Tanoreksja – jakie są konsekwencje uzależnienia od opalania? Jak przebiega leczenie tanoreksji? Sprawdź!

Tanoreksja to uzależnienie od opalania. Tanorektyk wciąż nie jest zadowolony z odcienia swojej skóry i pragnie, aby była ona coraz ciemniejsza. Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie może mieć ten nałóg!
beata
tanoreksja

Obecne czasy opanowane są przez media społecznościowe i idealne wizerunki kobiet oraz mężczyzn. To z kolei jest przyczyną kompleksów i braku zadowolenia ze swojego wyglądu zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych. Osoba uzależniona od opalenizny czuje się nieatrakcyjna i zbyt blada, mimo że odcień jej skóry wygląda wręcz nienaturalnie. Warto od razu zaznaczyć, że to uzależnienie może mieć poważne konsekwencje i powodować choroby skóry, takie jak na przykład czerniak, ale także znacznie przyspieszać procesy starzenia się cery i ciała. 

Czym jest tanoreksja?

Tanoreksja to uzależnienie od solarium lub promieniowania słonecznego, które powoduje, że skóra nabiera brązowego odcienia. Jednak opalanie nie jest korzystne dla skóry i niesie ze sobą negatywne konsekwencje, o których wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy lub myśli, że to ich nie dotyczy. Niestety to ogromny błąd, a wiele godzin spędzonych na słońcu lub w solarium bez zabezpieczenia skóry filtrami może mieć negatywne skutki, jeśli chodzi o wygląd, ale i zdrowie. 

Tanorektyk uważa, że jego skóra jest zbyt blada, a opalanie sprawia również, że poprawia się jego nastrój. To zaburzenie może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z tą przypadłością borykają się głównie osoby o obniżonej samoocenie, które szukają sposobu, aby poczuć się lepiej we własnej skórze. Obsesyjne myślenie o odcieniu swojej skóry jest określane jako zaburzenie behawioralne.

Przyczyny uzależnienia od słońca lub solarium

Tanoreksja to zaburzenie, które może dotknąć właściwie każdego, kto nie akceptuje swojego wyglądu i ciała. 

Obniżona samoocena

Główną przyczyną pojawienia się tego nałogu jest obniżone poczucia własnej wartości. Tanorektyk czuje się nieatrakcyjny w oczach innych, a opalenizna jest czynnikiem, który pozornie poprawia mu nastój i samoocenę. Jednak takie myślenie jest zgubne, gdyż osoba uzależniona w swoich oczach nigdy nie osiągnie wystarczająco ciemnego odcienia skóry. Tanorektycy nie potrafią obiektywnie ocenić swojego wyglądu.

Przeczytaj  Pracoholizm – czy praca może być nałogiem?

Obsesja na punkcje wyglądu

Początek uzależnienia oczywiście może wyglądać bardzo niewinnie i łatwo jest przegapić moment, gdy normalne czynności zamieniają się w obsesję. Piękna i naturalna opalenizna oczywiście potrafi dodać uroku, każdy chce wyglądać i czuć się dobrze w swoim ciele. Opalanie w wakacje z użyciem odpowiednich filtrów nie powinno mieć negatywnych konsekwencji dla zdrowia, jednak wszystko trzeba robić z zachowaniem zdrowego rozsądku. Niestety bardzo łatwo jest utracić kontrolę, szczególny problem mogą mieć osoby, które bardzo łatwo wpadają w uzależnienia. 

Idealizowanie wizerunku w mediach społecznościowych

Czynnikiem, który znacząco wpływa na popadanie w obsesje, jeśli chodzi o wygląd, są media społecznościowe. To właśnie tam kreowany jest idealny wizerunek zarówno kobiet, jak i mężczyzn, do którego później dąży wiele osób. Jednak niewiele z nich ma świadomość, że media społecznościowe są jedynie drobnym wycinkiem czyjegoś życia, a zdjęcia mogą być poprawiane w specjalnych programach. Tanoreksja może być zaburzeniem wynikającym z kultu własnego ciała.

Objawy uzależnienia od opalania

Uzależnienia behawioralne takie jak tanoreksja są często bagatelizowane. Do pierwszych objawów nadmiernego opalania można zaliczyć przede wszystkim obsesyjne myślenie o swoim wyglądzie, odcieniu skóry, ciągły brak zadowolenia z uzyskanego efektu ekspozycji na promieniowanie UV. Osoby uzależnione od opalania w pewnym momencie mogą słyszeć od rodziny i osób z najbliższego otoczenia, że ich skóra jest zbyt ciemna. To pierwsze sygnały ostrzegawcze, których zazwyczaj osoby borykające się z tym problemem nie dopuszczają do siebie.

Konsekwencje tanoreksji

Korzystanie z solarium, a także wystawianie ciała na słońce może prowadzić między innymi do nowotworów skóry, a także niszczenia włókien kolagenowych i starzenia się skóry. Zbyt częste opalanie powoduje, że skóra staje się wysuszona i pozbawiona blasku.

Leczenie tanoreksji

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu. Jeśli osoba uzależniona sama nie przyzna się do tego, że ma problem, prawdopodobnie żadne działania nie przyniosą oczekiwanych efektów. W leczeniu tanoreksji podobnie jak przy innych uzależnieniach kluczem jest terapia. Doświadczony specjalista będzie w stanie przeprowadzić osobę uzależnioną przez cały ten proces i odnaleźć przyczyny pojawienia się takiego zachowania, ważne jest również nauczenie radzenia sobie z problemami, poprawa samooceny i akceptacja własnego wyglądu.

Przeczytaj  Czy alkohol uzależnia psychicznie czy fizycznie?

Nałogowe opalanie jest problemem, który dotyczy wielu osób i może być wynikiem między innymi niskiej samooceny, dążenia do ideału i problemów z obiektywnym postrzeganiem swojego ciała. Najlepszym rozwiązaniem dla osób uzależnionych od opalania jest wizyta u psychoterapeuty, który pomoże uwolnić się od nałogu. Zdecydowanie nie wolno lekceważyć tego problemu, bo może mieć on bardzo negatywne skutki zdrowotne, nie mówiąc już o nienaturalnym kolorze skóry.

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły