Lęk przed kotami. Przyczyny, objawy i leczenie.

beata
lęk przed kotami

Aktualizacja artykułu: 15/04/2023 07:14

Każda fobia bardzo utrudnia życie. Nawet spokojne rasy kotów, które nikomu nie wyrządzają krzywdy, mogą wywołać u niektórych ludzi strach. Wszystko to może być bardzo paraliżujące i znacząco obniżać jakość życia. Jaki jest powód ailurofobii, czyli lęku przed kotami? Czy można go leczyć? 

Przyczyny ailurofobii, czy rasy kotów mają znaczenie?

W większości przypadków strach przed kotami jest spowodowany nieprzyjemnymi zdarzeniami, w które są zaangażowane. Może mieć związek z dzieciństwem, nawet bardzo wczesnym. Strasznym ludziom może nawet wymazano wspomnienia z pamięci, nieświadomi, że coś takiego wydarzyło się w ich życiu. Może to być kot drapiący go, gryzący, nagle groźnie prychający lub kot przypadkowo pojawiający się w polu widzenia, powodując przypływ strachu. Niewłaściwe zachowanie kota może nie tylko prowadzić do rozwoju niepokoju, ale także być świadkiem, jak poszczególne rasy kotów stają się ofiarami dzikiej agresji – sytuacji, w których są atakowane przez psy lub inne zwierzęta lub ludzi. Bycie świadkiem okrucieństwa wobec zwierząt może być przyczyną, zwłaszcza w przypadku wrażliwego umysłu dziecka. Ailurofobia najczęściej rozwija się w dzieciństwie, ale dorośli mogą również rozwijać się na sobie, na przykład z powodu braku zrozumienia kotów i błędnego odczytywania bardzo powszechnych sygnałów wysyłanych przez zwierzęta. Każdy, nawet najbardziej niewinny czyn, zostanie zinterpretowany jako atak.

Osoba cierpiąca na ailurofobię z punktu widzenia racjonalnego myślenia i logiki rozumie, że kot nie stanowi dla niej zagrożenia. Jednak nawet pomimo tego odczuwa paraliżujący i przemożny lęk w jego obecności – możemy przeczytać na portalu Zwierzaki.pl

Objawy ailurofobii

W zasadzie objawy fobii specyficznych nie różnią się na poziomie fizjologicznym. Osoba u której pojawiły się objawy fobii czułaby zawroty głowy, szybciej oddychała, miała spocone ręce i zaczynała mrowić w klatce piersiowej, gdy tylko dotknęła czegoś futrzanego. Możliwe są również bóle brzucha i nagła biegunka. Z kolei objawy, które płyną z mózgu, są nieco inne, fobia powoduje obrzydzenie niezależnie od rasy kotów i dlatego osoba która posiada ailurofobię unika ich spotkania, np. nie będzie chodził do znajomych z kotami, albo będzie unikał pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Jeśli na jego drodze pojawi się kot, jego myśli będą krążyć tylko wokół niego, a może przybrać postać paranoi, na przykład taka osoba nie pójdzie kiedyś do pracy, bo będzie się bała spotkania ze zwierzakami. Samo miauczenie może też wywołać panikę.

Przeczytaj  Dlaczego warto inwestować w siebie i swoje zdrowie psychiczne?

Leczenie lęku przed kotami

Leczenie tego stanu może zająć trochę czasu, ale jest to możliwe. Zdarza się, że samemu przełamujesz strach, ale w większości przypadków pomoc psychoterapeuty się przyda. Pozwala zrozumieć naturę problemu – uświadomienie sobie, skąd bierze się strach, jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Później osoby z zaburzeniami lękowymi uczą się zastępować niewłaściwe wzorce, które rozwinęły się przez lata, dobrymi i pożądanymi wzorcami. Często w leczeniu fobii, a także innych zaburzeń w tym obszarze, stosuje się różne techniki relaksacyjne, aby pomóc ludziom zmniejszyć poziom stresu. Najlepsze wyniki osiąga się dzięki psychoterapii poznawczo-behawioralnej i ekspozycyjnej. 

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na aktualnym problemie, w którym najważniejsze jest tu i teraz. W większości przypadków terapia nie odbija się na przeszłości, choć w niektórych szczególnych przypadkach jest to nieuniknione. Jednym z najważniejszych czynników powodzenia terapii jest współpraca terapeuty z pacjentem. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej możliwe jest rozbicie sytuacji na jej główne czynniki, które będzie prowadziło do znalezienia sposobu radzenia sobie z problemem i  z czasem całkowitego zażegnania.

Terapia ekspozycyjna

W kontekście zaburzeń lękowych ekspozycja odnosi się do świadomej, zaplanowanej i celowej ekspozycji na przedmioty, zwierzęta lub zdarzenia, których się boimy w tym przypadku są to koty, aby zapomnieć o reakcji lękowej, oswoić lęk i nauczyć się być bardziej adaptacyjnym sposobem reagowania. Terapia ekspozycyjna może przybierać formę tzw. odczulania systemowego – stopniowego, kontrolowanego oswajania ras kotów wywołujących lęk.

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły