pacjent cały czas odczuwa silny lęk, którego nie może przypisać do żadnej konkretnej sytuacji. Jest to lęki irracjonalny i tak zwane martwienie się na zapas. Chory snuje czarne scenariusze dotyczące wielu życiowych sytuacji. Zdecydowanie schorzenie w tej postaci może obniżyć jakość życia i wpłynąć na obniżenie nastroju i radości z życia.

We wstępnym zdiagnozowaniu może pomóc kwestionariusz lęku uogólnionego GAD-7. Warto jednak podkreślić, że nawet przy objawach nerwicy test nie jest diagnozą, może on jedynie pomóc pacjentowi w podjęciu decyzji o wizycie u psychiatry lub psychologa i dalszej diagnozie problemu. Wykonując test, pacjent ma wziąć pod uwagę swoje odczucia z ostatnich dwóch tygodni. Kwestionariusz zawiera siedem pytań:

  • Jak często czułeś się zdenerwowany lub mocno spięty?
  • Jak często nie mogłeś przerwać albo zapanować nad zamartwianiem się?
  • Jak często zbyt martwiłeś się różnymi sprawami?
  • Jak często miałeś problem ze zrelaksowaniem się i uspokojeniem myśli?
  • Jak często byłeś tak niespokojny, że nie mogłeś usiedzieć w miejscu?
  • Jak często łatwo się denerwowałeś lub irytowałeś?
  • Jak często czułeś, że może się stać coś strasznego?
Przeczytaj  Lęk napadowy – na czym polega lęk paniczny? Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i skutki zespołu lęku napadowego!

Na każde z podanych pytań pacjent może udzielić jednej z czterech odpowiedzi: wcale, przez kilka dni, przez połowę tego czasu, niemal codziennie. Za każdą odpowiedź przyznaje się odpowiednio 0,1,2 lub 3 punkty. Na podstawie sumy punktów można określić poziom natężenia lęku u pacjenta. Uzyskanie od 0 do 4 punktów oznacza brak lęku, 5 do 9 punktów to łagodny lęk, 10-14 umiarkowany lęk, a 15-21 poważny lęk. W przypadku wyniku powyżej 10 zdecydowanie należy skonsultować się z psychiatrą w celu diagnozy problemu i wdrożenia leczenia.

Inne darmowe testy na nerwicę

Na podstawie objawów występujących u pacjenta, odczuwanych przez niego emocji oraz dolegliwości fizycznych można zdiagnozować zaburzenia nerwicowe. Inne domowe testy mogące pomóc w dostrzeżeniu problemu związanego z zaburzeniem nerwicowym to między innymi: test Zespołu Lęku Napadowego PDSS, test na nerwicę depresyjną, test Liebowitza – test na fobię społeczną. Trzeba jednak pamiętać, że wskazane testy to jedynie sposób na samodzielnie dostrzeżenie problemu. Wynik powinien być czynnikiem, który skłoni chorego do poszukania pomocy u specjalisty, jakim jest psycholog lub psychiatra.

Leczenie nerwicy

Zaburzenia nerwicowe to grupa schorzeń, które mogą znacząco wpłynąć na codzienność pacjenta. Chory odczuwa silny lęk, który jest nieadekwatny do sytuacji. Zmniejsza się jego pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa, poczucie własnej wartości, cierpią na tym również kontakty z rodziną i przyjaciółmi, gdyż pacjent zaczyna unikać wychodzenia z domu i nawiązywania nowych relacji. Ciąga obawa, że może stać się coś złego, obniża nastrój i może prowadzić nawet do depresji. Właśnie dlatego nie można bagatelizować żadnego rodzaju zaburzeń nerwicowych. Po rozpoznaniu pierwszych objawów konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Doświadczony specjalista będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

W przypadku tego typu schorzeń świetnie się sprawdza psychoterapia, pomóc może również leczenie farmakologiczne, jednak ostateczna decyzja należy do lekarza. Nie czekaj i od razu zgłoś się do lekarza, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy. To samo dotyczy również osób z twojego otoczenia. Warto zasugerować bliskim możliwość konsultacji ze specjalistą, jeśli widzisz, że borykają się z jakimś problemem.

Przeczytaj  Lęk separacyjny – na czym polega to zaburzenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Materiał promocyjny powstał przy współpracy z:

wellbee

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły