Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi?

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi? Najważniejsze jest okazanie empatii i wsparcia. Osoby w kryzysie mogą skorzystać z telefonów zaufania. Niektórzy jednak wołają o pomoc w bardziej subtelny sposób. Nigdy nie pozostawaj obojętnym na niepokojące zachowania.
Paulina Lewandowska
jak pomóc osobie z myślami samobójczymi

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, aż 800 tysięcy osób rocznie popełnia samobójstwa. W samej Polsce – około 5 tysięcy. To więcej niż ilość ofiar wypadków samochodowych! Takie dane są zdecydowanie przytłaczające. Jak rozpoznać, że ktoś w twoim otoczeniu myśli o samobójstwie? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź, jak pomóc osobie z myślami samobójczymi.

Skąd wiedzieć, że ktoś chce popełnić samobójstwo?

Nie każdy rozmawia o swoim stanie psychicznym. Nie oznacza to jednak, że nie da się zauważyć objawów niepokojąco zaawansowanej depresji. Oto kilka znaków ostrzegawczych, które mogą oznaczać rozważanie samobójstwa:

  • szukanie śmiercionośnych narzędzi w swoim otoczeniu;
  • fascynacja tematem śmierci – może obejmować pisanie wierszy, opowiadań lub tworzenia sztuki o przemocy lub umieraniu;
  • przejawianie poczucia bezradności i braku nadziei na przyszłość;
  • nienawiść do siebie;
  • uporządkowanie spraw, takich jak testament, kwestie rodzinne, oddawanie swoich własności;
  • niespodziewane odwiedziny u rodziny lub znajomych, w klimacie pożegnania;
  • oddalanie się od bliskich, izolowanie się;
  • destrukcyjne zachowania – alkoholizm, narkomania, niebezpieczna jazda samochodem, samookaleczanie się.

Jak pomóc osobie, która się tnie lub przejawia inne destrukcyjne zachowania? Nigdy nie ignoruj takich znaków. Mogą oznaczać myśli samobójcze. Sprawdź, jak rozmawiać z taką osobą.

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi?

Wiele osób, które popełniają samobójstwo, wcześniej o tym mówią. Ich oznajmienia o chęci odebrania sobie życia są jednak bagatelizowane. Jest to bardzo groźne, ponieważ często to właśnie reakcja bliskich osób decyduje o tym, czy ktoś przeżyje, czy też nie. Dlatego bądź uważny na znaki, które daje ci osoba z depresją.

Zastanawiasz się, jak pomóc osobie z myślami samobójczymi? Przede wszystkim okaż swoją troskę i wsparcie. Nie oceniaj, za to wykaż się cierpliwością i współczuciem. Nie bagatelizuj uczuć ani problemów osoby cierpiącej na depresję, lecz postaraj się zwrócić jej uwagę na pozytywne aspekty życia. Okaż szczerą nadzieję na lepsze jutro i zaproponuj swoją pomoc.

Przeczytaj  Jak pomóc dziecku z autyzmem? Rozwój dziecka ze spektrum autyzmu

Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć? Nie można nikogo zmusić do wizyty u psychologa, lecz warto przynajmniej wspomnieć o takiej możliwości. Zaoferuj swoje towarzystwo i wysłuchaj wszystkiego, co dana osoba ma do powiedzenia, nawet jeśli nie będziesz wiedzieć, co powiedzieć. Bywa, że psychoterapeuta będzie mniej skuteczny niż bliska osoba, która okaże szczerą miłość i wsparcie.

Jeśli nie wiesz, jak pomóc osobie z myślami samobójczymi, kieruj się empatyczną intuicją. Nawet jeżeli nie jesteś specjalistą od psychoterapii, twoja troska i wysłuchanie czyichś problemów mogą uratować życie. Nie potrzebna diagnoza depresji, aby rozpoznać u kogoś chęci samobójcze. Takie osoby często o tym mówią lub zachowują się w specyficzny sposób. Nigdy nie bagatelizuj żadnych wzmianek na temat samobójstwa.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły