Osoba borykająca się z tym schorzeniem, często postrzegana jest jako nieśmiała w różnych sytuacjach społecznych. Często sama nie ma świadomości, że cierpi na zaburzenie lękowe. Jednak nie należy mylić nieśmiałości i wstydliwości z omawianym schorzeniem. To ciężka dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie i kontakty międzyludzkie. Nie da się zaprzeczyć, że praktycznie każda sfera naszego życia opiera się na kontaktach z innymi. Jakie są przyczyny pojawienia się fobii społecznej? Jakie są pierwsze objawy? Czy istnieją skuteczne metody leczenia? Sprawdź!
Czym jest fobia społeczna?
Fobia społeczna określana jest również jako zespół lęku uogólnionego. Niestety to schorzenie coraz szybciej rozprzestrzenia się w dzisiejszym społeczeństwie. Polega ono na odczuwaniu silnego lęku w kontaktach z innymi ludźmi, szczególnie nieznajomymi. Nie da się ukryć, że to może uniemożliwiać zawieranie nowych znajomości, znalezienie partnera lub partnerki, zmianę pracy, czy w ogóle odnalezienie się w środowisku zawodowym. Każda sfera życia opiera się na kontaktach z innymi ludźmi i nie da się tego uniknąć. Idąc do sklepu na zakupy po podstawowe produkty, również jesteśmy narażeni na kontakty z innymi. Właśnie dlatego można sobie wyobrazić, jak trudne dla osoby chorej może być życie z omawianym zaburzeniem.
Paraliżujący strach w codziennych sytuacjach społecznych
Pacjent odczuwa bardzo duży lęk, gdy występuje publicznie, spotyka się w grupie, spożywa posiłki w miejscu publicznym, musi załatwić jakieś sprawy urzędowe, udać się do lekarza itd. Opisane sytuacje to codzienność każdego człowieka, której nie da się stale unikać. Co więcej, warto podkreślić, że wiele osób wstydzi się tego paraliżującego strachu i stara się choć trochę to ukryć. To z kolei powoduje, że nie przyznaje się do tego, że coś jest nie tak nie tylko przed rodziną i przyjaciółmi, ale również przed samym sobą. Funkcjonowanie w ten sposób mocno wpływa na rozwój zawodowy, ale również na życie prywatne. Plany, marzenia i pragnienia zostają daleko w tyle, ponieważ są blokowane przez ciągły strach. To z kolei może powodować frustracje i niezadowolenie ze swojego życia.
Przyczyny fobii społecznej
Lekarze nie są w stanie stwierdzić dokładnie, jakie czynniki powodują powstanie fobii społecznej u pacjentów. Mówi się zarówno o czynnikach biologicznych, społecznych, jak i psychologicznych. Niektórzy mogą mięć większą skłonność do pojawienia się zaburzeń lękowych, jeśli w rodzinie takie się już pojawiały. Otoczenie, w jakim przebywa pacjent, a także jego doświadczenia z dzieciństwa i młodzieńczych lat również mogą determinować jego dzisiejsze zachowania i odczucia. Jeśli w przeszłości doświadczył przemocy, upokorzenia lub wyśmiewania ze strony innych osób, mogło to wpłynąć na pojawienie się lęku przed kontaktami społecznymi. Natomiast w przypadku czynników psychologicznych, na silniejsze odczuwanie lęku i pojawienie się strachu przed kontaktami z innymi osobami bardziej narażone są osoby z niską samooceną, obniżonym nastrojem, brakiem wiary w siebie.
Objawy fobii społecznej
Niestety wciąż bardzo często fobia społeczna mylona jest z nieśmiałością i po prostu bagatelizowana. Warto jednak dobrze się przyjrzeć objawom, które mogą świadczyć, że dana osoba boryka się z poważnym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Do objawów, które mogą świadczyć o fobii społecznej, należy między innymi:
- strach przed kontaktem z obcymi ludźmi,
- niechęć do publicznych wystąpień,
- stres związany z rozmowami telefonicznymi,
- unikanie wychodzenia na pierwszy plan w dyskusji, szczególnie w grupie,
- odczuwanie strachu przed wyjściem z domu.
Z kolei, jeśli chodzi o objawy somatyczne, w wielu sytuacjach społecznych u pacjenta może się pojawić:
- drżenie rąk,
- załamanie się głosu,
- jąkanie,
- kołatanie serca,
- nadmierna potliwość,
- duszności,
- szum w uszach,
- mdłości,
- suchość w ustach,
- rumieńce na twarzy.
Wszystkie wymienione objawy bardzo trudno powstrzymać, co dodatkowo może stresować osobę borykającą się z tym problemem. Jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości, jest przede wszystkim uświadomienie sobie problemu i poszukanie pomocy u specjalisty.
Jak sprawdzić, czy masz fobię społeczną?
Zdiagnozować pacjenta może wyłącznie doświadczony specjalista, jest nim psychiatra. Samodzielnie można jedynie obserwować swoje reakcje i odczucia w pewnych sytuacjach, uświadamiając sobie, że warto poszukać pomocy. Specjalista z odpowiednią wiedzą, nie tylko będzie w stanie postawić trafną diagnozę, ale także zaproponuje leczenie, które pomoże pacjentowi powrócić do zdrowia i poprawi komfort życia. Wywiad z osobą borykającą się z problemami jest podstawą. Istnieje również wiele testów, takich jak na przykład skala lęku społecznego Leibowitza. Ten test można również wykonać samodzielnie w domu, aby uświadomić sobie problem, z którym mamy do czynienia.
Skala lęku społecznego Leibowitza to test dostępny w internecie, który zawiera zestaw pytań i odpowiedzi opierające się o skalę opracowaną przez specjalistów. Na podstawie udzielonych odpowiedzi można stwierdzić, czy twoje zachowania mogą świadczyć o wystąpieniu nasilonego lęku związanego z kontaktami międzyludzkimi. Jednak taki test jest jedynie pomocą w kompleksowym diagnozowaniu problemu.
Leczenie fobii społecznej
Osoba cierpiąca z powodu wysokiego poziomu lęku społecznego nie powinna bagatelizować problemu. Wizyta u specjalisty i wdrożenie terapii psychiatrycznej, a może nawet farmakoterapii to najlepsze rozwiązanie. Jednak o sposobie leczenie decyduje lekarz, po poznaniu pacjenta i postawieniu diagnozy. Objawy lękowe niestety mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego leczenie należy podjąć jak najszybciej. Unikanie kontaktu z ludźmi w obawie przed negatywną oceną, powstrzymuje pacjentów przed rozwojem i realizacją swoich marzeń.
Leczenie farmakologiczne jest zazwyczaj uzupełnieniem terapii i pracy z psychoterapeutą. W wielu przypadkach droga do pozbycia się problemu jest bardzo długa, jednak zdecydowanie warto podjąć wysiłek, aby ponownie cieszyć się życiem i realizować plany. W pozbyciu się irracjonalnego lęku może pomóc specjalista, niezbędna jest również duża dawka cierpliwości i wytrwałości. Jedną z metod leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku, obserwacji i decyzji podjętej przez lekarza.
Fobia społeczna to schorzenie, z którym boryka się spory procent społeczeństwa, choć pewnie wiele osób kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy, a odczuwane dolegliwości przypisuje wrodzonej nieśmiałości. Jest to duży błąd, ponieważ omawiane zaburzenie nie jest powiązane z nieśmiałością. Jeśli pacjent nie uświadomi sobie problemy, nigdy nie będzie szukał pomocy. W przypadku zaburzeń lękowych jedynym rozwiązaniem problemu jest wizyta u psychologa lub psychiatry i podjęcie terapii. Lekarz może dodatkowo wdrożyć również leczenie farmakologiczne. W ten sposób po pewnym czasie pacjent może powoli wrócić do zdrowia i poprawić komfort swojego życia.
Powiązane:
- Fobia społeczna – test Liebowitza. Wykonaj go i sprawdź, czy powinieneś udać się do specjalisty!
- Fobie – zaburzenia lękowe w postaci fobii mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak przebiega leczenie fobii!
- Agorafobia – jakie są przyczyny lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni? Sprawdź!
- Nerwica lękowa – na czym polega zespół lęku uogólnionego? Poznaj metody leczenia nerwicy!
- Lęk przed burzą i piorunami. Skąd się bierze brontofobia i jak ją pokonać?
- Zaburzenia dysocjacyjne – na czym polegają? Poznaj przyczyny, objawy, a także rodzaje zaburzeń konwersyjnych!