Uzależnienie od narkotyków – czy jestem narkomanem? Zapobieganie i leczenie narkomanii.

Narkomania jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Powody zażywania substancji psychoaktywnych mogą być różne m.in. depresja, czy wpływ rówieśników. Czym dokładnie jest narkomania i jak ją leczyć? O tym dowiecie się z tego artykułu.
beata
Uzależnienie od narkotyków

Czym jest narkomania? Definicja uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków charakteryzuje się głównie tym, że osoba uzależniona odczuwa konieczność zażywania środków psychoaktywnych. Narkomania przejawia się kolejno w czterech fazach:

Faza I

Inicjacja i eksperymentowanie. W tej fazie osoba zażywająca używki dopiero zaczyna swoją przygodę ze środkami odurzającymi. Chce spróbować, poznać je, nie widzi w tym nic złego. Najczęściej nie przyznaje się do swojego eksperymentowania z narkotykami, ponieważ ma świadomość, że nie jest to słuszne.

Faza II

Czerpanie przyjemności z używania narkotyków. Nałóg zaczyna nabierać tempa, rozpoczyna się próbowanie różnych środków psychoaktywnych: marihuana, amfetamina, heroina itp. Osoba zażywająca narkotyki odczuwa przyjemność z zażywania, zaczynają się coraz większe dawki substancji i uodpornienie organizmu. Pojawia się tu zmiana towarzystwa, zaniedbywanie obowiązków i pożyczanie lub kradzież pieniędzy.

Faza III

Narkotyki za wszelką cenę. Bardzo częste zażywanie środków odurzających, widoczne problemy zdrowotne, rezygnacja z pracy lub szkoły, zmiany samopoczucia. Osoba twierdzi, że może przestać brać i że ma nad wszystkim kontrolę, co nie zgadza się z prawdą.

Faza IV

Głębokie uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Uzależniony nie może już normalnie funkcjonować bez używek, pojawiają się myśli samobójcze, konflikty z prawem, psychozy i paranoje narkotyczne. W tej fazie pojawiają się napady agresji, stany depresyjne oraz głód narkotyczny. Będąc w tej fazie uwolnienie od używek jest bardzo trudne, ponieważ uzależniony jest zarówno umysł, jak i ciało.

Narkomani – po czym ich poznać?

Osoby uzależnione często myślą, że świetnie kamuflują się ze swoim problemem. Nic bardziej mylnego! Bardzo łatwo zauważyć oznaki narkomanii. Najczęstszymi fizycznymi objawami są powiększone źrenice, wzrost temperatury ciała, suchy kaszel i bóle mięśni. Najłatwiej jednak poznać czy osoba jest uzależniona od narkotyków po jej zachowaniu, ponieważ to łatwiej zaobserwować. Początkowo są to małe kłamstwa, unikanie codziennych obowiązków i zmiany nastrojów, które przeradzają się w kradzieże, napady agresji, depresję, nagminne oszustwa. Jeśli rozpoznajesz u siebie lub u bliskich takie sygnały, to warto sięgnąć po pomoc, aby szybciej poradzić sobie z tym problemem.

Przeczytaj  Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu. Nadużywanie telefonu to nałóg – poznaj objawy uzależnienia od smartfona

Rodzaje narkotyków

Powszechnie dzielimy narkotyki na miękkie i twarde. Czym się różnią? Jakie są najpopularniejsze rodzaje narkotyków wśród młodzieży? Poniżej opisujemy 4 najczęściej zażywane rodzaje – jak wpływają na stan fizyczny i psychiczny uzależnionego oraz czym się charakteryzują.

  • Marihuana – jest najczęściej wybieraną używką wśród młodych dorosłych, zaliczana jest do narkotyków miękkich, czyli mniej uzależniających. Zawiera kannabinoidy, czyli substancje, które oddziałują na komórki w układzie nerwowym i w mózgu. Osoby palące marihuanę często sięgają później po inne substancje.
  • Amfetamina – biały proszek, który silnie uzależnia. Powoduje pobudzenie, euforię, nasila zachowania agresywne, zmniejsza apetyt i powoduje bezsenność.
  • Opiaty – m.in. jest to morfina, heroina i opium, mają duży potencjał uzależniający. Pozornie działają przeciwbólowo i odprężająco, ale rzeczywistym efektem zażywania jest apatia, senność, głód opioidów,
  • Ecstazy (MDMA) – ludzie najczęściej sięgają po nie na imprezach, w celu pobudzenia i zjednoczenia się z towarzystwem, ponieważ poziom serotoniny błyskawicznie rośnie. Jak substancja przestaje działać, to następuje obniżenie nastroju, drażliwość oraz zawroty głowy. Długotrwałe zażywanie esctasy może skutkować uszkodzeniem układu serotoninergicznego i problemami z pamięcią.

Leczenie narkomanii

W naszym kraju działa wiele różnych organizacji rządowych i pozarządowych, które mają na celu przeciwdziałanie narkomanii. Prowadzą wizytacje w szkołach, zakładach pracy i innych placówkach, aby edukować i ostrzegać przed skutkami zażywania narkotyków. Jeżeli jednak profilaktyka nie odniosła efektów i osoba uzależniona potrzebuje pomocy, to warto wiedzieć jak rozpocząć terapię. Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w Polsce ma na swojej stronie internetowej zawarte wszelkie niezbędne informacje dotyczące metod i strategii leczenia, bazę placówek udzielających pomocy, a także informacje na temat profilaktyki. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia, każdy musi wybrać sposób, który będzie dla niego najskuteczniejszy i przyniesie oczekiwane efekty – wyjście z nałogu. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz pomóc komuś bliskiemu – nie czekaj! Im szybciej podejmiesz kroki w tym kierunku, tym jest większa szansa na wyleczenie. Żyj pełnią życia bez zabójczych wspomagaczy!

Przeczytaj  Pracoholizm – czy praca może być nałogiem?

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły