Zwolnienie lekarskie z powodu depresji – kto może wystawić?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka coraz więcej osób między 20. a 40. rokiem życia. Obniżenie nastroju, trudności z koncentracją mogą zmniejszyć efektywność pracownika. W takiej sytuacji przysługuje mu zwolnienie lekarskie. Kto może wystawić L4? Przeczytaj!
beata
zwolnienie lekarskie z powodu depresji

Depresja jest chorobą, która wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia i często prowadzi do rozwoju kolejnych schorzeń. Osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi tego rodzaju mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Czas ten powinny przeznaczyć na leczenie, powrót do formy i odzyskanie motywacji do dalszej pracy. Najczęściej zwolnienie z powodu depresji wystawia lekarz psychiatra, który jednocześnie przepisuje odpowiednie leki, a także kieruje na psychoterapię. L4 może wystawić również lekarz rodzinny. 

Zwolnienie lekarskie a depresja

Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem stwierdzającym niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków. L4 może zostać wystawione z powodu choroby, jak grypa, zapalenie płuc, choroba zakaźna, w przypadku ciąży, ale również zaburzeń psychicznych, jak np. depresja. Warto pamiętać, że także złe samopoczucie potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach niezbędne może okazać się e-zwolnienie online lub L4 wystawione przez lekarza w przychodni.

Pracownik, któremu wystawiono zwolnienie, powinien wyznaczony czas wykorzystać na wszelkie działania, które pomogą mu wrócić do zdrowia. Jednocześnie powinien pamiętać, że L4 wystawione z powodu stanów depresyjnych podlega takim samym kontrolom, jak każde inne zwolnienie lekarskie. Liczne nadużycia sprawiły, że pracodawcy oraz ZUS coraz częściej sprawdzają, jak pracownicy spędzają czas absencji w pracy. Za nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich i zasad dotyczących zwolnień lekarskich grożą choremu surowe konsekwencje.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie z powodu depresji?

Wizyta u psychiatry wciąż wielu osobom wydaje się czymś wstydliwym, czego należy unikać. Warto jednak przełamać stereotypy, ponieważ to właśnie ten specjalista może dobrać najlepszą metodę terapii, dopasować leki. Jeśli cierpisz z powodu nadmiernego przygnębienia, wypalenia, nie radzisz sobie z emocjami, apatią, czujesz, że straciłeś chęć do życia, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Zwolnienie z powodu depresji może również wystawić inny specjalista.

Przeczytaj  Jak braki w uzębieniu wpływają na pewność siebie?

L4 na depresję od lekarza rodzinnego możesz zdobyć bez wychodzenia z domu. Procedura jest niezwykle prosta – wypełniasz formularz online, opłacasz zamówienie i czekasz na telefon od lekarza. W ankiecie musisz podać dane osobowe, NIP pracodawcy, a także opisać niepokojące objawy, symptomy choroby. Zanim otrzymasz zwolnienie, odbędziesz konsultację online. To wygodna alternatywa dla osobistej wizyty w przychodni, dla wszystkich osób, które mają obawy przed spotkaniem z psychiatrą. 

Skutki depresji

Zdrowie psychiczne to nadal wstydliwy temat. Niestety wiele osób zmaga się z problemami tego rodzaju. Depresja znacznie obniża jakość życia, odbiera motywację do działania, spowalnia tempo, utrudnia podejmowanie decyzji – wypowiada się ekspert. To stan, w którym trudno sprawdzić się jako dobry i wydajny pracownik. Bardzo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, podjęcie terapii. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i oczekiwać nagłej poprawy samopoczucia. 

Depresja może mieć dalekosiężne i poważne skutki, dlatego nie należy ignorować jej pierwszych objawów. Jeśli obawiasz się spotkania z psychiatrą, skorzystaj z możliwości, jakie daje ci e-wizyta i e-zwolnienie. W ciągu kilku minut otrzymasz pomoc, a twoje L4 zostanie przesłane do pracodawcy. 

W przypadku lekkiej depresji pomoc uzyskasz od lekarza rodzinnego, jeśli jednak poprawa nie następuje konieczna może okazać się wizyty u specjalisty. Nie warto rezygnować z fachowej pomocy, dlatego nie odkładaj rozmowy z psychiatrą w nieskończoność. Uzyskane L4 wykorzystaj zgodnie z przeznaczeniem, robiąc wszystko, aby jak najszybciej wrócić do formy.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły