Lęk przed kotami. Przyczyny, objawy i leczenie.

beata
lęk przed kotami

Aktualizacja artykułu: 15/04/2023 07:14

Każda fobia bardzo utrudnia życie. Nawet spokojne rasy kotów, które nikomu nie wyrządzają krzywdy, mogą wywołać u niektórych ludzi strach. Wszystko to może być bardzo paraliżujące i znacząco obniżać jakość życia. Jaki jest powód ailurofobii, czyli lęku przed kotami? Czy można go leczyć? 

Przyczyny ailurofobii, czy rasy kotów mają znaczenie?

W większości przypadków strach przed kotami jest spowodowany nieprzyjemnymi zdarzeniami, w które są zaangażowane. Może mieć związek z dzieciństwem, nawet bardzo wczesnym. Strasznym ludziom może nawet wymazano wspomnienia z pamięci, nieświadomi, że coś takiego wydarzyło się w ich życiu. Może to być kot drapiący go, gryzący, nagle groźnie prychający lub kot przypadkowo pojawiający się w polu widzenia, powodując przypływ strachu. Niewłaściwe zachowanie kota może nie tylko prowadzić do rozwoju niepokoju, ale także być świadkiem, jak poszczególne rasy kotów stają się ofiarami dzikiej agresji – sytuacji, w których są atakowane przez psy lub inne zwierzęta lub ludzi. Bycie świadkiem okrucieństwa wobec zwierząt może być przyczyną, zwłaszcza w przypadku wrażliwego umysłu dziecka. Ailurofobia najczęściej rozwija się w dzieciństwie, ale dorośli mogą również rozwijać się na sobie, na przykład z powodu braku zrozumienia kotów i błędnego odczytywania bardzo powszechnych sygnałów wysyłanych przez zwierzęta. Każdy, nawet najbardziej niewinny czyn, zostanie zinterpretowany jako atak.

Osoba cierpiąca na ailurofobię z punktu widzenia racjonalnego myślenia i logiki rozumie, że kot nie stanowi dla niej zagrożenia. Jednak nawet pomimo tego odczuwa paraliżujący i przemożny lęk w jego obecności – możemy przeczytać na portalu Zwierzaki.pl

Objawy ailurofobii

W zasadzie objawy fobii specyficznych nie różnią się na poziomie fizjologicznym. Osoba u której pojawiły się objawy fobii czułaby zawroty głowy, szybciej oddychała, miała spocone ręce i zaczynała mrowić w klatce piersiowej, gdy tylko dotknęła czegoś futrzanego. Możliwe są również bóle brzucha i nagła biegunka. Z kolei objawy, które płyną z mózgu, są nieco inne, fobia powoduje obrzydzenie niezależnie od rasy kotów i dlatego osoba która posiada ailurofobię unika ich spotkania, np. nie będzie chodził do znajomych z kotami, albo będzie unikał pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Jeśli na jego drodze pojawi się kot, jego myśli będą krążyć tylko wokół niego, a może przybrać postać paranoi, na przykład taka osoba nie pójdzie kiedyś do pracy, bo będzie się bała spotkania ze zwierzakami. Samo miauczenie może też wywołać panikę.

Przeczytaj  Czy psycholog szkolny może przesłuchiwać dziecko bez wiedzy rodziców?

Leczenie lęku przed kotami

Leczenie tego stanu może zająć trochę czasu, ale jest to możliwe. Zdarza się, że samemu przełamujesz strach, ale w większości przypadków pomoc psychoterapeuty się przyda. Pozwala zrozumieć naturę problemu – uświadomienie sobie, skąd bierze się strach, jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Później osoby z zaburzeniami lękowymi uczą się zastępować niewłaściwe wzorce, które rozwinęły się przez lata, dobrymi i pożądanymi wzorcami. Często w leczeniu fobii, a także innych zaburzeń w tym obszarze, stosuje się różne techniki relaksacyjne, aby pomóc ludziom zmniejszyć poziom stresu. Najlepsze wyniki osiąga się dzięki psychoterapii poznawczo-behawioralnej i ekspozycyjnej. 

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na aktualnym problemie, w którym najważniejsze jest tu i teraz. W większości przypadków terapia nie odbija się na przeszłości, choć w niektórych szczególnych przypadkach jest to nieuniknione. Jednym z najważniejszych czynników powodzenia terapii jest współpraca terapeuty z pacjentem. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej możliwe jest rozbicie sytuacji na jej główne czynniki, które będzie prowadziło do znalezienia sposobu radzenia sobie z problemem i  z czasem całkowitego zażegnania.

Terapia ekspozycyjna

W kontekście zaburzeń lękowych ekspozycja odnosi się do świadomej, zaplanowanej i celowej ekspozycji na przedmioty, zwierzęta lub zdarzenia, których się boimy w tym przypadku są to koty, aby zapomnieć o reakcji lękowej, oswoić lęk i nauczyć się być bardziej adaptacyjnym sposobem reagowania. Terapia ekspozycyjna może przybierać formę tzw. odczulania systemowego – stopniowego, kontrolowanego oswajania ras kotów wywołujących lęk.

Powiązane:

    None Found
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły