Znajomość przepisów ruchu drogowego oraz świetne umiejętności nie zawsze wystarczą, by otrzymać prawo jazdy. Przed egzaminem państwowym każdy kandydat na kierowcę przechodzi badania lekarskie, które określają, czy nadaje się do tej roli. Czy zdrowie psychiczne również wpływa na możliwość prowadzenia samochodu?
Wymagania wobec kierowców
Każdy, kto chce otrzymać prawo jazdy, musi wykazać się dobrym zdrowiem. Właśnie z tego powodu kursanci muszą przejść obowiązkowe badania lekarskie. Nie zawsze kończą się one wynikiem pozytywnym. Jakie choroby dyskwalifikują kierowców? Wśród nich znajdują się między innymi:
- choroby, prowadzące do nagłej niewydolności układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i osłabienia funkcji mózgu;
- ostra niewydolność nerek;
- padaczka (każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie);
- uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych;
- zaburzenia psychiczne.
Zdrowie kierowców ma wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście nie mówimy tu o zdarzeniach, które nie zależą bezpośrednio od prowadzących auta. Wypadki losowe są powszechne, a zabezpieczenie przed wieloma ich skutkami stanowi polisa. Na rynku jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych, ale warto poznać korzyści, jakie daje tanie OC z Beesafe.
Jak zdrowie psychiczne wpływa na jazdę samochodem?
Zagadnienie zdrowia psychicznego przestaje być kwestią tabu. Osoby, które mają problemy tej natury, zaczynają mówić o nich otwarcie. Odpowiednio prowadzona terapia, a jeśli to konieczne także farmakologia, pozwalają na to, by prowadzić satysfakcjonujące życie. Czy obejmuje to również prowadzenie samochodu?
Należy zaznaczyć, że nieleczone zaburzenia psychiczne dyskwalifikują kandydatów na kierowców. Jednak osoby, które znajdują się pod opieką specjalisty i otrzymają od niego zgodę, mogą uczyć się jeździć samochodem. Przeciwwskazaniem są jednak między innymi poważne zaburzenia osobowości czy zachowania. Podobnie jest w przypadku osób z chorobą alkoholową – przynajmniej roczna abstynencja oraz stała opieka terapeuty otwierają drogę do starania się o prawo jazdy.
Co się stanie jeżeli ktoś zatai fakt istnienia choroby? Obecne badania lekarskie są na tyle szczegółowe, że trudniej ukryć swój stan zdrowia. Jeżeli tak się stanie i zostanie to odkryte, wydane prawo jazdy może zostać cofnięte.
Badania psychotechniczne – najważniejsze informacje
W niektórych przypadkach od osób, które chcą uzyskać prawo jazdy kategorii B, wymagane są badania psychotechniczne. Potwierdzają one zdolność danego kandydata do prowadzenia samochodu. Dotyczą osób chcących pracować jako zawodowi kierowcy, ale też tych, którzy stracili uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu bądź przekroczyli dozwoloną liczbę punktów karnych. Może na nie skierować lekarz, policja albo pracodawca, a przeprowadza wykwalifikowany psycholog.
Czy konieczność ponownego zdawania egzaminu wpływa na wysokość stawki ubezpieczenia samochodu? Warto wejść na stronę https://beesafe.pl/ i wyliczyć ją indywidualnie.
Czy prowadzenie samochodu poprawia samopoczucie?
Osoby, które lubią prowadzić samochód, czują się szczęśliwe, kiedy mogą usiąść za kierownicą. Portal spidersweb.pl opublikował informacje o badaniach, jakie na zlecenie marki Seat przeprowadzono na Wyspach Brytyjskich w 2020 roku. Firma chciała sprawdzić, czy jazda samochodem może poprawić samopoczucie. Aż 90 procent ankietowanych, którzy redukowali stres poza domem, potwierdziło, że właśnie tak znajdują ukojenie. Celem ich przejażdżek nie było przemieszczenie się z jednego miejsca do drugiego, a właśnie odczucie przyjemności z prowadzenia samochodu.
Jak na razie trudno jest znaleźć bardziej pogłębione badania dotyczące zdrowia psychicznego i jazdy samochodem. Jednak jeżeli to działa, warto korzystać ze wszystkich sposobów, które mogą poprawić samopoczucie.
Artykuł sponsorowany
Powiązane:
- None Found