Agorafobia – jakie są przyczyny lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni? Sprawdź!

Agorafobia to silny lęk przed otwartą przestrzenią. Warto dodać, że to lęk nieuzasadniony, paraliżujący, często powodujący całkowitą niechęć do wychodzenia z domu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź!
beata
agorafobia

Osoby cierpiące na agorafobię każdego dnia muszą mierzyć się ze swoim lękiem, który utrudnia funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności. Dla takich osób wyjście do pracy lub sklepu jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście strach jest nam w życiu potrzebny, gdyż wywołuje takie reakcje jak ucieczka, rozwaga i ostrożność w pewnych sytuacjach. Jednak jeśli nie ma on uzasadnionej przyczyny może bardzo negatywnie wpłynąć na całe życie. Zdecydowanie agorafobia jest problemem, którego nie powinno się lekceważyć. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z doświadczonym specjalistą i podjęcie terapii.

Czym jest agorafobia?

Agorafobia jest zaliczana do zaburzeń lękowych. To strach przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, jednak jest to spore uproszczenie. Osoby borykające się z tą dolegliwością obawiają się wychodzenia z domu, przebywania w sklepach, autobusach i innych nieznanych im miejscach, gdzie gromadzi się tłum, a one nie mają pełnej kontroli nad sytuacją. Do tego dochodzi ogromny strach przed upokorzeniem i nagłym napadem paniki. Pacjent zazwyczaj stara się po prostu unikać wychodzenia z domu.

Agorafobia – przyczyny lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni

Niestety nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny agorafobii. Na ten problem może składać się wiele czynników, którym warto się bliżej przyjrzeć:

  • Pierwszym czynnikiem, który może mieć wpływ na pojawienie się tego zaburzenia, są uwarunkowania psychologiczne. Obniżona samoocena, nastrój, a nawet depresja może zwiększać poczucie strachu u pacjenta. 
  • Kolejnym czynnikiem jest genetyka i dziedziczenie pewnych skłonności i cech. Jeśli w twojej rodzinie były osoby borykające się z podobnymi problemami, istnieje prawdopodobieństwo, że ty również jesteś w grupie ryzyka. 
  • Styl życia pacjenta, to znaczy, że wszelkie uzależnienia i codzienne nawyki również mogą być jedną z przyczyn pojawienia się agorafobii. 
  • Ostatnim czynnikiem, na który wskazują lekarze, jest przeżycie ciężkiej traumy, która wiąże się z bardzo silnymi emocjami. Do takich wydarzeń można zaliczyć na przykład śmierć bliskiej osoby.
Przeczytaj  Jak radzić sobie z atakami paniki? Skuteczne metody

Każdy przypadek jest indywidualny i nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny, która wywołuje agorafobię. Jednak nie da się ukryć, że to właśnie odnalezienie przyczyny tej dolegliwości u pacjenta może być pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Właśnie dlatego, jeśli borykasz się z omawianym problemem, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą i rozpocząć odpowiednią terapię.

Jakie są objawy agorafobii?

Agorafobia jest zaburzeniem, którego nie wolno lekceważyć. Tak ogromny strach przed zwykłymi sytuacjami, z którymi musi mierzyć się każda osoba, może znacząco utrudniać życie i zmniejszać jego komfort. Osoba z agorafobią może odczuwać wiele uciążliwych objawów w momencie nasilonego lęku. Pojawiają się wtedy między innymi:

  • zawroty głowy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • wzrost ciśnienia krwi, 
  • przyspieszone bicie serca, 
  • płytki i przyspieszony oddech, 
  • pocenie się,
  • drżenie ciała, 
  • duszności.

Większość z tych objawów związanych jest z napadem lęku panicznego, choć są nieco podobne do objawów zawału serca. Gdy pacjent doświadczy takiego przeżycia, istnieje ogromne ryzyko, że w przyszłości zrobi wszystko, aby unikać takich sytuacji jak: wychodzenie z domu, podróżowanie, przebywanie w miejscach publicznych. Osoby cierpiące na to zaburzenie po prostu boją się nagłego ataku paniki. 

Jak przebiega leczenie agorafobii?

Proces leczenia jest niezwykle ważny, jeśli pacjent chce normalnie funkcjonować w społeczeństwie, poprawić samopoczucie i pozbyć się lęków. Ciągłe poczucie strachu może wpłynąć na życie zawodowe, rodzinne, obniżyć poczucie własnej wartości. To tylko kilka skutków, które sprawiają, że codzienność staje się ciągłą walką. Pomoc specjalistów i podjęcie leczenia to najlepsze rozwiązanie.

Uświadomienie sobie problemu

Pierwszym krokiem, który przybliży pacjenta do pozbycia się omawianej fobii, jest uświadomienie sobie problemu i niebagatelizowanie tej sytuacji. Mimo że w wielu przypadkach agorafobia znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, to osoba chora nie do końca zdaje sobie sprawę, z czym ma do czynienia. Niektórzy nie dopuszczają do siebie myśli, że borykają się z poważnym zaburzeniem. Uświadomienie sobie problemu i poszukanie pomocy to pierwszy krok, który może pomóc w powrocie do zdrowia i radości z życia. 

Przeczytaj  Lęk przed burzą i piorunami. Skąd się bierze brontofobia i jak ją pokonać?

Pomoc psychologa lub psychiatry

Pomocy należy szukać u doświadczonego specjalisty, takiego jak psycholog lub psychiatra. Taka osoba pomoże znaleźć przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie. Na czym polega leczenie agorafobii? Specjalista wnikliwie analizuje konkretny przypadek, a rozmowy, diagnoza i planowanie odpowiedniej terapii może potrwać nawet kilka spotkań. Warto jednak podkreślić, że dla chorego wyjście z domu i udanie się do poradni zdrowia psychicznego może być ogromnym wyzwaniem. W obecnych czasach coraz większą popularność zdobywają konsultacje online, które na początek mogą być świetnym rozwiązaniem. 

Terapia poznawczo-behawioralna i leczenie farmakologiczne

W przypadku agorafobii bardzo często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, choć ostatecznie o metodzie leczenia decyduje terapeuta. Pacjent podczas terapii dowiaduje się między innymi czym właściwie jest lęk, jakie mechanizmy go wywołują, a także uczy radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które zdominowane są przez ogromne poczucie lęku. Dodatkowo lekarz może zadecydować o leczeniu farmakologicznym, które ma jedynie wspomóc cały proces terapii i powrotu do zdrowia.
Jak pozbyć się strachu przed wyjściem z domu i ustrzec przed wystąpieniem napadów paniki? Te pytania zadają sobie pacjenci borykający się z agorafobią. To schorzenie, które może utrudnić codzienne funkcjonowanie, wpłynąć na życie zawodowe i prywatne. Silny lęk przed otwartą przestrzenią, strach przed pojawieniem się kolejnego ataku paniki to sygnały, które powinny skłonić do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.
Leczenie zaburzeń nerwicowych to bardzo długi proces, który zależy od stopnia zaawansowania problemu, zaangażowania i możliwości danego pacjenta. Najważniejsze jednak, aby nie bagatelizować problemu i skorzystać z pomocy specjalistów. Doświadczony psychiatra będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować pacjenta, zaplanować terapię, która przyniesie najlepsze efekty, a także wdrożyć leczenie farmakologiczne, jeśli zajdzie taka potrzeba. Strach jest niezbędny w życiu człowieka, ponieważ w sytuacjach zagrożenia wymusza odpowiednie reakcje. Natomiast niczym nieuzasadniony silny lęk może wpłynąć na obniżenie komfortu życia.

Przeczytaj  Hipochondria – objawy i leczenie nerwicy hipochondrycznej. Jakie skutki może mieć ciągły lęk o zdrowie? Sprawdź!

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły