Uzależnienie od kupowania kosmetyków – przyczyny, sposoby walki

Zauważyłaś, że wydajesz dużo pieniędzy na kosmetyki, które nie są ci potrzebne? Koniecznie zapoznaj się z artykułem, w którym omawiamy problem uzależnienia od kupowania kosmetyków oraz przedstawiamy sposoby radzenia sobie z zakupoholizmem.
beata
Uzależnienie od kupowania kosmetyków

Zakup kosmetyku poprawia nastrój, jednak musi on być przemyślany i kontrolowany. Wiele osób nabywa produkty pod wpływem emocji, co może być objawem uzależnienia od kupowania nowych preparatów kosmetycznych. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ta dolegliwość.

Uzależnienie od kupowania kosmetyków – przyczyny

Przyczyną uzależnienia od kupowania kosmetyków jest najczęściej niska samoocena. Bardzo często osoby o zaburzonym postrzeganiu własnej wartości nabywają nowy produkt tylko po to, aby poprawić sobie samopoczucie. Jest to niestety chwilowa radość, ponieważ potem pojawiają się wyrzuty sumienia, smutek czy też złość. Do tego uzależnienia przyczyniają się również akcje promocyjne i wyprzedaże. Na przykład na koniec lata w sklepach pojawiają się oferty przecenionych kosmetyków, które są odporne na szkodliwe promienie uva. Atrakcyjna cena sprawia, że taki produkt jest nabywany w większych ilościach.

Uzależnienie od kupowania kosmetyków – jak rozpoznać?

Po czym poznać, że ktoś jest uzależniony od kupowania kosmetyków? Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to ilość posiadanych już preparatów. Jeśli na półkach w łazience brakuje już miejsca, to znak, że jest ich zdecydowanie za dużo. Kolejną oznaką zakupoholizmu jest nabywanie kosmetyków w większych ilościach, pod pretekstem zakupu na zapas, gdyby któregoś zabrakło. Zaniepokoić powinien także fakt, że większość produktów leży nieużywana, czyli jest niepotrzebna. Osoba uzależniona niechętnie dokonuje przeglądu posiadanych preparatów i ma problem z wyrzuceniem przeterminowanych środków.

Dlaczego uzależnienie od kupowania kosmetyków może być niebezpieczne?

Zastanawiasz się, dlaczego uzależnienie od kupowania kosmetyków może być groźne? Przede wszystkim to zjawisko negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Takie chwilowe poprawienie sobie humoru przyczynia się do pogłębiania wahań nastroju czy też zaburzeń psychicznych, na przykład depresji. Co więcej, gromadzenie niepotrzebnych kosmetyków to zbędne wydawanie pieniędzy. W niektórych przypadkach może to również doprowadzić do ich pożyczania czy też zaciągania kredytów. Takie zakupy są również obciążeniem dla środowiska, ponieważ niektóre produkty mogą zawierać mikroplastik.

Przeczytaj  Uzależnienie od internetu u dzieci i nastolatków. Czym jest siecioholizm, kiedy potrzebna jest terapia?

W jaki sposób uwolnić się od uzależnienia od kupowania kosmetyków?

Osoby, które mają problem z kupowaniem kosmetyków, powinny w pierwszej kolejności zrobić porządek z produktami, które już posiadają. Przede wszystkim muszą sprawdzić ich daty ważności i wyrzucić przeterminowane preparaty. Warto też je pogrupować i zostawić pojedyncze sztuki, na przykład zamiast kilku produktów przeciwsłonecznych, zostawić tylko jeden krem z filtrem Vichy. Przydatna będzie też lista niezbędnych kosmetyków, dzięki której będzie się miało świadomość tego, czego się tak naprawdę potrzebuje. Cenną radą jest także omijanie drogerii i ograniczenie oglądania nowinek kosmetycznych.

Jeśli jesteś uzależniona od kupowania kosmetyków, to skorzystaj z naszych wskazówek. Dzięki nim z pewnością ograniczysz ilość posiadanych produktów oraz zaoszczędzisz pieniądze. Jeżeli jednak czujesz, że nie poradzisz sobie z tym sama, to możesz skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże ci wyleczyć się z zakupoholizmu.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły