Zwolnienie lekarskie z powodu depresji – kto może wystawić?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka coraz więcej osób między 20. a 40. rokiem życia. Obniżenie nastroju, trudności z koncentracją mogą zmniejszyć efektywność pracownika. W takiej sytuacji przysługuje mu zwolnienie lekarskie. Kto może wystawić L4? Przeczytaj!
beata
zwolnienie lekarskie z powodu depresji

Depresja jest chorobą, która wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia i często prowadzi do rozwoju kolejnych schorzeń. Osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi tego rodzaju mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Czas ten powinny przeznaczyć na leczenie, powrót do formy i odzyskanie motywacji do dalszej pracy. Najczęściej zwolnienie z powodu depresji wystawia lekarz psychiatra, który jednocześnie przepisuje odpowiednie leki, a także kieruje na psychoterapię. L4 może wystawić również lekarz rodzinny. 

Zwolnienie lekarskie a depresja

Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem stwierdzającym niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków. L4 może zostać wystawione z powodu choroby, jak grypa, zapalenie płuc, choroba zakaźna, w przypadku ciąży, ale również zaburzeń psychicznych, jak np. depresja. Warto pamiętać, że także złe samopoczucie potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach niezbędne może okazać się e-zwolnienie online lub L4 wystawione przez lekarza w przychodni.

Pracownik, któremu wystawiono zwolnienie, powinien wyznaczony czas wykorzystać na wszelkie działania, które pomogą mu wrócić do zdrowia. Jednocześnie powinien pamiętać, że L4 wystawione z powodu stanów depresyjnych podlega takim samym kontrolom, jak każde inne zwolnienie lekarskie. Liczne nadużycia sprawiły, że pracodawcy oraz ZUS coraz częściej sprawdzają, jak pracownicy spędzają czas absencji w pracy. Za nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich i zasad dotyczących zwolnień lekarskich grożą choremu surowe konsekwencje.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie z powodu depresji?

Wizyta u psychiatry wciąż wielu osobom wydaje się czymś wstydliwym, czego należy unikać. Warto jednak przełamać stereotypy, ponieważ to właśnie ten specjalista może dobrać najlepszą metodę terapii, dopasować leki. Jeśli cierpisz z powodu nadmiernego przygnębienia, wypalenia, nie radzisz sobie z emocjami, apatią, czujesz, że straciłeś chęć do życia, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Zwolnienie z powodu depresji może również wystawić inny specjalista.

Przeczytaj  Lęk przed kotami. Przyczyny, objawy i leczenie.

L4 na depresję od lekarza rodzinnego możesz zdobyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z serwisu internetowego e-lekarz24h.pl. Procedura jest niezwykle prosta – wypełniasz formularz, opłacasz zamówienie i czekasz na telefon od lekarza. W ankiecie musisz podać dane osobowe, NIP pracodawcy, a także opisać niepokojące objawy, symptomy choroby. Zanim otrzymasz zwolnienie, odbędziesz konsultację online. To wygodna alternatywa dla osobistej wizyty w przychodni, dla wszystkich osób, które mają obawy przed spotkaniem z psychiatrą. 

Skutki depresji

Zdrowie psychiczne to nadal wstydliwy temat. Niestety wiele osób zmaga się z problemami tego rodzaju. Depresja znacznie obniża jakość życia, odbiera motywację do działania, spowalnia tempo, utrudnia podejmowanie decyzji. To stan, w którym trudno sprawdzić się jako dobry i wydajny pracownik. Bardzo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, podjęcie terapii. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i oczekiwać nagłej poprawy samopoczucia. 

Depresja może mieć dalekosiężne i poważne skutki, dlatego nie należy ignorować jej pierwszych objawów. Jeśli obawiasz się spotkania z psychiatrą, skorzystaj z możliwości, jakie daje ci e-wizyta i e-zwolnienie. W ciągu kilku minut otrzymasz pomoc, a twoje L4 zostanie przesłane do pracodawcy. 

W przypadku lekkiej depresji pomoc uzyskasz od lekarza rodzinnego, jeśli jednak poprawa nie następuje konieczna może okazać się wizyty u specjalisty. Nie warto rezygnować z fachowej pomocy, dlatego nie odkładaj rozmowy z psychiatrą w nieskończoność. Uzyskane L4 wykorzystaj zgodnie z przeznaczeniem, robiąc wszystko, aby jak najszybciej wrócić do formy.

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni
Wpływ makijażu na samopoczucie

Jak makijaż wpływa na samopoczucie kobiety? Dlaczego warto się malować?

Następny
jak pokonać strach przed dentystą

Dowiedz się, jak pokonać strach przed dentystą!

Podobne artykuły