Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu i nie chce się leczyć?

Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu w tym, jak często lub dużo pije? Najlepiej zacząć od szczerej, dobrze zaplanowanej rozmowy. Musi odbyć się, gdy alkoholik jest trzeźwy. Skuteczne może okazać się też wyraźne pokazanie choremu konsekwencji jego picia.
Paulina Lewandowska
jak pomóc alkoholikowi który nie widzi problemu

Alkoholizm to bardzo trudna choroba, ponieważ często nie widać wyraźnie jej początków. Ciężko stwierdzić jak częste lub jak duże ilości spożywanego alkoholu świadczą już o chorobie. Niepokojąca jest zwiększona tolerancja na płyn etylowy oraz nawykowe sięganie po procentowe trunki w samotności i bez okazji. Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu w swoim piciu lub nie chce się leczyć?

Jak rozmawiać z alkoholikiem, który nie chce się leczyć?

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z ciągu? Jeśli chcesz pomóc osobie uzależnionej, pierwszym krokiem powinna być konfrontacja. Rozmowy z drugą osobą na żadne poważne tematy nie są proste, w szczególności, jeżeli jest ona nieświadomym alkoholikiem, który może mieć zaburzoną wizję rzeczywistości. Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu, aby uświadomił sobie swój nałóg i jego konsekwencje? Oto kilka cennych wskazówek, jak podejść do takiej rozmowy:

  • przede wszystkim poczekaj na trzeźwość. Nie ma sensu podejmować żadnej rozmowy z pijaną osobą;
  • postaw sprawę jasno – wypieranie problemu nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków. Obie strony muszą zdać sobie sprawę z istnienia alkoholowego problemu;
  • jeżeli alkoholik wypiera swój problem, postaraj się pomóc mu go zrozumieć. Przedstawiaj same fakty, nie swoje opinie, domysły ani emocje;
  • za wszelką cenę postaraj się zachować spokój. Krzyk, gniew i otwarta awantura nie spotkają się ze zrozumieniem. Przeciwnie – prawdopodobnie wywołają bunt;
  • nie osądzaj, nie oskarżaj i nie staraj się wywołać poczucia winy. Takie emocje mogą tym bardziej skłonić do picia w celu zapomnienia. Nie warto bronić ani usprawiedliwiać alkoholika, lecz postaraj się przy tym przyjąć życzliwą, troskliwą postawę. Podkreślaj, jak bardzo zależy ci na tej osobie i uświadom ją, że jesteś tu, aby pomóc.
Przeczytaj  Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania?

Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu?

Przede wszystkim zadbaj o siebie – dołóż więcej starań niż zwykle, by utrzymać swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i dobre samopoczucie. Musisz mieć siłę i predyspozycje emocjonalne, aby podjąć walkę o osobę uzależnioną oraz aby nie popaść we współuzależnienie. Dodatkowo postaraj się dowiedzieć więcej na temat samego alkoholizmu i mechanizmów jego działania. W ten sposób uzbroisz się w narzędzia, dzięki którym prawdopodobnie lepiej trafisz do umysłu osoby z problemem alkoholowym.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Jeśli rozmowy nie pomagają, postaraj się postawić osobę uzależnioną przed przykrymi faktami nadużywania alkoholu. Bądź konsekwentny w swoich obietnicach i postanowieniach. Jeżeli grozisz wyprowadzeniem się, powinieneś mieć pewność, że jesteś w stanie to zrobić – fizycznie i psychicznie. Unikaj zastraszania i grożenia, lecz postaw wyraźne granice i się ich trzymaj. Jest to dość skuteczny sposób na zmuszenie alkoholika do leczenia. Gdy zobaczy sprawiedliwe, bolesne konsekwencje swojego działania, możliwe, że szczerze zechce się zmienić.

Wciąż czujesz się bezradnie i nie wiesz, jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu w swoim uzależnieniu? Proces leczenia uzależnień jest długi i trudny, lecz możliwy do wykonania. Nie poddawaj się – chorobę alkoholową da się wyleczyć. Może okazać się, że twoje starania uratują nie tylko twoją rodzinę lub związek, lecz nawet życie drugiej osoby.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły