Czy cukier uzależnia tak jak narkotyk? Jak go odstawić? Poznaj uzależnienie od cukru i dowiedz się jak przeprowadzić detoks cukrowy

Łyżeczka cukru lub dwie, batonik, czekolada, lody — słodki smak uzależnienia. Dowiedz się, ile powinno się spożywać cukru dziennie, czemu nie warto słodzić herbaty oraz jak jeść zdrowo i bezpiecznie. Sprawdź, czym jest uzależnienie od cukru.
beata
uzależnienie od cukru

Wysoki poziom glukozy we krwi może powodować cukrzycę. Gdy poziom insuliny ryzykownie skacze, warto wybrać się do dietetyka. Sprawdź, czym jest uzależnienie od cukru i jak należy je leczyć.

Cukier jak narkotyk. Czym jest uzależnienie od słodyczy?

Osoby, które sięgają często po cukier mogą łatwo uzależnić się od niego, tak samo jak od kokainy czy alkoholu. Przejawia się głównie silną chęcią zjedzenia czegoś słodkiego i spożywaniem dużych ilości cukru w ciągu dnia. Jest to nałóg, z którego często nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ jedzenie słodyczy jest czymś powszechnym i nie zauważamy, że zaczynamy sięgać coraz częściej po słodkie przekąski. Ryzyko uzależnienia jest takie samo u dzieci, jak i dorosłych, dlatego warto zwracać uwagę na ilość cukru w naszej codziennej diecie, aby uniknąć chorób układu krążenia, otyłości czy cukrzycy. W sklepach możemy znaleźć wiele produktów z nadmiarem cukru, czy o wysokim indeksie glikemicznym.

Problemem jest to, że te produkty są powszechnie dostępne także dla najmłodszych, dlatego uzależnienie od słodyczy dotyka też dzieci i młodzież. Istotne jest zatem, żeby kontrolować ilość słodyczy swoim dzieciom, aby nie wystąpił u nich mechanizm uzależnienia. Od najmłodszych lat powinno się uczyć zdrowych nawyków żywieniowych, edukować w tym zakresie i dbać o zdrowie. Jak mówi polskie powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka prozdrowotna.

Fizyczne i psychiczne uzależnienie od cukru

Skąd wiadomo ile gram cukru w produkcie to dużo czy mało? Jedna łyżeczka cukru ma około 5 g. Przykładowo litrowa butelka Coca-Coli ma w sobie 106 g cukru, czyli równowartość aż 21 łyżeczek! Zjedzenie całej tabliczki mlecznej czekolady, to takie samo spożycie cukru co 7 łyżeczek!

Przeczytaj  Uzależnienie od alkoholu to trudny do zwalczenia nałóg. Alkoholik nie zauważa problemu i nie chce leczyć alkoholizmu

Fizyczne uzależnienie od cukru polega na tym, że organizm domaga się coraz częstszego spożywania słodkiego, wzmaga łaknienie na cukier, przez co zaczyna się jego nadmierne spożywanie. Organizm człowieka reaguje tak samo, jak w przypadku innych używek, np. narkotyków. Z dnia na dzień odczuwamy coraz większą ochotę na słodycze, a wśród łatwo dostępnych słodkich produktów, ta chęć jest trudna do opanowania. Po spożyciu cukru, uwalnia się insulina, która neutralizuje glukozę we krwi, a gdy już ją zwalczy, to znów pojawia się u człowieka ochota na słodycze. Cukier we krwi powoduje też wyrzut serotoniny i dopaminy do organizmu, przez co jeszcze łatwiej uzależnia.

Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że zjedzenie pączka czy batonika to swego rodzaju nagroda. Wpajane to mamy przez naszych rodziców i opiekunów, którzy kupowali nam słodycze za dobre sprawowanie, piątkę w zeszycie, czy na urodziny. Takie uwarunkowanie wiąże się z ośrodkiem nagrody w mózgu, przez co może prowadzić do szybszego uzależnienia.

Jakie są objawy uzależnienia od cukru?

Zazwyczaj niewielu z nas sprawdza skład wszystkich produktów spożywanych w ciągu dnia. Każdy ma jakieś swoje nawyki żywieniowe, które nie jest tak łatwo zmienić lub z których nie zdajemy sobie sprawy, że są bardzo szkodliwe dla organizmu. Wiadomo, że nie wszyscy sprawdzają sobie codziennie poziom cukru we krwi, aczkolwiek statystycznie spożywamy aż 40 kg cukru w ciągu roku! Dobrze jest więc zrezygnować ze słodkich produktów, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem? Jakie są objawy? U osoby uzależnionej można zauważyć kompulsywne jedzenie (głównie produktów słodkich), częste podjadanie coraz większych ilości, ukrywanie się z jedzeniem, nagminne obsesyjne myślenie o jedzeniu, ciągłe uczucie głodu. Dla osoby uzależnionej od cukru 6 łyżeczek w napoju nie stanowi problemu, ponieważ im więcej, tym “lepiej”. Nie zwraca ona uwagi na skład produktów w trakcie spożywania posiłków, ważne jest wówczas żeby zaspokoić głód. Często też nie jest dla niej istotne, że cukier powoduje zachorowania na cukrzycę typu 2., próchnicę zębów czy miażdżycę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu lub nie chce się do niego przyznać.

Przeczytaj  Uzależnienie od kupowania kosmetyków – przyczyny, sposoby walki

Cukrzyca i otyłość – najczęstsze skutki uzależnienia od cukru

Nadmierne spożycie cukru, tak samo jak inne używki, powodują szereg negatywnych skutków dla organizmu człowieka, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Zaleca się więc odstawienie cukru, aby odczuć poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Normą stało się, że codziennie spożywamy cukier, aczkolwiek należy kontrolować jego ilość, aby zapobiec zarówno uzależnieniu psychicznemu, jak i fizycznemu. Można korzystać z zamienników, takich jak stewia lub ksylitol, lepiej jednak całkowicie ograniczyć słodkie produkty w swojej codziennej diecie, ponieważ nadmiar cukru wywołuje różne choroby, które trudno wyleczyć. Używając do kawy czy herbaty cukru warto więc odmówić sobie jednej czy dwóch łyżeczek i stopniowo odstawiać tą substancję lub zamienić ją, np. na miód. Kawa z miodem jest niezwykle smaczna i pozwala ograniczyć cukier.

Do czego może doprowadzić ten nałóg? Najczęstsze skutki, to:

  • nadwaga lub otyłość;
  • zakwaszenie organizmu;
  • choroby układu krążenia, np. miażdżyca;
  • zawroty i bóle głowy;
  • cukrzyca typu 2.;
  • próchnica zębów;
  • bóle głowy;
  • chroniczne zmęczenie;
  • problemy z koncentracją;
  • bezustanne uczucie głodu;
  • problemy skórne, szybsze starzenie się skóry;
  • skłonność do innych uzależnień;
  • rozdrażnienie i agresja;
  • pojawienie się problemów psychicznych;
  • niestabilność emocjonalna.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem? Czym jest detoks cukrowy i jak znaleźć zamiennik cukru w diecie?

Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie problem związany z nadmiernym spożywaniem cukrów, to warto podjąć stanowcze kroki do wyjścia z tego nałogu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie spożywania cukru do 6 łyżeczek w ciągu dnia. Jak poradzić sobie z uzależnieniem i zredukować ilość spożywanego cukru? Warto jest wówczas przejść na dietę niskowęglowodanową oraz wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Jedzenie regularnych posiłków co 3-4 godziny powoduje, że nie mamy skoków pomiędzy wysokim a niskim stężeniem glukozy we krwi. Niwelujemy dzięki temu rozdrażnienie, senność, czy też uczucie ciągłego głodu, ponieważ organizm ma dostarczoną odpowiednią ilość kalorii rozłożoną na cały dzień. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować ze słodkiego smaku, to dobrze jest postawić na produkty słodkie z kategorii “zero kalorii”, ponieważ nie są one słodzone cukrem. Podczas odwyku cukrowego mogą pojawić się klasyczne objawy odstawienne, takie jak wahania nastrojów, drażliwość, nudności, światłowstręt. Tak jak w przypadku innych uzależnień istotne jest, aby podejmować różne aktywności fizyczne, które pomogą nam odwrócić myśli od jedzenia, wspomogą metabolizm i przyczynią się do usprawnienia ciała i umysłu. Dzięki temu będziemy mieć więcej siły do walki z uzależnieniem, łatwiej odeprzemy pokusy i szybciej przywykniemy do dobrych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj  Uzależnienie od leków - czym jest lekomania? Jakie są objawy uzależnienia? Na czym polega leczenie lekomanii?

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły