Dziecko uzależnione od telefonu – jak mu pomóc?

Częste korzystanie ze smartfona to domena nie tylko wśród nastolatków. Coraz częściej pierwsze oznaki fonoholizmu obserwuje się już u dzieci w wieku 7 lat. Dziecko uzależnione od telefonu to problem wielu rodziców. Dowiedz się, gdzie szukać pomocy.
Paulina Lewandowska
dziecko uzależnione od telefonu

Badania wskazują, że obecnie co 4 polski nastolatek jest uzależniony od telefonu. Dzień bez przeglądania portali społecznościowych lub robienia sobie selfie dla wielu z nich jest dniem straconym. Czy każde dziecko uzależnione od telefonu musi być skierowane na terapię? Jak mądrze rozmawiać z dzieckiem o używaniu telefonu? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Dziecko uzależnione od telefonu – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Uzależnienie od telefonu komórkowego może polegać na obsesyjnym korzystaniu przez dzieci i młodzież z mediów społecznościowych, komunikatorów lub korzystaniu z dostępnych gier i aplikacji. Sygnałami ostrzegawczymi, które powinny zaniepokoić każdego rodzica, który podejrzewa, że jego dziecko jest osobą uzależnioną, są te zachowania:

  • unika kontaktów z rówieśnikami;
  • cały wolny czas poświęca na korzystanie z telefonu;
  • stawia wyraźny opór, kiedy zmusza się go do odłożenia smartfona i zajęcia się czymś innym;
  • pogorszyły się jego wyniki w nauce;
  • próby zabrania telefonu kończą się agresywnym zachowaniem ze strony dziecka.

Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka uzależnienie od telefonu, warto przyglądać się mu podczas codziennego życia, zwracając uwagę na zachowania, które mogą świadczyć o fonoholizmie, a w razie potrzeby podjąć konkretne działania – radzi portal e-butydladzieci.pl.

Czy można dziecku zabronić korzystania z telefonu?

Jeżeli stwierdzisz, że twoje dziecko może być uzależnione od telefonu, twoją pierwszą myślą będzie chęć odebrania mu urządzenia mobilnego. To z pozoru proste rozwiązanie wcale nie musi być najlepsze. Zmianę odczuje nie tylko dziecko, ale także ty jako rodzic. Przyzwyczaiłeś się do tego, że możesz zadzwonić do swojej pociechy i sprawdzić, gdzie jest. Odebranie telefonu powinno być działaniem przemyślanym, niekiedy nawet poprzedzonym konsultacją z psychologiem. Łatwo popełnić błąd, który może kosztować cię utratę zaufania pociechy.

Przeczytaj  Kiedy masturbacja staje się nałogiem. Uzależnienie od masturbacji – objawy i skutki nałogowego onanizmu

Jak leczyć uzależnienie dziecka od bycia online?

Zdaniem wielu osób, które zmagały się z nałogiem u swoich dzieci, najlepiej od razu poradzić się specjalisty. Zwykle działania podejmowane na własną rękę nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Psycholog lub terapeuta zwykle zaleca terapię behawioralną, podczas której pracuje z dzieckiem nad zmianą jego przekonań i zachowań. Dziecko w czasie terapii uczy się rozsądnego korzystania z telefonu lub tabletu. Dodatkowo młody człowiek pracuje nad rozwojem kompetencji społecznych.

Jeśli chcesz jednak samodzielnie spróbować przetłumaczyć dziecku, dlaczego powinno mniej czasu poświęcać na telefon, zacznij od:

  • spokojnej rozmowy, w której wyjaśnisz mu, dlaczego twoim zdaniem nadużywa ono telefonu;
  • wyznaczenie zasad korzystania ze smartfona – powinny one objąć nie tylko dziecko, ale także rodzeństwo oraz was jako rodziców;
  • organizacji wolnego czasu, tak aby odciągnąć myśli dziecka od telefonu;
  • zadbania o relacje – wspólne posiłki przy stole, rozmowy, spacery, gry.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest dawanie dziecku dobrego przykładu. Nie może być mowy o efekcie leczenia z nałogu, jeżeli dziecko będzie widzieć rodziców, którzy każdą wolną chwilę spędzają z telefonem w ręce. Paradoksalnie tak trudne doświadczenie, jakim jest uzależnienie dziecka od telefonu czy internetu, może zacieśnić relacje rodzinne, o ile dobrze wykorzystacie tę sytuację. Dziecko odkryje, że ma w rodzicach wsparcie, a także doświadczy korzyści ze wspólnego spędzania czasu. Może to być czas, kiedy wzbudzić w sobie oraz w swoim dziecku nowe zainteresowania lub hobby, np. wycieczki rowerowe albo gry zespołowe. Najważniejsze to nie zmarnować danej szansy na pomoc i odbudowę zaufania między rodzicami a dzieckiem.

Artykuł sponsorowany

Powiązane:

Przeczytaj  Uzależnienie od narkotyków - czy jestem narkomanem? Zapobieganie i leczenie narkomanii.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły