Czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców?

Czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców? To niezmiernie istotna kwestia, dlatego każdy opiekun powinien poznać odpowiedź i umieć właściwie przygotować się do rozmowy z pracownikiem szkoły.
beata
czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców

Wiele osób zastanawia się, czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców. Jako świadomy rodzic musisz poznać prawa i obowiązki pedagoga, psychologa szkolnego, a także wychowawcy, nauczycieli oraz innych pracowników placówki. Dzięki tej wiedzy nic cię nie zaskoczy i dobrze przygotujesz się do każdej rozmowy!

Czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców?

Warto zacząć od tego, jakie są obowiązki szkolnego psychologa i pedagoga. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać niezbędną wiedzę, doświadczenie i wykształcenie, które umożliwiają jej pracę z dziećmi w środowisku szkolnym. Podstawowym zadaniem psychologa bądź pedagoga szkolnego – oczywiście w dużym skrócie i uproszczeniu – jest m.in.:

  • diagnozowanie potrzeb i problemów uczniów;
  • udzielanie niezbędnego wsparcia;
  • reagowanie w problemowych sytuacjach.

Ważną częścią pracy jest obserwacja dziecka w czasie jego pobytu w szkole, a także właśnie… rozmowa. W związku z tym, w ramach swoich obowiązków zawodowych, psycholog ma prawo rozmawiać z dzieckiem i nie potrzebuje do tego celu żadnej dodatkowej zgody od rodziców. Ponadto rodzice nie muszą być przy rozmowie obecni. Co więcej, psycholog lub pedagog nie musi nawet informować rodziców o tym, że przeprowadzał rozmowę z uczniem.

Rozmowa z psychologiem szkolnym a dalsze działania

Znasz już odpowiedź na pytanie o to, czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców. Tak, może rozmawiać z uczniem na terenie szkoły. Ale co w sytuacji, gdy problem jest złożony, gdy nie chodzi o drobiazg (taki jak niewinna sprzeczka z innym uczniem na korytarzu czy niewłaściwe zachowanie w czasie lekcji), ale o znacznie poważniejsze kwestie, wymagające np. pogłębionej diagnozy? Jeśli psycholog szkolny chce objąć dziecko opieką na terenie szkoły (np. poprzez różnorodne zajęcia) lub wysłać je na dalszą diagnozę do poradni psychologiczno-pedagogicznej, wówczas musi uzyskać zgodę rodziców.

Przeczytaj  Co zrobić gdy panicznie boję się dentysty?

Psycholog i pedagog szkolny to osoby, których zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom na terenie placówki. Jeśli pracownik szkoły zgłasza, że zauważył problem, warto umówić się na spotkanie i postarać się wspólnie wypracować drogę postępowania. Wszystko to ma bowiem służyć dobru dziecka! 

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły