Rozwój psychiczny i fizyczny dziecka – kiedy dziecko zaczyna skakać?

Rodzic obserwujący rozwój swojego dziecka odczuwa prawdziwą dumę i radość. Kiedy dziecko zaczyna skakać, to oznacza, że osiągnęło jeden z progów rozwoju fizycznego. Z artykułu dowiesz się, kiedy właściwie maluch zaczyna skakać!
Paulina Lewandowska
kiedy dziecko zaczyna skakać

Rozwój fizyczny dziecka jest bardzo indywidualną kwestią. Wiele zależy tutaj od charakteru malucha. Jeżeli już od urodzenia wykazuje on ruchliwość, to jest duża szansa, że szybciej będzie zdolny do aktywności fizycznej. Kiedy dziecko zaczyna skakać, to jest to oznaka, że czuje się już zdecydowanie pewniej na swoich nogach. Niektóre dzieci dosyć późno przechodzą na ten etap rozwojowy, ponieważ wolą bardziej statyczne zabawy, np. zabawa przedmiotami lub oglądanie książek obrazkowych. W skakaniu mogą pomóc trampoliny dla dzieci, dzięki którym zachęcisz je do tej aktywności.

Dlaczego warto, aby dziecko skakało?

Skakanie to aktywność, która ma według niektórych ekspertów bardzo dobry wpływ na rozwój stawów. Dzięki skakaniu stają się one dużo bardziej wytrzymalsze i w przyszłości będą mogły poradzić sobie ze zdecydowanie większymi obciążeniami. Podobnie jest z mięśniami, które rozwijają się, kiedy dziecko zaczyna skakać. Warto zachęcić swoje dziecko do tej aktywności, zwłaszcza kiedy należy ono raczej do spokojniejszej grupy dzieci.

Podczas spaceru można zachęcać dziecko do podskakiwania. Sprawdzą się tutaj różnorodne zabawy, wśród których ciekawe może być przeskakiwanie płyt chodnikowych oraz zeskakiwanie z niskich stopni. Pamiętaj jednak, by zachować pewne środki ostrożności. Cały czas trzymaj je za rękę, dzięki temu będzie czuło się bezpiecznie i wykształci pewne odruchy. Dziecko będzie chętnie naśladowało rodzica, dlatego możesz mu pokazać, jak ty podskakujesz.

W jakim wieku dziecko zaczyna skakać?

Dziecko uczy się skakać od około 16. miesiąca życia. W drugim roku życia powinno już całkiem sprawnie skakać. Każdy rodzic powinien w tym okresie bardzo bacznie przyglądać się swojemu dziecku. Jest to okres w jego rozwoju, w którym zaczyna być ono bardzo aktywne, dlatego należy zapewnić mu bezpieczeństwo. Rączki dziecka zaczynają sięgać po różne przedmioty, które są położone wyżej, a skakanie znacznie ułatwia do nich dostęp.

Przeczytaj  Jak pokonać strach przed leczeniem kanałowym?

Kiedy dziecko zaczyna skakać, rodzic nie powinien go za to ganić, jest to normalna aktywność, którą wykonuje każde dziecko. Postaraj się jedynie, aby nie stała się mu krzywda. Staraj się, aby niebezpieczne przedmioty nie były w zasięgu malucha.

Rozwój ruchowy dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Tyczy się to także tego, kiedy dziecko zaczyna skakać. Nie przejmuj się, jeżeli dziecko robi to trochę później niż jego rówieśnicy. W końcu i ono dojdzie do tego etapu.

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły