Dziecko się okalecza? Psycholog czy psychiatra muszą wkroczyć!

W przypadku, gdy dziecko się okalecza, psycholog czy psychiatra muszą zostać powiadomieni i podjąć odpowiednią terapię. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, nie zwlekaj ze zgłoszeniem się po pomoc! Do kogo udać się w pierwszej kolejności?
Paulina Lewandowska
dziecko się okalecza psycholog czy psychiatra

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jakimi być może kiedyś przyjdzie ci się zmierzyć jako rodzicowi, jest ta, gdy dziecko się okalecza. Psycholog czy psychiatra muszą wówczas zostać powiadomieni jak najszybciej. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie bagatelizować trosk dziecka i nawet pozornie nieszkodliwych zachowań. Do kogo iść i jak dalej postępować? Dowiedz się!

Dziecko się okalecza – psycholog czy psychiatra?

Okaleczanie się przez dziecko może mieć wiele różnych przyczyn. Nie zawsze jest oznaką poważnych zaburzeń psychicznych, może bowiem oznaczać wołanie o pomoc i wsparcie najbliższych. Niezależnie jednak od przyczyny, nie może zostać zbagatelizowane. Kiedy więc dziecko się okalecza, psycholog czy psychiatra to specjaliści, do których należy udać się jak najszybciej. Do kogo w pierwszej kolejności?

Najlepiej do tego specjalisty, do którego można dostać się prędzej! Jeśli będzie to psycholog i po przeprowadzeniu wywiadu uzna, iż sytuacja jest bardzo poważna, wymaga pogłębionego badania i wprowadzenia farmakoterapii, wyśle pacjenta do psychiatry. Musisz mieć świadomość tego, że psychiatra, w odróżnieniu od psychologa, może wypisać receptę na potrzebne do leczenia danego zaburzenia leki. Może też wypisać zwolnienie czy skierować na określone badania.

Działanie wielotorowe to podstawa!

Wysłanie dziecka na terapię u psychologa lub/i psychiatry to tylko jedno z wielu działań, które możesz podjąć jako rodzic. Chcąc pomóc dziecku, również możesz udać się na terapię. Dzięki niej lepiej zrozumiesz, co się dzieje, jak rozmawiać z pociechą, czego unikać. Ponadto ogromnym wsparciem może okazać się szkoła. Nie zwlekaj zatem z rozmową z wychowawcą dziecka, a także z psychologiem czy pedagogiem szkolnym.

W przypadku, gdy zauważysz, że twoje dziecko ma jakiekolwiek problemy natury psychicznej, nie bagatelizuj tego, od razu podejmij działanie. Pamiętaj o tym, że wspólnymi siłami można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę, dlatego nie wahaj się i uruchom wszelką możliwą pomoc!

Przeczytaj  Jak pomóc osobie z niską samooceną podnieść poczucie własnej wartości?

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły