Atak paniki to stan silnego lęku, który pojawia się nagle wskutek jakiejś stresowej sytuacji. Typowe objawy ataku paniki to przytłaczające, katastroficzne myśli, hiperwentylacja, uczucie duszności, przyspieszone bicie serca oraz lęk o własne zdrowie i życie. Są to jednak symptomy wywołane przez myśli i emocje, nie przez jakąkolwiek chorobę fizyczną. Napady przeważnie trwają około kilku minut, ale mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin. Z tego artykułu dowiesz się, jak pomóc osobie z atakiem paniki.
Jak pomóc osobie z atakiem paniki?
Jak pomóc osobie z nerwicą, która właśnie doświadcza napadu lęku? W takiej sytuacji najważniejszy jest oddech. Poznaj pomocne sposoby na skrócenie ataku paniki:
- w pierwszej kolejności zwróć uwagę na oddech. Atak lęku często wiąże się z myślą, że nie jest się w stanie nabrać w płuca powietrza. Gdy wymknie się to spod kontroli, pojawia się realna duszność i niedotlenienie. W rzeczywistości jednak można odzyskać kontrolę nad oddychaniem. Jeśli to możliwe, zwróć uwagę na swój własny spokojny oddech, kładąc rękę drugiej osoby na swojej klatce piersiowej. Mów spokojnym tonem, licząc oddechy i narzucając wolne tempo wdechów i wydechów;
- w czasie ataku paniki skuteczne może okazać się odwrócenie uwagi od lęku i katastroficznych myśli. Najprostszym sposobem jest wspólne policzenie do dziesięciu. Zachęcaj osobę do skupienia się na liczbach i samodzielnego odliczania do końca. Powinno odbyć się to w wolnym, spokojnym tempie;
- jeżeli widzisz, że objawy paniki dopiero się nasilają, spróbuj zaangażować osobę w jakiś temat rozmowy, który ją ciekawi. Jeśli to możliwe, możesz też zachęcić ją do wspólnego wykonania kilku prostych ćwiczeń lub skupienia wzroku na jednym punkcie. Wszystko to działa w sposób rozpraszający od nadchodzącego ataku i może mu całkowicie zapobiec;
- racjonalizuj i stosuj pozytywne afirmacje, aby złagodzić pojawiający się instynkt walki lub ucieczki. Powtarzaj uspokajające zdania, przekonuj o bezpieczeństwie i uświadamiaj, że to tylko atak paniki, a nie realne zagrożenie.
Leczenie ataków paniki w poważnych sytuacjach
Jak pomóc osobie z atakiem paniki, u której doszło do duszności, zawrotów głowy, drżenia kończyn lub utraty przytomności? Wówczas najlepiej jak najszybciej wezwać pogotowie. Choć są to objawy o przyczynach psychicznych, skutki mogą być jak najbardziej realne, a nawet zagrażające życiu. Jak pomóc osobie po traumie, u której ataki paniki pojawiają się regularnie i często? W takiej sytuacji najlepsze będzie profesjonalne leczenie z zastosowaniem psychoterapii.
Wiesz już, jak pomóc osobie z atakiem paniki. Wymienione przez nas metody zwalczają jednak tylko objawy, nie przyczyny ataków paniki. Na dłuższą metę najlepiej udać się po pomoc do psychiatry, który będzie pracował z pacjentem nad przywróceniem u niego równowagi psychicznej. Proces ten wymaga sporo czasu i cierpliwości, lecz często jest skuteczny.
Powiązane:
- None Found