Dentofobia. Strach przed dentystą u dorosłych

Dentofobia u dorosłych to ciągle jeszcze bardzo poważny problem. Skąd bierze się paniczny lęk przed kontaktem ze stomatologiem i jak sobie z nim radzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
beata
dentofobia

Dobry dentysta dla dzieci nie tylko leczy, ale także buduje pozytywne skojarzenia z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Nieprzyjemne doświadczenia mogą skutkować wystąpieniem dentofobii, która w dorosłym życiu może przynieść opłakane konsekwencje. Chorobliwy strach przed wizytą u stomatologa powoduje, że wiele osób w ogóle z niej rezygnuje. W najlepszym wypadku na fotelu dentystycznym przeżywają prawdziwe katusze. 

Jakie są przyczyny dentofobii?

Najczęstszą i najbardziej powszechną przyczyną panicznego lęku przed dentystą są przykre doświadczenia we wczesnym dzieciństwie. Oczywiście dentofobia może pojawić się również w dorosłym życiu, chociaż są to zdecydowanie rzadsze przypadki.

Trauma na fotelu dentystycznym to nie wszystko. Istnieje również prawdopodobieństwo, że dziecko nabawi się lęku przed stomatologiem słuchając przykrych historii innych ludzi lub stykając się z nieprawdziwym obrazem badaniem ukazanym w popkulturze.   

Według opinii wielu specjalistów najważniejszą przyczyną dentofobii jest fakt, że w naszym społeczeństwie nie ma rozwiniętej kultury profilaktycznych wizyt u stomatologa. Do dentysty idziemy najczęściej wtedy, kiedy jest już bardzo źle a ból staje się na tyle silny, że nie przechodzi po zażyciu tabletki bez recepty. Z tego powodu dentystę kojarzymy przede wszystkim z cierpieniem. 

Jak objawia się dentofobia?

Dentofobia objawia się odczuwaniem głębokiego lęku przed wizytą u dentysty. Niekiedy może on przybierać formę ataków paniki lub powodować szereg objawów somatycznych, takich jak:

  • przyspieszone bicie serca;
  • pocenie się;
  • ból brzucha;
  • problemy trawienne;
  • nudności lub nawet wymioty;
  • ból głowy;
  • problemy ze skupieniem się;
  • drżenie mięśni. 

Wymienione wyżej objawy nasilają się w miarę zbliżania się terminu wizyty. Warto jednak pamiętać, że u wielu osób mogą pojawić się na samą myśl o pojawieniu się w gabinecie dentystycznym. 

Przeczytaj  Zmarszczki i wiotkość skóry – poznaj skuteczny zabieg liftingujący

Jak radzić sobie z dentofobią?

Dentofobia jest poważnym problemem, do którego trzeba podejść ze zrozumieniem. Wiele osób, które się z nią zmagają przez lata nie odwiedzało dentysty, a co za tym idzie może pochwalić sie bardzo złym stanem uzębienia. Jest to więc samo nakręcający się mechanizm. Im gorszy jest stan naszej jamy ustnej, tym bardziej się boimy. Im bardziej się boimy, tym dłużej zostajemy bez pomocy. 

Najlepszym sposobem na walkę z lękiem przed dentystą jest znalezienie odpowiedniego specjalisty. Warto w tym celu skonsultować się z rodziną lub przyjaciółmi, aby upewnić się, że wybrany lekarz jest osobą cierpliwą i empatyczną. 

Bardzo ważne jest także to, aby już na samym początku podzielić się z dentystą swoimi obawami. Dobrze, aby lekarz dokładnie wytłumaczył ci cały  przebieg wizyty i wszystkich zabiegów, które będą podczas niej wykonywane.

Wizyta u dentysty nie musi boleć

Leczenie zębów kojarzy się przede wszystkim z bólem i dyskomfortem a niejednokrotnie także z upokorzeniem. Tymczasem trzeba pamiętać, że współczesna medycyna stomatologiczna dysponuje bardzo skutecznymi i co istotne, także dostępnymi metodami uśmierzania bólu. 

Nawet poważne zabiegi, takie jak leczenie kanałowe mogą przebiegać bez bólu. Starannie wybrany gabinet dentystyczny to gwarancja pełnego komfortu podczas całej wizyty. 

Jakie mogą być skutki dentofobii? 

Dentofobia tylko z pozoru może wydawać się błahym problemem. W istocie jego skutki mają przełożenie na zdrowie publiczne. Stomatologowie od lat biją na alarm – stan uzębienia Polaków jest bardzo zły. Wynika to nie tylko z braku higieny, ale przede wszystkim z niechęci do wizyt w gabinecie stomatologicznym. 

Osoby, które cierpią na dentofobię bardzo często przez całe lata w ogóle nie chodzą do dentysty. W konsekwencji cierpią na zaawansowaną próchnicę oraz liczne choroby przyzębia. To znacznie obniża nie tylko komfort życia, ale także jego długość. 

Przeczytaj  Jak makijaż wpływa na samopoczucie kobiety? Dlaczego warto się malować?

Dentofobia, czyli paniczny lęk przed dentystą to zjawisko, które najczęściej rodzi się w dzieciństwie. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby bardzo rozsądnie wybierać dentystę dla swojego dziecka. Profilaktyczne wizyty powinny być doświadczeniem w najgorszym przypadku neutralnym. Jeżeli dziecko zetknie się ze stomatologiem, który jest niecierpliwy, niesympatyczny i – co gorsza – nie stosuje znieczulenia, ryzyko wystąpienia dentofobii w dorosłym życiu znacznie wzrasta. 

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły