Gabinet psychologiczny w domu – czy to dobry pomysł?

Gabinet psychologiczny w domu to rozwiązanie, które dla wielu osób może być bardzo kuszące. Koszty wynajęcia osobnego lokalu mogą być przytłaczające, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie.
Paulina Lewandowska
gabinet psychologiczny w domu

Otwarcie gabinetu we własnym domu jest łatwym sposobem na ich uniknięcie. Okazuje się jednak, że gabinetu w domu nie można otworzyć ot tak sobie. Konieczne jest dostosowanie lokalu pod pewnymi względami, a także załatwienie kilku formalności. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy gabinet psychologiczny w domu się opłaca?

Jak już wspomniano, gabinet psychologiczny we własnym domu, albo mieszkaniu to rozwiązanie, które bardzo opłaci się wszystkim tym, których na razie nie stać na wynajęcie osobnego lokalu, albo tym, którzy po prostu chcieliby uniknąć związanych z tym kosztów, które mogą być niemałe. Wynajem lokalu na cele usługowe (a tak właśnie rozpatruje się gabinety psychologiczne i terapeutyczne) kosztować może naprawdę sporo, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach. Koszty, których uniknąć można dzięki założeniu gabinetu we własnym mieszkaniu, są więc niemałe i warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, albo bezpośrednio od dewelopera może być okazją do zastanowienia się, czy nie zorganizować w nim również przestrzeni na prowadzoną przez siebie działalność.

Dostosowanie lokalu do potrzeb gabinetu

Kupno mieszkania/domu od dewelopera nie wystarczy jednak niestety, żeby zorganizować w nim swój gabinet. Konieczne jest również dostosowanie lokalu. Wyróżnić należy tu dwie kwestie. Lokal powinien być dostosowany ze względu na charakter pracy i potrzeby pacjentów i klientów, ale również istnieją pewne kwestie formalne, które sprawiają, że przestrzeń, w której zorganizowany będzie gabinet, będzie musiała zostać dostosowana również do wymogów, jakie stawia w tym zakresie obowiązujące prawo. Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na właścicieli publicznie dostępnych lokali użytkowych wprowadzenia rozwiązań, których celem ma być zapewnienie wszystkim przebywających tam osobom bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwraca się przy tym na bezpieczeństwo budowlane, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, a także na kwestie związane z ochroną środowiska i ewentualną zmianą układu obciążeń w budynku. W praktyce część mieszkania albo domu, która użytkowana jest jako gabinet, musi być dostosowana w taki sam sposób, jak lokale użytkowane w innych celach gospodarczych i podlegają takim samym kontrolom. Szczegółowe wytyczne na temat tego, jak dokładnie lokal powinien zostać dostosowany, znaleźć można w osobnych ustawach i na stronach rządowych.

Przeczytaj  Czy medyczna marihuana może być rozwiązaniem na depresję?

Formalności, które należy załatwić

Nie mniej ważne są formalności, które należy załatwić, żeby gabinet w domu, albo mieszkaniu mógł zacząć funkcjonować. W pierwszej kolejności należy się przyjrzeć kwestii przeznaczenia lokalu. W normalnych sytuacjach mieszkanie kupowane od dewelopera przeznaczone może być wyłącznie do celów mieszkaniowych, ale umowa może dopuszczać również wykorzystanie go w pewnym zakresie na cele usługowe. Analiza umów deweloperskich nie jest jednak zadaniem łatwym. Wymaga sporej wiedzy prawniczej i doświadczenie. Jeżeli nimi nie dysponujemy, to może być nam trudno dojść do tego, jakie właściwie warunki zawarte są w naszej umowie i co możemy zrobić z posiadanym przez siebie lokalem. Pomóc może prawnik od umów deweloperskich, który na pewno rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Zmiana sposobu użytkowania lokalu powinna być zgłoszona do odpowiedniego starostwa powiatowego. Zgłoszenie takie powinno zwierać oświadczenie o zmianie sposobu użytkowania, rysunek i opis techniczny nowego sposobu użytkowania, zaświadczenie z urzędu gminy, albo urzędu miasta, że nowy sposób użytkowania nie narusza postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w niektórych przypadkach również specjalistycznych ekspertyz dotyczących bezpieczeństwa użytkowania lokalu.

Wady gabinetu psychologicznego w domu

Własny gabinet psychologiczny w domu to rozwiązanie, które oprócz niemałych zalet ma też wady. Przede wszystkim jest to brak miejsca. W mieszkaniu gabinet raczej nie będzie zajmował wiele przestrzeni. Problemem może okazać się na przykład zorganizowanie poczekalni. Wadą jest na pewno brak prywatności dla psychologa i jego rodziny. Wielu pacjentów może też czuć się niekomfortowo, odwiedzając swojego terapeutę w jego domu.

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły