Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków wyjść z nałogu?

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Nigdy nie ignoruj tego problemu. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich zażywa narkotyki, reaguj. Zacznij od szczerej rozmowy i postaraj się skierować narkomana na specjalistyczne leczenie.
beata
jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków

Zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Nie jest to proste, tym bardziej że narkomani często nie zdają sobie sprawy z własnego uzależnienia. Podstawowymi objawami, które powinny cię zaniepokoić to: nadmierna gadatliwość, nietypowa euforia, gorsza koncentracja, znacznie większy lub mniejszy apetyt niż zwykle, częste zmęczenie lub senność, wymioty, zmiany w rozmiarze źrenic. Oczywiście nie wskazują one jednoznacznie na stosowanie narkotyków, ale często współtowarzyszą takiemu nałogowi. Sprawdź, jak reagować w takiej sytuacji.

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Jak pomóc osobie uzależnionej od amfetaminy lub innej substancji psychoaktywnej? Pierwszym i podstawowym sposobem powinna być rozmowa. Nie daj się jednak ponieść podczas niej emocjom. Wcześniej dobrze się przygotuj oraz zaplanuj na nią odpowiedni czas i miejsce. Zapoznaj się z dostępnymi publikacjami na temat narkomanii lub porozmawiaj o naturze tego problemu ze specjalistą. Warto wcześniej dobrze poznać temat, by zrozumieć mechanizm działania uzależnień i sytuację, w jakiej znajduje się bliska ci osoba.

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Okaż swoje bezgraniczne wsparcie, miłość i troskę, bez osądzania. Jednocześnie jednak postaraj się nie chronić i nie tłumaczyć uzależnienia. Pozwól narkomanowi w pełni odczuć negatywne konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. Nie dawaj mu pieniędzy, nie usprawiedliwiaj w szkole lub w pracy. Twoja pomoc powinna dotyczyć odnalezienia drogi do podjęcia leczenia, a nie potencjalnie pogłębiać nałóg.

Jak pomóc narkomanowi, który nie szuka pomocy?

Zastanawiasz się, jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć? Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, terapia uzależnień jest dobrowolna. Nie dotyczy to jedynie osób ubezwłasnowolnionych, skierowanych na leczenie w drodze postępowania sądowego. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mogą zostać skierowane na przymusowe leczenie narkotykowe przez sąd, na wniosek krewnych lub opiekuna. Osoby starsze lub niespokrewnione trzeba nakłonić do podjęcia decyzji o leczeniu.

Przeczytaj  Jak pomóc alkoholikowi, który nie widzi problemu i nie chce się leczyć?

Jak wygląda leczenie narkomanii?

Leczenie uzależnień w placówkach opieki zdrowotnej realizujących świadczenia na podstawie kontraktów z NFZ jest bezpłatne nawet dla osób nieubezpieczonych. Najpierw należy zgłosić się do poradni lub ośrodka leczenia uzależnień. Na podstawie przeprowadzonej tam diagnozy, specjaliści zdecydują czy pacjent potrzebuje przejść przez detoksykację, leczyć się w poradni, czy ośrodku stacjonarnym.

Podjęte leczenie zawsze dostosowywane jest do indywidualnej sytuacji osoby przyjmującej narkotyki. Warto uzupełnić je psychoterapią, ponieważ uzależnienie psychiczne bywa równie silne, jak to fizyczne. Często okazuje się, że zakończenie terapii w poradni leczenia uzależnień i długa abstynencja nie jest końcem problemów. Pozytywne efekty powinny zostać ugruntowane działaniem postrehabilitacyjnym. Może to być: uczestnictwo w grupach wsparcia, otrzymanie pomocy socjalnej i prawnej, kursy zawodowe, zapobieganie nawrotów, czy też możliwość zamieszkania w lokalu readaptacyjnym.

Wiesz już, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków. Droga do zdrowia i abstynencji bywa trudna i długa, lecz powrót do normalności jest możliwy. Nie poddawaj się i zadbaj o siebie, aby być w stanie nieść pomoc osobie, która bierze narkotyki. Nie bój się samemu skorzystać z pomocy psychologa, jeżeli temat ten cię przytłacza. Najlepsze, co możesz zrobić to stanowić przykład zdrowia, spokoju, cierpliwości i miłości, jednocześnie nie ignorując niepokojących objawów i zachowań narkomana.

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły