Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela?

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela? Jako rodzic zapewne przejmujesz się brakiem kontaktu z rówieśnikami twojego dziecka. Nie zawsze jest to powód do obaw. Możesz jednak w pewien sposób pomagać maluchowi w budowaniu relacji.
Paulina Lewandowska
jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela

Martwisz się, że twoje dziecko nie ma kolegów i koleżanek? Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela? Przede wszystkim pamiętaj, że nie możesz zbyt bardzo ingerować w jego życie. Nie zmuszaj swojego dziecka na siłę do żadnych relacji. Nie krytykuj jego kolegów i nie staraj się uszczęśliwiać go na swój sposób. Wykaż się wyrozumiałością i empatią.

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela?

Czy twoje dziecko ma trudności w nawiązywaniu relacji lub z okazywaniem uczuć? Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami i lepiej dogadywać się z rówieśnikami? Oto kilka sposobów, które warto wypróbować:

  • pokazuj dziecku jego mocne strony, podkreślaj jego dobre cechy i zachęcaj do pracowania nad swoimi słabościami. Osoby, które są pewne i świadome samego siebie łatwiej nawiązują kontakty;
  • ucz dziecko, jak współpracować z innymi. Pokaż mu wartość kompromisów, rozmów i negocjacji we wspólnych interakcjach w domu;
  • postaraj się nie dawać dziecku gotowych rozwiązań. Słuchaj, rozmawiaj i zachęcaj je do samodzielnego ich poszukiwania;
  • zachęcaj dziecko, by zapraszało swoich kolegów do domu, kina lub na spacer, lecz nie wybieraj znajomych za niego.

Jak zachęcać dziecko do znalezienia kolegów i koleżanek?

W erze komputerów i smartfonów ważne, aby zachęcać dzieci do wychodzenia z domu. Proponuj wspólne aktywności, takie jak rower, spacer, wyjście na plac zabaw, czy spotkanie na gry planszowe. Możesz też pójść o krok dalej i zorganizować dziecku wyjazd na kolonię lub zapisanie go na półkolonię w mieście.

Wiesz już, jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciela. Warto zachęcać lub proponować, ale nie można do niczego zmuszać. Będąc zbyt nachalnym, możesz przyczynić się do odwrotnego efektu niż zamierzony. Pamiętaj, że nie każda osoba jest tak samo społeczna – mała ilość przyjaciół niekoniecznie jest powodem do obaw.

Przeczytaj  Jak pomóc alkoholikowi wyjść z ciągu? Detoks alkoholowy

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły