Lektury psychologiczne – tytuły, które warto znać.

Niejeden z nas lubi czasem usiąść wygodnie w fotelu i zagłębić się w lekturze ciekawej książki. Nie zawsze musi być to jednak opasłe, naukowe tomisko lub kolejna powieść szpiegowska. Wręcz przeciwnie — dobrym pomysłem jest sięgnięcie na przykład po książkę psychologiczną. Jeśli dobrze wybierzesz, masz szansę na taką lekturę, która da Ci dawkę solidnej wiedzy oraz zachęci do refleksji na kilka najbliższych wieczorów.
Paulina Lewandowska
balladyna audiobook

Po jakie lektury psychologiczne warto sięgnąć?

Nie istnieje jeden, uniwersalny kanon książek psychologicznych, które stanowią absolutne must have. Mimo to można wskazać przynajmniej kilka pozycji — zarówno z literatury zagranicznej, jak i polskiej — po które warto sięgnąć. Są to między innymi:

  • “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” (Dale Carnegie),
  • “Potęga podświadomości” (Joseph Murphy),
  • “Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” (Daniel Kahneman),
  • „Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów” (Marcin Fabjański)

Potęga podświadomości” (Joseph Murphy)

Jeśli chodzi o “Potęgę podświadomości”, to jest to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych na świecie książek o tematyce około psychologicznej. Choć została napisana stosunkowo dawno (jeszcze w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia), to zawarte w niej treści i porady są wciąż aktualne. Książka — podobnie jak pozostałe z tego zestawienia — również jest napisana prostym językiem i zawiera szereg przydatnych ćwiczeń pozwalających na zwiększenie pewności siebie oraz bardziej harmonijne myślenie. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że autor książki był filozofem. To właśnie dzięki solidnej wiedzy możliwe było stworzenie tak interesującej pozycji. Wszystkie te zalety sprawiają, że “Potęga podświadomości” jest książką, po którą powinien sięgnąć każdy, kto próbuje zgłębić tajemnice swojego umysłu i poznać zasady jego działania.

“Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” (
Dale Carnegie)

Jest to sztandarowa pozycja stworzonych przez Carnegie. Opowiada ona — stosując wiele barwnych przykładów “z życia wziętych” — w jaki sposób należy postępować, by poprawić sobie relacje z otoczeniem.  “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest napisana przystępnym, lekkim językiem, a niektóre spośród rad mogą pozornie wydawać się oczywiste. To jednak tylko pozory! W rzeczywistości pozycja ta jest niezwykle merytoryczna i zawiera szereg cennych wskazówek na temat pielęgnacji relacji rodzinnych, koleżeńskich oraz biznesowych. A dbanie o relacje, powinniśmy skutecznie praktykować na każdym etapie naszego życia.

Przeczytaj  Czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców?

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” (Daniel Kahneman)

“Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” to książka, która może okazać się niezwykle przydatna na przykład podczas podejmowania decyzji biznesowych: pokazuje ona, czym jest myślenie szybkie (oparte na emocjach) oraz wolne (poparte analizami, prognozowaniem). Z tego powodu jest ona polecana przedsiębiorcom, menedżerom… ale także każdemu z nas niezależnie od profesji, którą wykonujemy.

Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów” (Marcin Fabjański)

W zestawieniu nie mogło zabraknąć pozycji stworzonej przez polskiego autora, który przedstawia siedmiu słynnych filozofów – terapeutów, których myśli mogą skutecznie ulżyć nam w codziennym życiu. Autor  krok po kroku uczy czytelników samoświadomości i uważności. Każdy rozdział kończy się lekcjami, które pomogą wprowadzić w życie drobne zmiany, które w szerszej perspektywie przyczynią się do fantastycznych rezultatów. 

A może zamiast książki… audiobook?

Książki poruszające zagadnienia psychologiczne to ciekawe, ale oczywiście nie jedyne dostępne rozwiązanie. Być może warto sięgnąć po literaturę klasyczną? Choć może wydawać się inaczej, to ciekawym rozwiązaniem są pozycje z literatury antycznej Grecji. Należy do nich m.in. dramat Sofoklesa zatytułowany “Antygona” Audiobook oraz sztuka Juliusza Słowackiego “Balladyna” — Audiobook także będzie świetnym rozwiązaniem. Jak zapewne wie większość z nas, “Antygona” czy “Balladyna” nie są książkami typowo psychologicznymi. Z drugiej jednak strony tematyka poruszana w tych sztukach sprawia, że nie sposób przejść obojętnie i bezrefleksyjnie wobec opisywanych w nich zdarzeń. W literaturze klasycznej odnajdziemy ogrom wskazówek jak podejmować ważne decyzje wobec nas samych oraz innych osób z otoczenia, aby osiągnąć konkretne cele. Mądrości dawnych ksiąg, jak nigdy przedtem są bardzo obecne w najnowszych czasach i mogą stanowić idealne drogowskazy.

Audiobooki to świetna alternatywa dla wszystkich tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na trzymanie książki w ręku. Audiobooki sprawdzą się zatem świetnie – wystarczy włączyć na słuchawkach głos lektora i nie odrywać się od codziennych czynności.

Przeczytaj  Lęk przed kotami. Przyczyny, objawy i leczenie.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły