Fuga dysocjacyjna – czym jest to schorzenie? Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia amnezji dysocjacyjnej!

Fuga dysocjacyjna zaliczana jest do zaburzeń nerwicowych. Bardzo często w takich przypadkach mamy do czynienia ze zmianą osobowości, która jest wynikiem traumatycznego przeżycia. Sprawdź, jakie są metody leczenia!
beata
fuga dysocjacyjna

Osoba borykająca się z amnezją dysocjacyjną przede wszystkim traci pamięć i nie ma pojęcia, jak jej życie dotychczas wyglądało. Tym samym zapomina również o trudnym wydarzeniu, które wywołało obecny stan. To jednak nie wszystko, częstym objawem jest również ucieczka z miasta i podróż bez wyraźnego celu. Zdecydowanie ten rodzaj zaburzenia należy do niebezpiecznych i mogących nieść poważne konsekwencje. Osobie chorej trudno jest się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Oczywiście to samo dotyczy jej rodziny i przyjaciół, którzy mogą być mocno zdezorientowani. W przypadku tego schorzenia niezbędny jest kontakt z psychiatrą, który pomoże w podjęciu odpowiedniego leczenia. Jak przebiega leczenie? Jakie objawy powinny cię zaniepokoić? Sprawdź!

Czym jest fuga dysocjacyjna?

Fuga dysocjacyjna nazywana jest również amnezją dysocjacyjną lub ucieczką histeryczną. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że fuga dysocjacyjna to stan, w którym osoba dotknięta tą przypadłością traci świadomość i kontrolę, wpada w osłupienie, następuje również utrata pamięci i zmiana własnej tożsamości. Zazwyczaj ta dolegliwość jest spowodowana niezwykle traumatycznym przeżyciem, które było źródłem ogromnego stresu. Fuga dysocjacyjna trwa od kilku godzin do kilku dni. Choć często ustępuje samoistnie, to warto skorzystać z pomocy psychiatry, który po ustąpieniu objawów pomoże również uporać się z traumatycznym wydarzeniem i innymi problemami. Takie działanie sprawi, że zwiększą się kompetencje pacjenta w zakresie radzenia sobie ze stresem i różnymi wydarzeniami w życiu, co z kolei przełoży się na zmniejszenie ryzyka pojawienia się kolejnych epizodów.  

Mechanizm obronny organizmu

Mechanizm, który można obserwować w związku z tym schorzeniem, jest rodzajem skrajnego mechanizmu obronnego organizmu. Tak silny stres wywołuje chęć ucieczki od starszego wydarzenia i emocji, jakie mu towarzyszą, choć dzieje się to niezależnie od osoby chorej. Warto podkreślić, że nie jest to działanie świadome i celowe. Ten temat budzi zainteresowanie wśród naukowców i psychiatrów, jednak do tej pory nie wyjaśniono dokładnie, w jaki sposób dokładnie dochodzi do powstania fugi dysocjacyjnej.

Przeczytaj  Neurastenia – jakie są jej przyczyny, objawy i metody leczenia tego zaburzenia? Sprawdź!

Przyczyny amnezji dysocjacyjnej u pacjenta

Osoby z fugą dysocjacyjną bardzo często doświadczają silnego stresu, który związany jest z traumatycznym przeżyciem. To zazwyczaj jest przyczyną pojawienia się u pacjenta omawianych zaburzeń psychicznych. Dla wielu osób traumatycznym przeżyciem może być molestowanie seksualne, agresja i przemoc fizyczna lub psychiczna ze strony bliskich, śmierć bliskiej osoby, wypadek i wiele innych wydarzeń. Dużą rolę odgrywa tu brak odporności psychicznej i umiejętności radzenia sobie w skrajnie trudnych sytuacjach. Osoby w trakcie epizodu fugi dysocjacyjnej tracą kontrolę nad własną tożsamością, zapominają o swojej przeszłości, często zmieniają miejsce zamieszkania, a nawet wpadają w trans i opętanie. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja otoczenia, wizyta u psychiatry i rozpoczęcie psychoterapii.

Jakie są objawy fugi dysocjacyjnej?

Do podstawowych objawów omawianego schorzenia należy utrata pamięci, która wraca po pewnym czasie. Co więcej, utrata pamięci zupełnie nie wpływa na możliwość wykonywania codziennych czynności i wiąże się jedynie ze zmianą tożsamości oraz ucieczką. Osoba dotknięta tą dolegliwością jest w stanie kupić bilet na pociąg lub samolot, prowadzić samochód, rozmawiać z innymi ludźmi i wykonywać inne zwyczajne czynności. Kolejnym objawem, który często towarzyszy chorym jest podróżowanie poza miejsce zamieszkania. Moment odzyskania pamięci może wywołać ogromną dezorientację i przerażenie, co z kolei może prowadzić nawet do depresji. Zdecydowanie nie należy lekceważyć żadnych objawów, które mogą budzić niepokój, choć w przypadku fugi dysocjacyjnej jest to bardzo trudne, gdyż osoba chora zazwyczaj nie budzi podejrzeń wśród obcych ludzi. 

Jak przebiega leczenie zaburzeń dysocjacyjnych?

W większości przypadków postawienie diagnozy w przypadku amnezji dysocjacyjnej ma miejsce dopiero po zakończeniu epizodu. Dzieje się tak dlatego, że chory nie ma świadomości tego, co się z nim dzieje i w trakcie omawianego stanu nie wie, że coś jest nie tak. W związku z tym pacjent już po ustąpieniu objawów szuka pomocy i udaje się do specjalisty. To bardzo ważny krok, który może pomóc poradzić sobie z przebytą traumą i uniknąć nawrotów amnezji w przyszłości. Podstawą leczenia jest psychoterapia, jednak psychiatra może zadecydować również o wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku i problemów, z jakimi boryka się pacjent.

Przeczytaj  Lęk przed burzą i piorunami. Skąd się bierze brontofobia i jak ją pokonać?

Utrata pamięci i kontroli nad własną tożsamością to bardzo trudne doświadczenie, które może być skutkiem przebytej traumy i silnego urazu psychicznego. Osłupienie dysocjacyjne może trwać od kilku godzin, nawet do kilku dni lub tygodni. Często pacjent samoistnie odzyskuje pamięć. Jednak wtedy pojawia się dezorientacja, lęk, a nawet wstyd. Z kolei te czynniki mogą doprowadzić do depresji. Z tego względu konieczna jest konsultacja z psychiatrą i rozpoczęcie terapii. W życiu każdego człowieka pojawiają się różne problemy i trudne przeżycia, dlatego tak ważne jest nauczenie się radzenia sobie z emocjami i doświadczeniami. Omawiane schorzenie jest w pewnym sensie ucieczką od rzeczywistości, jednak dzieje się to poza świadomością danej osoby. Zdecydowanie warto dbać o zdrowie psychiczne i korzystać z pomocy specjalistów, jeśli jest taka potrzeba.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły