Kompulsywne objadanie się – jak uwolnić się od zaburzeń odżywiania? Na czym polega leczenie kompulsywnego jedzenia? Sprawdź!

Kompulsywne objadanie się to schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje i znacząco utrudniać choremu codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak powstrzymać napady na jedzenie? Sprawdź!
beata
kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się to coraz częstszy problemem w społeczeństwie. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do różnorodnych produktów spożywczych jest nieograniczony, na sklepowych półkach niczego nie brakuje, restauracje prześcigają się w wymyślaniu nowych pysznych dań i promocjach, które mają zachęcić klientów do sprawdzenia restauracyjnego menu. Jak się w tym wszystkim nie zatracić? Kult jedzenia sprawia, że wiele osób sięga po pyszne przekąski i posiłki nie tylko wtedy, gdy odczuwa głód. Dla niektórych jedzenie ulubionych często niezdrowych potraw jest sposobem na uporanie się z problemami lub ucieczkę od nich, rozładowanie stresu, szansą na nawiązanie towarzyskich relacji lub po prostu czynnością zabijającą nudę. To z kolei prowadzi do zaburzeń związanych z utratą kontroli nad ilością pochłanianych pokarmów.

Na czym polega kompulsywne objadanie się?

Na początku trzeba podkreślić, że kompulsywne objadanie się ma wiele negatywnych konsekwencji związanych zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Kompulsywne objadanie się, określane także jako binge eating disorder, jest zaburzeniem psychicznym polegającym na tym, że osoba chora w sposób niekontrolowany spożywa ogromne ilości jedzenia w bardzo krótkim czasie. Takie epizody powtarzają się regularnie i wywołują ogromne poczucie winy, obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości. Oczywiście można przewidzieć, że spożywanie tak dużych ilości jedzenia, często wysokoprzetworzonego i pozbawionego wartości odżywczych może prowadzić również do nadwagi i otyłości. Ten rodzaj zaburzenia pojawia się wtedy, gdy to jedzenie przejmuje kontrolę nad życiem pacjenta.

Sprawdź jakie efekty można uzyskać na diecie ketogenicznej https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-efekty

Zawody w kulturystyce i fitness, a zaburzenia odżywiania

Jedzenie kompulsywne znacznie częściej dotyczy osób, które już wcześniej miały nieodpowiednią relację z jedzeniem. Kolejne próby odchudzania kończące się niepowodzeniem jeszcze bardziej pogarszają tę relację. Jedzenie staje się w pewnym sensie obsesją. Problem ten dotyczy również zawodników związanych z kulturystyką, którzy w okresie przygotowań do startu muszą trzymać się restrykcyjnej diety, aby uzyskać niski poziom tkanki tłuszczowej podczas wyjścia na scenę. Takie przygotowania są wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Po zakończeniu przygotowań i konkursu, osoby te często dosłownie rzucają się na jedzenie i produkty, które do tej pory były zakazane w diecie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodników i zawodniczek, jednak to grupa, która może być bardziej podatna na zaburzenia odżywiania.

Przeczytaj  Bulimia to zaburzenie odżywiania nazywane żarłocznością psychiczną. Na czym polega leczenie bulimii? Sprawdź!

Przyczyny zespołu kompulsywnego jedzenia

Jakie mogą być przyczyny napadów kompulsywnego objadania się? Lekarze nie są w stanie wskazać jednej konkretnej przyczyny pojawienia się omawianego zaburzenia. Utrata kontroli nad spożywanym jedzeniem może być konsekwencją problemów emocjonalnych, niskiego poczucia własnej wartości, niezadowolenia z własnego wyglądu, życia i relacji z bliskimi, traumatycznych wydarzeń, permanentnego stresu i braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. Bardzo często osoby, które w dzieciństwie były przekarmiane lub zabraniano im spożywania pewnych produktów, mogą mieć niewłaściwą relację z jedzeniem. Rodzice odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka. Braki w tej kwestii mogą skutkować napadami objadania się i utratą kontroli. W niektórych przypadkach przyczyną obżarstwa może być uszkodzenie ośrodka głodu i sytości.

Objawy napadowego niekontrolowanego jedzenia

Pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia jest uświadomienie sobie istnienia problemu, który wymaga odpowiedniego leczenia. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów zarówno u siebie, jak i u osób z najbliższego otoczenia. Osoba chora często nie chce przyznać się przed sobą i bliskimi, że ma problem. To dla niej powód do wstydu, co jeszcze bardziej potęguje frustracje i obniża samoocenę.

Do objawów kompulsywnego objadania się, które powinny wzbudzić twoją czujność, można zaliczyć między innymi:

  • Regularne pochłanianie dużych ilości jedzenia. Osoba jest w stanie w ciągu kilku godzin zjeść ogromne ilości pokarmu. Co wiąże się z przejedzeniem, złym samopoczuciem, wymiotami i różnymi innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
  • Brak kontroli nad sobą w trakcie napadu na jedzenie. Posiłki są spożywane bardzo szybko i zachłannie, napad kończy się, gdy w pobliżu nie ma już nic do jedzenia lub gdy osobie chorej zaczyna doskwierać ból brzucha spowodowany przejedzeniem.
  • Utrata kontroli nad ilością spożywanego pokarmu powoduje złość, smutek, frustracja, obniżenie poczucia własnej wartości. Samopoczucie pacjenta poprawia się jedynie na chwilę w trakcie posiłku, ale natychmiast spada zaraz po ostatni kęsie. Wtedy właśnie chory boryka się z poczuciem winy i wstydem.
Przeczytaj  Anoreksja – jadłowstręt psychiczny, który ma poważne skutki. Jak przebiega leczenie anoreksji? Sprawdź!

Występowanie wymienionych objawów zdecydowanie powinna skłonić do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą, a także dietetykiem, który może nauczyć pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych.

Skutki napadowego objadania

Nie da się zaprzeczyć, że kompulsywne jedzenie niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Mowa tu przede wszystkim o nadwadze i otyłości, która z kolei powoduje takie choroby jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Natomiast jeśli chodzi o skutki psychologiczne, mogą być one równie dotkliwe dla pacjenta. Z powodu napadów doświadcza on obniżenia nastroju, niskiej samooceny, pogarszają się jego kontakty z rodziną i przyjaciółmi, może zaniedbywać pracę zawodową, nie ma chęci na wychodzenie z domu. To wszystko może prowadzić do depresji. Zdecydowanie nie można lekceważyć swojego zdrowia psychicznego i zaburzeń odżywiania. Brak pomocy i terapii może skutkować pogorszeniem się stanu chorego i znaczącym obniżeniem jakości życia.

Stres napędza twoje działania? Sprawdź, jak ubrać się na obiad do restauracji na stronie: https://modnywieszak.pl/jak-sie-ubrac-do-restuaracji-na-obiad

Jak przebiega leczenie kompulsywnego jedzenia?

Przede wszystkim, jeśli obserwujesz u siebie lub u kogoś z bliskich ci osób niepokojące objawy, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do specjalisty. Odpowiednią osobą jest psycholog, psychiatra, a także dietetyk. Każda z tych osób ma swoją rolę w procesie powrotu do zdrowia. Kluczowe jest nauczenie radzenia sobie ze stresem w inny sposób. Jedzenie powinno pozostać czynnością, która dostarcza do organizmu energii niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednym ze sposobów leczenia kompulsywnego objadania się jest terapia, a także poznanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Kompulsywne objadanie się to problem, który dotyczy wielu ludzi, choć wciąż wiele z nich ukrywa go przed bliskimi z powodu wstydu. To schorzenie bardzo często jest bagatelizowane, mimo że może nieść wiele negatywnych konsekwencji. Osoba borykająca się z napadowym obżarstwem poprzez jedzenie radzi sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Podatne na tego typu zaburzenia są osoby o niskiej samoocenie, krytyczne wobec siebie, odchudzające się, nieradzące sobie z emocjami. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą i podjęcie terapii. Pomocna może być również wizyta u dietetyka, który podpowie, jak zbudować zdrowe nawyki żywieniowe.

Przeczytaj  ARFID – avoidant restrictive food intake disorder. Czy to groźne schorzenie? Sprawdź!

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły