Jak pomóc dziecku bitemu w domu – jak reagować na przemoc domową?

Jak pomóc dziecku bitemu w domu? Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie dziecka. Możesz zareagować bezpośrednio lub zgłosić problem do odpowiedniej placówki. Istnieje kilka różnych opcji interwencji.
beata
jak pomóc dziecku bitemu w domu

Czy wiesz, że aż 41% dzieci w wieku pomiędzy 11 a 17 rokiem życia doświadcza przemocy ze strony rodziny? Jak pomóc dziecku bitemu w domu, gdy jesteś świadkiem takiego zachowania lub je podejrzewasz? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Jak pomóc dziecku bitemu w domu?

Przemoc psychiczna i fizyczna ze strony rodziców łatwo prowadzi do depresji i innych zaburzeń emocjonalnych, traum oraz chorób psychicznych. Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami? Przede wszystkim warto zaoferować swoją pomoc w jak największym zakresie. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić nic innego – interweniuj, gdy jesteś świadkiem agresji. Warto podsuwać rodzinie wszelkie dostępne materiały edukacyjne na ten temat, czy nawet zachęcać do wizyty u psychologa.

Jak pomóc dziecku bitemu w domu? Nie ignoruj niepokojących oznak. Możesz porozmawiać bezpośrednio z rodzicem lub skontaktować się ze szkołą, lub przedszkolem dziecka. Jeśli sprawa jest poważna, nie bój się zadzwonić na policję, do Ośrodka Pomocy Społecznej, czy nawet zgłosić problem do Sądu Rodzinnego.

Gdzie zgłosić domową przemoc wobec dzieci?

Dziecko, które jest ofiarą przemocy w rodzinie, może skorzystać z bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111. Jeżeli podejrzewasz przemoc ze strony mamy lub taty dziecka, możesz wystąpić do Sądu Rodzinnego lub opieki społecznej z wnioskiem o wgląd w sytuację rodzinną. Polskie prawo chroni ofiary przemocy procedurą zwaną Niebieską Kartą. Numer na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie to: 22 668 70 00.

Jak pomóc dziecku bitemu w domu? Pamiętaj, krzywdzenie nieletnich jest w Polsce nielegalne. Jeśli masz powód do kwestionowania bezpieczeństwa dziecka, od razu reaguj. Nie musisz robić tego osobiście. Możesz zadzwonić na policję lub do innych służb, które zajmą się sytuacją.

Przeczytaj  Jak pomóc dziecku z autyzmem? Rozwój dziecka ze spektrum autyzmu

Powiązane:

    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły