Darmowy psycholog – jak uzyskać pomoc i gdzie jej szukać

Coraz więcej osób cierpi na depresję, ataki paniki czy nerwice. Takie osoby wymagają pomocy specjalistów, takich jak psycholog, psychiatra czy terapeuta. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na prywatną, kosztowną wizytę czy terapię. Poniżej wskazujemy, gdzie znaleźć można darmowego psychologa.
Paulina Lewandowska
darmowy psycholog

Darmowy psycholog – komu się należy?

Darmowy psycholog należy się każdej osobie ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pomoc psychologiczna w ramach NFZ obejmuje konsultacje psychologiczne, terapie indywidualne, terapie rodzinne i grupowe, interwencje kryzysowe oraz poradnictwo pedagogiczne i socjalne.

Aby uzyskać pomoc psychologiczną na NFZ należy uzyskać skierowanie od psychiatry. Skierowania na terapię do psychologa nie może wystawić żaden inny lekarz. 

Darmowy psycholog na NFZ to również możliwość ze skorzystania porady psychologicznej online lub telefonicznie. Taka forma pomocy idealnie sprawdza się dla osób mieszkających na wsiach. Ze względu na dużą odległość od miast, w których mieści się większość gabinetów terapeutycznych, takie osoby były do tej pory wykluczone z możliwości uzyskania pomocy. Dzięki Internetowi i udogodnieniom jakimi są wizyty online, problem ten znacznie się zmniejszył.

Darmowy psycholog w ramach fundacji

Kolejnym miejscem, w którym można szukać darmowego wsparcia psychologa, są różnego rodzaju fundacje. Na przykład fundacje zajmujące się terapią niepełnosprawnych dzieci często oferują darmowe wsparcie dla rodziców. Wsparcie darmowego psychologa oferują też inne organizacje pożytku publicznego. 

Aby dowiedzieć się, czy przysługuje nam wsparcie specjalisty, należy wyszukać fundację, która zajmuje się problemem, z którym się borykamy, a następnie skontaktować się z nią bezpośrednio. 

Darmowy psycholog w telefonie zaufania

Wiele fundacji, nawet jeżeli nie oferuje indywidualnych sesji terapeutycznych, oferuje tzw. telefon zaufania. Jest to infolinia, na którą mogą dzwonić osoby dotknięte różnego rodzaju problemami: borykające się z przemocą domową, przemocą seksualną, nietolerancją, czy mającymi myśli samobójcze. 

Przeczytaj  Leczenie ortodontyczne a pewność siebie: jak uśmiech może zmienić Twoje życie

Telefony zaufania zapewniają pierwszą doraźną pomoc w momencie kryzysu. Rozmowa ze specjalistą nie wyleczy problemu, ale może zapoczątkować proces wychodzenia z toksycznej relacji lub odwieść osobę chorą na depresję od zamiaru popełnienia samobójstwa. 

Darmowego psychologa w telefonie zaufania znaleźć można na stronach fundacji zajmujących się konkretnymi problemami. 

Darmowy psycholog dla osób z depresją 

Osoby z depresją oprócz wsparcia w kryzysowych momentach potrzebują stałego wsparcia psychologicznego w ramach terapii. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć taką pomoc, jednak ciężko znaleźć wolny termin, gdyż podczas pandemii liczba Polek i Polaków chorujących na depresję podwoiła się. 

Warto więc poszukać programów darmowego wsparcia psychologicznego specyfikujących się w pracy z osobami z depresją. 

Dla osób, które nie mają siły na wyjście na zewnątrz i szukanie pomocy w realnym świecie, ciekawą opcją są terapie online, a nawet czat z pracownikiem centrum pomocy kryzysowej. W niektórych fundacjach taka pomoc jest darmowa. 

Darmowy psycholog dla uchodźców

Wojna na Ukrainie zostawiła wielkie traumy w psychice kobiet i dzieci uciekających za polską granicę. Aby pomóc im w odzyskaniu równowagi po doświadczeniu olbrzymiego stresu, jakim jest wojna, Polacy zorganizowali darmową pomoc psychologiczną dla uchodźców. Darmowego psychologa znaleźć można w centrach pomocy dla uchodźców, a także szukając lokalnych instytucji zajmujących się pomocą Ukrainie. W każdym z polskich miast istnieje co najmniej kilka takich organizacji.

W ramach pomocy psychologicznej dla uchodźców z Ukrainy zapewnia się porady psychologiczne w językach polskim, rosyjskim i ukraińskim. Możliwa jest jednorazowa interwencja kryzysowa oraz dłuższe terapie, które pomagają kobietom i ich dzieciom odnalezienie się w nowej rzeczywistości. 

Darmowy psycholog – jak znaleźć?

Podsumowując, każdej osobie ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia przysługuje darmowy psycholog. Warunkiem jest uzyskanie skierowania od lekarza psychiatry. Darmowej pomocy psychologicznej można również szukać w fundacjach oraz w telefonach zaufania. Uchodźcom z Ukrainy przysługuje darmowa pomoc psychologiczna w języku polskim, ukraińskim oraz rosyjskim. 

Przeczytaj  Jak makijaż wpływa na samopoczucie kobiety? Dlaczego warto się malować?

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły