Osoby chore na nerwicę przeżywają liczne trudności w swoim codziennym życiu. Schorzenia tego typu mają podłoże w problemach i konfliktach wewnętrznych chorej osoby. Podstawowym sposobem leczenia jest psychoterapia. Jak pomóc osobie z nerwicą, skoro jej stan zdrowia uwarunkowany jest własnymi myślami? Oczywiście nie możesz nikogo zmusić do terapii. Nie oznacza to, że nie masz żadnego wpływu. Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc znerwicowanej osobie.
Jak rozpoznać zaburzenia nerwicowe?
Objawy, które potencjalnie mogą wskazywać na nerwicę to:
- przytłaczający lęk;
- bezsenność;
- zmniejszone libido;
- trudności z koncentracją;
- nadmierne rozdrażnienie i irytacja.
Nerwica może wywoływać także objawy somatyczne:
- drżenie rąk;
- bóle kręgosłupa;
- zawroty głowy;
- napięcie mięśni;
- duszność lub hiperwentylacja;
- nadmierne pocenie się.
Jak pomóc osobie z nerwicą?
Jeśli chcesz realnie pomóc osobie, która przejawia objawy nerwicy natręctw lub jakichkolwiek innych zaburzeń nerwicowych, postępuj zgodnie z tymi zasadami:
- nie bój się rozmawiać na temat nerwicy lub zaburzeń lękowych. Opisz swoje obserwacje i wyraź obawy, bez osądzania;
- wskaż zalety związane z wizytą u psychologa i zachęcaj do skorzystania ze specjalistycznej porady lekarskiej;
- powstrzymaj się od przymusów, szantażu i gróźb – mogą mieć odwrotny skutek niż zamierzony;
- okazuj wsparcie, służ pomocą i słuchaj – nie oceniaj ani nie krytykuj, gdyż możesz w ten sposób zwiększyć uczucie osamotnienia;
- wykaż się cierpliwością i wyrozumiałością – w procesie powrotu do zdrowia i równowagi psychicznej nie można się spieszyć ani wymagać zbyt dużo na raz.
Jak pomóc osobie z atakiem paniki wywołanym nerwicą? Przede wszystkim postaraj się uspokoić chorego. Skup jego uwagę na oddechu, próbuj wspólnie go zwolnić i wydłużyć. Przypominaj, że jest bezpieczny, a lęk, który odczuwa, nie ma żadnych podstaw. Jeśli atak poważnie utrudnia nabranie powietrza w płuca, zadzwoń po pogotowie.
Jak pomóc osobie z nerwicą? Nigdy nie stawiaj własnej diagnozy na podstawie zaobserwowanych objawów. Pamiętaj, że nie jesteś ekspertem – nie możesz też zmusić chorego do wizyty u terapeuty wbrew jego woli. Jesteś jednak w stanie okazać swoje szczere wsparcie. Często wystarczy być blisko i służyć pomocą. Z czasem może przełożyć się to na budowanie wewnętrznej siły, uczucia przynależności i akceptacji.
Powiązane:
- None Found