Zastanawiasz się, jak pomóc osobie z niską samooceną? Jeśli jest ktoś taki w twoim najbliższym otoczeniu, możesz czuć sporą bezradność. Poczucie własnej wartości nie jest rzeczą, którą da się od kogoś zarazić ani nauczyć – musi pochodzić od wewnątrz. Mimo wszystko możesz podjąć pewne kroki, którymi pozytywnie wpłyniesz na czyjąś pewność siebie i samopoczucie.
Charakterystyczne cechy i objawy braku poczucia własnej wartości
Ludzie o niskiej samoocenie nie potrafią określić swoich zalet ani osobowości. Wykazują niskie zaufanie do samego siebie i wolą podążać za tłumem niż decydować za siebie lub wyrażać swoje opinie. Inne charakterystyczne cechy takiego stanu to:
- nieśmiałość, niepewność;
- nieuzasadnione poczucie winy;
- kompleks niższości lub inne przytłaczające kompleksy;
- frustracja codziennym życiem;
- nadmierny strach utrudniający normalne funkcjonowanie;
- lęk przed zmianami;
- poczucie odrzucenia, odosobnienia i bycia nieakceptowanym;
- chorobliwe dążenie do perfekcji, aby uzyskać akceptację społeczeństwa lub jakąkolwiek pochwałę;
- skłonność do ostrej krytyki samego siebie.
Jak pomóc osobie z niską samooceną?
Niska samoocena może mieć różne drastyczne konsekwencje, jeśli za bardzo się rozwinie. Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi lub komuś ze skrajną niechęcią do własnej osoby? Nie można nikogo zmusić do terapii ani nawet do pojedynczej wizyty u psychologa. Wszelkie zmiany muszą pochodzić od wewnątrz. Zdecydowanie łatwiej je zapoczątkować, mając przy sobie ciepłą i wspierającą osobę – to możesz być właśnie ty. Jak pomóc osobie z niską samooceną i okazać swoje wsparcie? Stosuj się do poniższych porad:
- nie porównuj do innych – to duże źródło samokrytyki. Uświadamiaj, że każdy jest inny i ma własne zalety;
- postaraj się dawać przykład akceptacji nieidealnego stanu rzeczy – nie podkreślaj przesadnie i sztucznie pozytywów;
- pomóż postawić cele (nawet niewielkie) i pracować na ich realizację. Poczucie sprawczości i własnych kompetencji może wiele zmienić;
- motywuj do próbowania nowych rzeczy i odkrywania czynności, które sprawiają przyjemność.
Nie wiesz, jak pomóc osobie z niską samooceną? Przede wszystkim najlepiej okazać swoje szczere wsparcie i troskę. Motywuj do działania, lecz postaraj się nie przytłaczać sztucznym optymizmem. Możesz zaproponować wizytę u terapeuty. Okazuje się jednak, że wiele zwykłych, pozornie drobnych zmian w codziennym życiu, stopniowa modyfikacja własnego nastawienia i schematów myślowych mogą przynieść ogromne rezultaty.
Powiązane:
- None Found