Badania prenatalne – jak poradzić sobie z diagnozą?

Badania prenatalne mają uspokoić rodziców, dać im nadzieję na urodzenie zdrowego i silnego dziecka. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Diagnoza może być druzgocąca. Jak sobie z nią poradzić? Jakie znaczenie dla rodziców mają badania prenatalne?
Paulina Lewandowska

Celem badań prenatalnych jest wczesne wykrycie zespołów genetycznych, rozszczepu kręgosłupa, wodogłowia, wad serca, czy chorób metabolicznych i dziedzicznych. W wielu przypadkach rodzice dowiadują się, że ich dziecko będzie zdrowe. Diagnoza może jednak przytłoczyć i zaszokować. Niekiedy brzmi jak wyrok. To sytuacja, w której rodzice potrzebują wsparcia i pomocy wielu specjalistów. Badania prenatalne umożliwiają podjęcie wczesnego leczenia, ale też pozwalają przygotować się na niemałe wyzwania. Ich znaczenia nie sposób przecenić. 

Badania prenatalne – robić, nie robić?

Wielu przyszłych rodziców ma dylemat – robić badania prenatalne, czy dać sobie spokój i poczekać co los przyniesie. Czasem przed ich wykonaniem powstrzymuje strach przed ewentualną diagnozą. Warto jednak zdać sobie sprawę, że diagnoza nie musi być wyrokiem, ale szansą na szybkie podjęcie leczenia i zorganizowanie odpowiedniej opieki maluszkowi. Badania prenatalne przeznaczone są dla wszystkich kobiet, jednak najczęściej sugeruje się je paniom będącym w grupie ryzyka (wiek powyżej 35 lat lub rodzinna historia chorób genetycznych). W takiej sytuacji przyszła mama może skorzystać z badań refundowanych.

Istnieje również możliwość wykonania badań prenatalnych na własną rękę. Prywatne badania prenatalne mogą oferować szerszy zakres możliwości diagnostycznych, szybsze wyniki i bardziej szczegółową ocenę ryzyka. Warto jednak uwzględnić koszty tych badań oraz skonsultować się z lekarzem, który może pomóc w ocenie, które badania są niezbędne i które można wykonać korzystając z refundacji systemu opieki zdrowotnej. 

Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu badań należy do rodziców. Warto wykonać badanie obrazowe (USG w I, II i III trymestrze), a także testy z krwi. Jednym z czułych i wiarygodnych badań jest Nifty pozwalający zdiagnozować najważniejsze choroby genetyczne. Interesuje cię taka diagnostyka, sprawdź koszt tu: https://www.niftytest.pl.

Przeczytaj  Endometrioza – objawy i leczenie

Gdy poznasz wyniki badań

Otrzymanie złych wyników badań prenatalnych jest dla rodziców trudnym i stresującym doświadczeniem. Ważne, aby pamiętać, że negatywne wyniki nie są tożsame z ostateczną diagnozą i nie oznaczają, że dziecko na pewno będzie miało problemy zdrowotne. Oto kilka kroków, które można podjąć w przypadku otrzymania złych wyników badań prenatalnych:

  • należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zinterpretuje wyniki  i omówi ich znaczenie, a także podpowie, jakie działania trzeba podjąć;
  • warto skonsultować się z genetykiem lub specjalistą zajmującym się medycyną prenatalną, który może przeprowadzić bardziej szczegółową ocenę, zlecić dodatkowe badania oraz pomóc w zrozumieniu ryzyka i możliwości dalszego postępowania;
  • otrzymanie złych wyników badań prenatalnych jest emocjonalnie trudne dla rodziców, dlatego ważne jest, aby szukać wsparcia ze strony partnera, rodziny, przyjaciół oraz profesjonalistów, takich jak psycholog lub terapeuta specjalizujący się w obszarze medycyny prenatalnej; trzeba umieć znaleźć przestrzeń na wyrażanie swoich uczuć;
  • w niektórych sytuacjach warto wykonać dodatkowe badania jak biopsja kosmówki, amniopunkcja lub badania genetyczne wysokorozdzielcze; zaawansowane testy mogą dostarczyć bardziej precyzyjnych informacji na temat zdrowia dziecka.

Niezależnie od wyników badań należy przygotować się na narodziny dziecka. Wczesna diagnoza to szansa na opracowanie planu opieki medycznej i terapeutycznej dla dziecka oraz zdobycia wiedzy na temat organizacji wspierających rodziców dzieci z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami. Trzeba pamiętać, że każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Rodzice potrzebują czasu na przemyślenie sytuacji, zrozumienie dostępnych opcji i podjęcie właściwych decyzji. 

Materiał promocyjny

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły