Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami?

Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami? Złość, strach czy gniew nie są negatywnymi emocjami – są w życiu niezbędne. Sprawdź, jak pomóc młodzieży radzić sobie z frustracją w zdrowy sposób.
beata
jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami

XXI wiek niesie ze sobą wiele możliwości, ale też liczne trudności. Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość i towarzysząca jej niepewność to poważny problem. Potrafi on przytłoczyć niejednego dorosłego, a tym bardziej jeszcze nie w pełni dojrzałą emocjonalnie młodzież. Dowiedz się, jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami.

Jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami?

Okres nastoletni jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych etapów w życiu. Ważne, aby to zrozumieć i nie bagatelizować silnych emocji nastolatków. Na każdym kroku czekają na nich nowe wyzwania i niepewności. Gdy na tej drodze brak wsparcia rodziców, szkoły i rówieśników, łatwo popaść w poważne problemy natury psychicznej, a nawet schorzenia fizyczne. Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania, która nie radzi sobie z emocjami? Najlepiej jak najwcześniej reagować na pojawiający się przytłaczający smutek, złość, lęk czy gniew. Oto kilka metod, które możesz wypróbować, aby pomóc dziecku:

  • zachęcaj do szczerej rozmowy i okazuj wsparcie. Aby to zadziałało i twoje dziecko faktycznie się przed tobą otwierało, musisz od małego uczyć je takich wartości, jak przyznawanie się do błędów czy umiejętność mówienia o swoich słabościach;
  • nigdy nie przerywaj podczas rozmowy. Postaraj się też nie dać się ponosić własnej frustracji. Kłótnia i agresja do niczego nie doprowadzą;
  • traktuj nastolatka sprawiedliwie – nie wymagaj od niego więcej, niż jest w stanie dać. Zawsze pozwól mu odczuć konsekwencje swoich pozytywnych, jak i negatywnych czynów;
  • naucz dziecko technik relaksacyjnych i świadomego oddechu jako metody uspokojenia frustracji;
  • zachęcaj do zdrowego upustu emocji – pozwól krzyczeć, płakać, czy nawet uderzać poduszki. Tłamszenie uczuć może prowadzić do licznych negatywnych konsekwencji.

Wiesz już, jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z emocjami. Co prawda starsze dzieci są bardziej świadome i dojrzalsze niż maluchy, lecz trudniej wpłynąć na ich myśli i zachowanie. Przede wszystkim pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować uczuć ani trudności, z jakimi wiąże się dojrzewanie.

Przeczytaj  Dziecko się okalecza? Psycholog czy psychiatra muszą wkroczyć!

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły