Osobowość histrioniczna, czyli histrioniczne zaburzenie osobowości, które powoduje chęć bycia w centrum uwagi!

Znasz kogoś, kto zachowuje się w sposób iście teatralny i wykazuje nieodpartą wręcz potrzebę bycia w centrum uwagi? Do tego zauważasz, że osoba taka ocenia związki i relacje z innymi osobami na bliższe niż są w rzeczywistości? Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba taka cierpi na zaburzenie psychiczne nazywane osobowością histrioniczną.
beata
osobowość histrioniczna

Osobowości ludzkie cechują się różnymi cechami charakterystycznymi. Podobnie jest w wypadku zaburzeń osobowości. One także są bardzo zróżnicowane i mają swoje indywidualne objawy. Opisujemy dość intrygujący rodzaj zaburzenia osobowości nazywany osobowością histrioniczną. Jak zachowują się osoby z tym zaburzeniem i jaka terapia jest wskazana w ich przypadku? Sprawdźmy to!

Osobowość histrioniczna, czyli swoisty spadkobierca histerii

Poruszając temat związany z osobowością histrioniczną, należy zaznaczyć, że w dzisiejszej diagnostyce psychiatrycznej w definicji opisującej osobowość histrioniczną zawarto wiele rzeczy pozostałych jeszcze z freudowskiej histerii. Chociaż mówiąc o histrionicznym zaburzeniu osobowości, trzeba tak naprawdę mówić o całej grupie przewlekłych zaburzeń przeżywania oraz specyficznych zachowaniach, które to są dość łatwo zauważalne.

Skąd bierze się takie zaburzenie osobowości?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że dokładna przyczyna rozwijania się osobowości histrionicznej nie jest do końca znana. Zakłada się, że za jej pojawienie się odpowiedzialnych może być kilka czynników, takich jak przyczyny genetyczne, temperamentalne i behawioralne, związane z wychowaniem i całym procesem rozwojowym.

Warto także podkreślić, że histrioniczne zaburzenie osobowości zazwyczaj pojawia się u osób, które doświadczyły w dzieciństwie braku zainteresowania oraz obojętności ze strony rodziców, a także u osób często karanych i krytykowanych, czyli takich, u których bardzo obniżano poczuciem własnej wartości. Ten rodzaj zaburzenia pogłębiał także brak konsekwencji w wychowaniu. Zauważono także, że szczególnie karanie i nagradzanie za to samo zachowanie mogło przyczynić się do rozwoju histrionicznego zaburzenia osobowości.

Ciekawe jest także spostrzeżenie zakładające, że zachowania histrioniczne mogą być sposobem radzenia sobie z jakąś traumą przeżytą w dzieciństwie. Jednakże rozważa się także udział czynnika genetycznego w rozwoju tego zaburzenia oraz przenoszenie pewnych wzorców zachowania z rodziców na dzieci.

Przeczytaj  Osobowość psychopatyczna. Jak rozpoznać psychopatę? Jakie są jego cechy osobowości? Czym jest osobowość dyssocjalna?

Biorąc pod uwagę to wszystko, zakłada się, że około 2-3% ogólnej populacji może wykazywać cechy osobowości histrionicznej.

Częściej diagnozuje się ją jednak u kobiet niż mężczyzn, ale wynik taki może być konsekwencją tego, że to właśnie kobiety zdecydowanie chętniej zgłaszają się do specjalistów z objawami i problemami z nich wynikającymi. Jednak o jakich objawach i problemach mowa?

Objawy histrionicznego zaburzenia osobowości

Objawy zaburzenia histrionicznego są bardzo ciekawe z punktu widzenia psychologii i psychoterapii. Osoba z histrionicznym zaburzeniem osobowości wyraża siebie w sposób szczególnie przesadny i teatralny, za wszelką cenę próbując zwrócić na sobie uwagę innych.

Do tego charakteryzują się skłonnością do wyolbrzymiania, nadpobudliwością emocjonalną i ubiorem określanym jako uwodzicielski, a nawet prowokacyjnie podkreślający ich seksualność. Dla osób takich bardzo istotna jest atrakcyjność fizyczna, w związku z czym sporo czasu poświęcają na dbanie o swój wygląd. Często po prostu nie da się ich nie zauważyć, bo robią wszystko, aby cały czas być w centrum uwagi.

Zresztą dobrze oddano to w nazwie tego zaburzenia, ponieważ słowo „histrioniczne” wywodzi się od łacińskiego słowa „histrio”, czyli aktor.

Mówiąc jednak nadal o osobach z osobowością histrioniczną, trzeba podkreślić, że lubią one słuchać komplementów oraz pochwał. Są one zazwyczaj bardzo czarujące w kontaktach personalnych, ale przy tym nie potrafią budować głębokich relacji z innymi ludźmi. Warto też wiedzieć, że osoby histrioniczne są bardzo niestabilne emocjonalnie, doświadczają nagłych i częstych wahań uczuć, przez co nadpobudliwie reagują na mało istotne wydarzenia. Mają tendencję do tego, aby z błahych powodów wpadać w radość, furię, a nawet silne i nagłe stany lękowe.

Do cech histrionicznych zaliczyć można również egocentryzm, roszczeniowość, skłonność do manipulacji i wymuszania uwagi innych, zarówno prośbami, jak i groźbami skierowanymi w ich stronę.

Jeszcze jedną cechą charakterystyczną dla osobowości histrionicznej jest permanentne poszukiwanie nowych bodźców. Wynika to z faktu, że osoby takie są impulsywne i szybko nudzą się rutyną. Stąd też często są odbierane jako płytkie i powierzchowne.

Przeczytaj  Patologiczny kłamca, czyli mitoman. Czym jest mitomania? Czy istnieje pomoc dla osób z tym zaburzeniem?

Podsumowując główne objawy zaburzenia histrionicznego, wyróżnić można:

  • teatralne zachowanie,
  • nadmierne przejmowanie się opinią innych,
  • duże wahania emocjonalne,
  • brak umiejętności budowania trwałych relacji.

Jak leczy się histrioniczne zaburzenie osobowości? 

Wiemy już, czym jest i jak objawia się zaburzenie osobowości histrionicznej. Jak jednak leczy się ten typ osobowości? Tutaj, jak to zwykle bywa w leczeniu zaburzeń osobowościowych, metodę walki z problemem dobiera lekarz. Najczęściej leczenie osobowości histrionicznej polega przede wszystkim na psychoterapii.

W związku z tym, że do terapeuty pacjenci zgłaszają się, gdy już dochodzi do kryzysu w stosunkach z innymi, cały proces leczenia ma na celu obniżenie emocjonalnego napięcia oraz pogłębienie bezpieczeństwa emocjonalnego pacjenta. Ważne jest także, aby nabył on umiejętności społecznych, empatii, komunikacji oraz nauczył się radzić sobie z brakiem uwagi i często krytyczną oceną ze strony innych osób.

Terapia ma także za zadanie wzmacniać poczucie własnej wartości i tożsamości. To ważne, ponieważ podczas histrionicznych zaburzeń osobowości, osoby cierpiące na tę dolegliwość swoje samopoczucie i wybory uzależniają często od reakcji innych osób, przez co są praktycznie cały czas narażone na lęk przed odrzuceniem i depresję.

Kiedy pojawi się wspomniana depresja lub objawy zaburzeń lękowe, leczenie terapeutyczne wspomagane jest leczeniem farmakologicznym, jednak musi ono przebiegać pod ciągłą kontrolą lekarza specjalisty.

Radzenie sobie z osobowością histrioniczną

Trzeba powiedzieć otwarcie, że życie z kimś, kto cierpi na zburzenie zwane osobowością histrioniczną, nie jest łatwe. Jak już zaznaczyliśmy, osoby takie rzadko kiedy potrafią tworzyć głębokie i satysfakcjonujące związki czy relacje. Duże wahania emocjonalne także nie ułatwiają życia z takimi osobami.

Warto też wiedzieć, że kiedy chory na zaburzenie histrioniczne podda się psychoterapii, obejmuje ona najczęściej także jego najbliższych. Jest to ważne, ponieważ z jednej strony osoby takie mogą pomóc chorym w przejściu pozytywnych zmian, a z drugiej sami mogą zdobyć umiejętności pozwalające na radzenie sobie z nastrojami i próbami manipulacji ze strony cierpiącego na to zaburzenie osobowościowe.

Przeczytaj  Antyspołeczne zaburzenie osobowości, czyli osobowość dyssocjalna. Jakie są objawy osobowości antyspołecznej?

Trzeba też pamiętać o sporym ryzyku przeniesienia zaburzeń histrionicznych na dzieci wychowane w otoczeniu takich osób. Tutaj również rodzinna terapia może pomóc tego uniknąć.

Jakby nie było, terapia to skuteczna metoda konsekwentnego wychodzenia z tego jakże trudnego zaburzenia. Nie jest ono jednak nieuleczalne i tym bardziej warto rozpocząć walkę o normalne życie bez wszystkich objawów, jakie niesie za sobą osobowość histrioniczna. W końcu zaburzenie to mocno wpływa na prawidłowe kontakty z innymi ludźmi, przez co znacznie utrudnia życie cierpiących na to zaburzenie!

Powiązane:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły