Uzależnienie od internetu u dzieci i nastolatków. Czym jest siecioholizm, kiedy potrzebna jest terapia?

Internet Addiction Disorder, czyli inaczej siecioholizm lub uzależnienie od internetu, to nałóg postępujący u ludzi na całym świecie. Czy ciągłe przeglądanie mediów społecznościowych to już problem? Sprawdź!
beata
uzależnienie od internetu

Czy utrata kontroli nad ilością czasu spędzanego w sieci, to początek uzależnienia? Gdzie zwrócić się o pomoc? Nadużywanie internetu prowadzi do zaniedbywania obowiązków i rozdrażnienia, a wszechobecny dostęp do sieci nie ułatwia walki z tym nałogiem. Sprawdź, czy ten problem dotyczy też Ciebie oraz jak mu zabiegać i leczyć. Dowiedz się, czym jest uzależnienie od internetu.

Zespół uzależnienia od internetu – czym jest siecioholizm?

Siecioholik, to osoba nadmiernie korzystająca z internetu, która odczuwa ciągłą potrzebę uciekania w wirtualny świat i nie potrafi zaprzestać. Spędza w sieci coraz więcej czasu kosztem swoich dotychczasowych zainteresowań. Szukanie kontaktów społecznych, przeglądanie portali społecznościowych, oglądanie filmów i zdjęć, czy spędzanie czasu na czatach online staje się obsesyjne i prowadzi do uzależnienia. Siecioholizm jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które rozwija się wraz z powstawaniem coraz to nowszych technologii. 20-30 lat temu dostęp do internetu nie był tak powszechny, przez co ludzie nie zatracali się w świecie online.

Uzależnienie od sieci jest to uzależnienie behawioralne, czyli polegające na ciągłym powtarzaniu danej czynności, np. korzystania z komputera. Według aktualnych badań uzależnionych od internetu w Polsce jest aż 30% nastolatków. Przyczyną może być chęć ucieczki od szarej rzeczywistości i obowiązków, brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości oraz problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich na żywo. Na wszystko lekarstwem staje się wówczas komputer i internet, gdzie łatwiej nawiązywać relacje z innymi, można oderwać się od realnych problemów i prowadzić “lepsze” życie on-line.

Przeczytaj  Uzależnienie od kupowania kosmetyków – przyczyny, sposoby walki

Skutkuje to niestety pogorszeniem nastroju, przeciążeniem informacyjnym i rozdrażnieniem, wtedy warto podjąć psychoterapię. Problem uzależnienia od internetu należy traktować tak samo poważnie, jak np. uzależnienie od alkoholu. Internet addicton wymaga pomocy specjalisty, aby zredukować negatywne skutki tych działań i nauczyć się czerpać z realnego życia to, co najlepsze. Żadna gra czy strona internetowa nie może zastąpić nam życia “offline”.

Objawy uzależnienia od internetu

W dobie XXI wieku dostęp do internetu jest wszędzie — internet mobilny w telefonie, router w domy, WiFi na dworcu, w szkole, a nawet na przystankach autobusowych. Kiedyś karą dla dziecka było zabranie komputera i zakaz korzystania z sieci, dziś wystarczy, że wyjdzie się z domu i już można bez przeszkód surfować po necie. Co prawda, internet przydaje się też do zdobywania wiedzy, szukania pracy, reklamowania swoich produktów czy usług, ale niestety może też prowadzić do silnego uzależnienia. Objawia się ono tym, że osoba uzależniona bezustannie szuka dostępu do internetu, pojawiają się u niej natrętne myśli, reorganizacja planu dnia, porzucenie dotychczasowych zainteresowań na rzecz komputera czy internetu. Uzależnienie od sieci internetowej powoduje również osłabienie woli oraz zmniejsza tolerancje na bodźce przyjemności, przez co człowiek nie może zaznać zaspokojenia w innych aktywnościach z powodu przebodźcowania światem online. Istotne jest więc, aby obserwować i kontrolować swoje dzieci jak często korzystają z urządzeń elektronicznych, czy nie spędzają coraz większej ilości czasu w internecie, czy spędzają czas z rówieśnikami, a nie tylko z innymi użytkownikami internetu i czy ich zachowanie nie zmieniło się w ostatnim czasie. Wiadome przecież jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego musimy zachować czujność w takich sytuacjach.

Ciągłe przeglądanie komputera i internetu, czyli skutki uzależnienia od internetu

Używanie internetu nie jest niczym złym. Nie jest powiedziane, że wszyscy użytkownicy sieci po jakimś czasie zaczną być uzależnieni. Najbardziej narażone są osoby, które łatwo popadają w złe nawyki, mają problemy z socjalizacją i szybko tracą kontrolę nad swoimi decyzjami. Internet addiction początkowo skutkuje tym, że internauta poświęca swoje pasje, czas dla rodziny i znajomych oraz czas na sen, aby dłużej posiedzieć przy komputerze. Osoba uzależniona cierpi więc na niedosypianie, rozpad więzi przyjacielskich i rodzinnych, a nawet może popaść w kłopoty finansowe, czy utracić pracę. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem czasu najważniejsze staje się korzystanie z komputera czy internetu, a obowiązki spadają na drugi plan.

Przeczytaj  Uzależnienie od narkotyków - czy jestem narkomanem? Zapobieganie i leczenie narkomanii.

Internet Addiction Disorder – fizyczne skutki:

  • problemy ze snem;
  • bóle pleców;
  • zaburzenia odżywiania;
  • zespół cieśni nagdarstka;
  • bóle głowy;
  • problemy ze wzrokiem;
  • zmniejszenie libido.

Uzależnienie od komputera – skutki emocjonalne:

  • rozpad więzi i relacji interpersonalnych;
  • zjawisko FOMO (ang. fear of missing out), czyli strach przed pominięciem jakiejś istotnej informacji lub wydarzenia;
  • unikanie obowiązków domowych i zawodowych;
  • niedotrzymywanie obietnic i zobowiązań;
  • stany depresyjne;
  • porzucenie zainteresowań i pasji;
  • skłonność do szybkiego nudzenia się;
  • wahania nastroju;
  • niepokój;
  • zmiana priorytetów życiowych;
  • zaburzenia osobowości i tożsamości;
  • podniecenie i euforia podczas używania internetu;
  • przekładanie wszystkiego na później;
  • nadwrażliwość na krytykę.

Uzależnienie od komputera – terapia poznawczo-behawioralna, test Kimberly Young, polecani terapeuci

Jak wiadomo – rodzaje uzależnień są różne, i tak samo jak w przypadku narkomanii czy lekomanii, uzależnienie od internetu powinno leczyć się u specjalisty terapii uzależnień. Kluczowym elementem jest psychoterapia, ale w niektórych przypadkach potrzebny bywa również lekarz psychiatra. Jak diagnozuje się osoby uzależnione od internetu? Najpopularniejszą metodą jest test Kimberly Young, który złożony jest z ośmiu pytań i pomaga we wstępnym rozpoznaniu problemu u pacjenta. Test ten można wykonać również samodzielnie online.

Najważniejszą formą wsparcia dla osób uzależnionych jest jednak praca z psychologiem, ponieważ pacjent musi być zaangażowany w chęć zmiany i świadomy swoich poczynań oraz ilości czasu spędzanego w internecie. Przebieg leczenia uzależnienia od dostępu do sieci jest taki sam jak przy innych nałogach. Psychoterapia, silna wola, chęć zmiany to kluczowe elementy do tego, aby uporać się z problemem. Początkowo warto ustalić jak silne jest to uzależnienie, gdzie szukać pomocy i kto będzie nas wspierał w zmianie. Następnie dobrze jest umieścić sprzęt w miejscu, które uniemożliwia izolowanie się od innych podczas korzystania oraz skrupulatne notowanie swojej aktywności w sieci. Pozwoli to na analizowanie ilości czasu i przedziału godzin, w których korzysta się z sieci oraz umożliwi domownikom obserwację osoby uzależnionej i ułatwi wsparcie i pomoc.

Przeczytaj  DDA – objawy, test i cechy charakterystyczne dorosłych dzieci alkoholików

Zaleca się również stosowanie wielu krótkich przerw podczas używania internetu, aby skrócić sesje przebywania w sieci i stopniowo odzwyczajać się od wirtualnego świata. Warto swój wolny czas poświęcić na aktywność fizyczną, swoje pasje, spotkania z najbliższymi i obowiązki. Zmiana planu dnia i nawyków okazuje się bardzo pomocna w walce z siecioholizmem, dlatego istotne jest, aby zadbać o siebie, znaleźć czas na medytację i różne techniki relaksacyjne oraz unikać sprzętów elektronicznych.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły